Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-10-02| Geodezja, Prawo, Kataster

Blisko 1000 nieruchomości po AMW dla samorządów


Zgodnie z przygotowanym w Ministerstwie Obrony Narodowej projektem ustawy o likwidacji Agencji Mienia Wojskowego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, te nieruchomości, które nie będą od przyszłego roku wykorzystywane przez jednostki organizacyjne podległe ministrowi obrony narodowej i okażą się zbędne dla celów obronności lub bezpieczeństwa państwa, zostaną nieodpłatnie przekazane jednostkom samorządu terytorialnego.

Zgodnie z informacjami zawartymi w ocenie skutków wejścia w życie ustawy, administracji lokalnej zostanie przekazanych około 1000 nieruchomości o łącznej powierzchni terenu ok. 8 tys. ha, na których znajduje się ok. 5 tys. obiektów o łącznej powierzchni użytkowej ok. 1 mln m2. Pełny wykaz gruntów zostanie opracowany przez prezesa Agencji Mienia Wojskowego i opublikowany do końca 2008 roku w „Monitorze Polskim”. Jak czytamy w projekcie, przekazanie nieruchomości będzie należało do kompetencji likwidatora Agencji Mienia Wojskowego. Odbywać się to będzie na podstawie decyzji właściwego terytorialnie wojewody poprzedzonej odpowiednim wnioskiem złożonym przez szefa jst w terminie trzech miesięcy od dnia opublikowania obwieszczenia Ministra Obrony Narodowej z listą nieruchomości. Nieruchomości ujęte w obwieszczeniu, w stosunku do których właściwy terytorialnie wojewoda nie wydał decyzji w terminie dwunastu miesięcy od dnia ogłoszenia obwieszczenia, będą podlegały przekazaniu przez likwidatora Agencji do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, którym gospodaruje starosta.

Zgodnie z projektem nieruchomości AMW będą mogły być przekazane wraz z zobowiązaniami i należnościami, które powinny zostać ujawnione w umowie w sprawie przekazania gruntów. Zakłada się, że samorządy będą musiały pokryć także koszty związane z przekazaniem nieruchomości, w tym koszty sprawdzenia stanu prawnego, pomiarów geodezyjnych, inwentaryzacji oraz przygotowania niezbędnej dokumentacji wymaganej przy przekazaniu. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, w pierwszym etapie wydatki w tym zakresie mógłby finansować likwidator, wystawiając jednostce samorządu terytorialnego po przekazaniu nieruchomości fakturę o refundację tych wydatków. Resort zauważa, że jst przejmując nieodpłatnie nieruchomości, powiększą swój majątek trwały o wartość niewspółmiernie wyższą od poniesionych kosztów przygotowania nieruchomości do przekazania.

Projekt ustawy o likwidacji Agencji Mienia Wojskowego był rozpatrywany 24 września na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Przedstawiciele samorządu zdecydowali o skierowaniu propozycji MON najpierw do rozpatrzenia przez Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama