Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-21| Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

90 lat łódzkiej geodezji


W siedzibie Muzeum Historycznego miasta Łodzi odbyła się 20 października uroczysta konferencja upamiętniająca 90. rocznicę utworzenia miejskiej służby geodezyjnej.

Pierwsze pomiary Łodzi sięgają początków XIX wieku. W końcu wieku, kiedy Łódź liczyła już 300 tys. mieszkańców, wykonano pierwszą wieloarkuszową mapę tego miasta w układzie sekcyjnym. Jej autorem był mierniczy przysięgły Władysław Starzyński, który pomiary wykonał na zlecenie Zarządu Miasta. Za początek systematycznej działalności geodezyjnej w Łodzi przyjęto utworzenie w 1918 roku (tuż po odzyskaniu niepodległości) Oddziału Pomiarów Miejskich przy Wydziale Budownictwa tamtejszego magistratu. Oddział zaczął prace od założenia i pomiaru sieci triangulacyjnej. W ciągu kilku lat wykonano pierwsze szczegółowe mapy miasta. Działalność łódzkiej administracji geodezyjnej w tamtym okresie przybliżył uczestnikom konferencji Zdzisław Szambelan z Wojewódzkiego Biura Geodezji. Opisał techniki pomiaru stosowane w okresie międzywojennym oraz sylwetki osób kierujących wtedy łódzką geodezją, dokumentując to licznymi archiwalnymi zdjęciami.



Jak powiedział geodeta miasta Łodzi Wojciech Dyakowski (fot. powyżej), geodezja jest potrzebna w mieście do tego, by jego gospodarz wiedział, co się w nim dzieje. Dowodem na to był przedstawiony przez niego szeroki zakres zadań wykonywanych przez administrację geodezyjną niezbędnych dla właściwego funkcjonowania miasta i obywateli. To kilkadziesiąt tysięcy spraw załatwianych rocznie przez dwustuosobowy zespół Wydziału Geodezji, Katastru i Inwentaryzacji. Jak powiedział, w wielu przypadkach geodezja pełni również rolę porządkującą, a jedno z ostatnich zadań to zaprowadzenie ładu w bazie adresowej (60% adresów w mieście nadano swego czasu bez żadnej decyzji administracyjnej).

Działalność łódzkich geodetów to także najlepsza w Polsce internetowa mapa miasta wykonana na bazie miejskiego Systemu Informacji o Terenie przez Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a także publikacja Atlasu Miasta, unikalnej pozycji we współczesnej kartografii polskiej.

Przybyły na konferencję prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki (fot.) podkreślił szczególną wagę geodezji w rozwoju miasta, zarówno w przeszłości, jak i i obecnie. Jak zauważył, bez geodezji miasto nie mogłoby istnieć, a służba geodezyjna jest fundamentem, od którego zależy jego prawidłowy rozwój.
Na konferencję przybyli także główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, posłowie – Artur Dunin i Józef Racki, prezes SGP Krzysztof Cisek, przedstawiciele administracji samorządowej.

Bezpośrednim bodźcem do założenia w 1918 roku Oddziału Pomiarów była potrzeba wykonania szczegółowych pomiarów Łodzi pod budowę sieci kanalizacyjnej w tym mieście. Klamrą spinającą dawne i dzisiejsze czasy jest realizowany właśnie w tym mieście olbrzymi projekt przebudowy sieci wodno-kanalizacyjnej za ponad 700 mln złotych.

Zobacz archiwum konferencji na stronie Urzędu Miasta Łodzi

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS