Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-01-14| Geodezja, Mapy, Prawo, Edukacja, Instytucje, Kataster

Szkolenia dla administracji opóźnione


Od stycznia miały ruszyć szkolenia z wykorzystywania technologii informatycznych dla 11 tysięcy urzędników administracji samorządowej i rządowej. Jednak pierwszy etap programu CORA opóźni się o pół roku.

Program CORA (Centrum Otwartych Rozwiązań dla Administracji), realizowany na podstawie Planu Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010, został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz przedstawicieli środowiska informatycznego i 20 września 2007 r. przyjęty przez Radę Ministrów.
Jednak w grudniu do Rady trafił nowy harmonogram projektu i nie został jeszcze przyjęty. Dlatego szkolenia dla urzędników rozpoczną się najprawdopodobniej o pół roku później, niż wstępnie zakładano.
Program CORA, opracowany z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych i administracji, jako ministra właściwego ds. informatyzacji, ma pomóc urzędnikom posiąść niezbędne kompetencje i umiejętności wymagane w e-administracji.
W zakres szkoleń wchodzić będzie m.in.: szkolenie z zakresu technik komputerowych oraz korzystania z sieci i internetu, szkolenia z zakresu e-gospodarki oraz e-usług (podpis elektroniczny, elektroniczny obieg dokumentów, e-faktura, aukcja elektroniczna, bankowość elektroniczna, e-podatki itp.), podstawy prawne informatyzacji sektora publicznego (polskie i UE), szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych i podstaw zachowania bezpieczeństwa informacji.
Program zajęć zaawansowanych obejmie m.in.: szkolenia tematyczne związane z rozwojem społeczeństwa informacyjnego, wykluczenia cyfrowego, edukacji elektronicznej, elektronicznej gospodarki opartej na wiedzy, zarządzanie informatyzacją w administracji publicznej, e-administrację: zastosowanie technologii informatycznych do zwiększenia efektywności działania administracji, technologia internetowa (IP), telefonia internetowa (VOIP), możliwości transferu danych, łącza szerokopasmowe, e-nauczanie, nauczanie na odległość.
Nad programami i jakością prowadzonych szkoleń oraz systemem oceniania czuwać będzie Rada Programowa, którą powoła minister – w związku z opóźnieniem nastąpi to prawdopodobnie do końca czerwca. Do tego czasu powinien również zostać powołany koordynator projektu, który będzie czuwał nad organizacją szkoleń.
Jak przewiduje resort, z pierwszego etapu programu skorzysta w okresie dwóch lat 11 tysięcy urzędników. Średnio dla jednego urzędnika koszt wsparcia wyniesie 5454,51 zł. Łączny koszt pierwszego etapu CORA wyniesie 60 mln zł.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama