Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-13| Geodezja, Prawo, Kataster

Słabsza ochrona gruntów rolnych i leśnych w miastach


W piątek (10 października) Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zaproponowane w pierwotnej wersji nowelizacji odrolnienie położonych w miastach gruntów tylko najgorszych klas (od IV do VI) rozszerzono ostatecznie o wszystkie klasy. Poprawki zgłosił Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej.

Proponowane zmiany mają na celu zdjęcie z gruntów rolnych stanowiących użytki rolne wszystkich klas położonych w granicach administracyjnych miast ochrony przewidzianej dla gruntów rolnych i uwolnienie tych gruntów dla celów inwestycyjnych. Obecnie wymagane jest dla nich ustalenie przeznaczenia nierolniczego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli miejscowego planu nie ma, konieczne jest jego uchwalenie przed zmianą przeznaczenia na cele nierolnicze.

Jak wyjaśnił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, celem tej regulacji jest usprawnienie procedur związanych z wyłączeniem gruntów rolnych z produkcji rolniczej, a w konsekwencji ułatwienie uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także pozwolenia na budowę.
Autorzy projektu chcą umożliwić również właścicielom gruntów swobodne dysponowanie swoją własnością. To nie oznacza, że grunty będą wyłączone z produkcji rolniczej automatycznie. Właściciel będzie miał możliwość wystąpienia z wnioskiem o wyłączenie należących do niego terenów z produkcji rolniczej i przeznaczenia tych gruntów pod inwestycje.

Projektodawcy spodziewają się wzrostu dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, a także wzrostu dochodów gmin z tytułu podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłat adiacenckich (związanych ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanych budową urządzeń infrastruktury technicznej lub jej scaleniem i podziałem).

W głosowaniu nad całością projektu ustawy wzięło udział 416 posłów. Za przyjęciem projektu głosowało 248 posłów, przeciw – 158, a 10 wstrzymało się od głosu.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS