|2008-10-21|
Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy
90 lat łódzkiej geodezji
W siedzibie Muzeum Historycznego miasta Łodzi odbyła się 20 października uroczysta konferencja upamiętniająca 90. rocznicę utworzenia miejskiej służby geodezyjnej.
Pierwsze pomiary Łodzi sięgają początków XIX wieku. W końcu wieku, kiedy Łódź liczyła już 300 tys. mieszkańców, wykonano pierwszą wieloarkuszową mapę tego miasta w układzie sekcyjnym. Jej autorem był mierniczy przysięgły Władysław Starzyński, który pomiary wykonał na zlecenie Zarządu Miasta. Za początek systematycznej działalności geodezyjnej w Łodzi przyjęto utworzenie w 1918 roku (tuż po odzyskaniu niepodległości) Oddziału Pomiarów Miejskich przy Wydziale Budownictwa tamtejszego magistratu. Oddział zaczął prace od założenia i pomiaru sieci triangulacyjnej. W ciągu kilku lat wykonano pierwsze szczegółowe mapy miasta. Działalność łódzkiej administracji geodezyjnej w tamtym okresie przybliżył uczestnikom konferencji Zdzisław Szambelan z Wojewódzkiego Biura Geodezji. Opisał techniki pomiaru stosowane w okresie międzywojennym oraz sylwetki osób kierujących wtedy łódzką geodezją, dokumentując to licznymi archiwalnymi zdjęciami.
Jak powiedział geodeta miasta Łodzi Wojciech Dyakowski (fot. powyżej), geodezja jest potrzebna w mieście do tego, by jego gospodarz wiedział, co się w nim dzieje. Dowodem na to był przedstawiony przez niego szeroki zakres zadań wykonywanych przez administrację geodezyjną niezbędnych dla właściwego funkcjonowania miasta i obywateli. To kilkadziesiąt tysięcy spraw załatwianych rocznie przez dwustuosobowy zespół Wydziału Geodezji, Katastru i Inwentaryzacji. Jak powiedział, w wielu przypadkach geodezja pełni również rolę porządkującą, a jedno z ostatnich zadań to zaprowadzenie ładu w bazie adresowej (60% adresów w mieście nadano swego czasu bez żadnej decyzji administracyjnej).
Działalność łódzkich geodetów to także najlepsza w Polsce internetowa mapa miasta wykonana na bazie miejskiego Systemu Informacji o Terenie przez Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a także publikacja Atlasu Miasta, unikalnej pozycji we współczesnej kartografii polskiej.
Przybyły na konferencję prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki (fot.) podkreślił szczególną wagę geodezji w rozwoju miasta, zarówno w przeszłości, jak i i obecnie. Jak zauważył, bez geodezji miasto nie mogłoby istnieć, a służba geodezyjna jest fundamentem, od którego zależy jego prawidłowy rozwój. Na konferencję przybyli także główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, posłowie – Artur Dunin i Józef Racki, prezes SGP Krzysztof Cisek, przedstawiciele administracji samorządowej.
Bezpośrednim bodźcem do założenia w 1918 roku Oddziału Pomiarów była potrzeba wykonania szczegółowych pomiarów Łodzi pod budowę sieci kanalizacyjnej w tym mieście. Klamrą spinającą dawne i dzisiejsze czasy jest realizowany właśnie w tym mieście olbrzymi projekt przebudowy sieci wodno-kanalizacyjnej za ponad 700 mln złotych.
Zobacz archiwum konferencji na stronie Urzędu Miasta Łodzi
Jerzy Przywara
|