Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-10-16| Prawo, Instytucje

e-pisma do urzędów nie tylko z e-podpisem


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Zgodnie z nim obywatel będzie mógł przesyłać podania do urzędu drogą elektroniczną nie tylko z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Jak czytamy w artykule 20a tego projektu, przewidziano też inne sposoby uwierzytelniania użytkowników. Alternatywą dla obywatela będzie możliwość założenia tzw. zaufanego profilu w systemie ePUAP i przy jego zastosowaniu korzystania z elektronicznego dostępu do administracji publicznej. Minister właściwy ds. informatyzacji określi w drodze rozporządzenia szczegółowy tryb tworzenia zaufanego profilu ePUAP, w tym przez podmioty upoważnione do jego potwierdzania.

Poszczególne urzędy będą też mogły tworzyć własne sposoby uwierzytelniania użytkowników na potrzeby ich własnych systemów teleinformatycznych. Nie określono tego ściśle w ustawie, ale można się spodziewać, że będzie to podobne do zakładania konta poczty elektronicznej i wymagać wizyty w urzędzie w celu okazania dowodu osobistego.

Teoretycznie od maja większość spraw urzędowych możemy załatwiać w formie elektronicznej. Jednak z jednej strony część urzędów nie jest do tego przygotowana, a z drugiej w tych, które są, obywatele z takiej możliwości w zasadzie nie korzystają. Na podstawie dotychczasowych przepisów wymagany jest od nich bowiem płatny (ok. 300 zł) tzw. bezpieczny podpis elektroniczny opatrzony kwalifikowanym certyfikatem. Niewielu chce ponosić koszty, by załatwić tą drogą ledwie pojedyncze sprawy w roku.

Pełna treść projektu ustawy

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama