Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-10-13 | Geodezja, Prawo, Kataster

Słabsza ochrona gruntów rolnych i leśnych w miastach


W piątek (10 października) Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zaproponowane w pierwotnej wersji nowelizacji odrolnienie położonych w miastach gruntów tylko najgorszych klas (od IV do VI) rozszerzono ostatecznie o wszystkie klasy. Poprawki zgłosił Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej.

Proponowane zmiany mają na celu zdjęcie z gruntów rolnych stanowiących użytki rolne wszystkich klas położonych w granicach administracyjnych miast ochrony przewidzianej dla gruntów rolnych i uwolnienie tych gruntów dla celów inwestycyjnych. Obecnie wymagane jest dla nich ustalenie przeznaczenia nierolniczego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli miejscowego planu nie ma, konieczne jest jego uchwalenie przed zmianą przeznaczenia na cele nierolnicze.

Jak wyjaśnił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, celem tej regulacji jest usprawnienie procedur związanych z wyłączeniem gruntów rolnych z produkcji rolniczej, a w konsekwencji ułatwienie uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także pozwolenia na budowę.
Autorzy projektu chcą umożliwić również właścicielom gruntów swobodne dysponowanie swoją własnością. To nie oznacza, że grunty będą wyłączone z produkcji rolniczej automatycznie. Właściciel będzie miał możliwość wystąpienia z wnioskiem o wyłączenie należących do niego terenów z produkcji rolniczej i przeznaczenia tych gruntów pod inwestycje.

Projektodawcy spodziewają się wzrostu dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, a także wzrostu dochodów gmin z tytułu podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłat adiacenckich (związanych ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanych budową urządzeń infrastruktury technicznej lub jej scaleniem i podziałem).

W głosowaniu nad całością projektu ustawy wzięło udział 416 posłów. Za przyjęciem projektu głosowało 248 posłów, przeciw – 158, a 10 wstrzymało się od głosu.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do reformatorów Jak zostało zaznaczone w tytule Słabsza ochrona gruntów rolnych i leśnych w miastach, zmiana ustway dotyczy miast, a nie Warszaway i Torunia. Pozdrawiam
  
Do Ciekawskiego Zgadzam się z tobą! To pan Prezydent powinien decydować osobiście o każdym odrolnieniu, to by było logiczne w końcu jest zwierzchnikiem sił zbrojnych!
  
nowelizacja tak! calej ustawy o ochronie .... Czekamy z utęsknieniem na tę nowelizację nie tylko my co właściciele gruntów , którzy na dzień dzisiejszy buntują się, że nie mogą dowolnie dysponować swoim prawem własności imają o to pretensje do nas. Pozdrawiam
  
Sznowny Panie Ciekawski Ja mam nadzieje, że jeśli nawet zawetuje to Sejm weto odrzuci. Dlaczego chcesz się kolego uwsteczniać i gospodarstwa rolne w miastach tworzyć. Dlaczego doszukujesz się podstępu, a nie widzisz rozsądnego działania. Terenów rolnych mamy naprawdę bardzo dużo i nie musimy mieć poletek warzywnych przy Pałacu Kultury i Nauki.
  
Żart? Jestem ciekaw po ile ha w miastach mają posłowie PO, aby lobbować coś podobnego... Mam nadzieję, że Prezydent zawetuje ten bubel.
  



zobacz też:

Sejm o uproszczeniu procesu inwestycyjnego w budownictwie

Podczas wczorajszego (17 września) posiedzenia Sejmu rozpatrywano sprawozdanie Komisji...

Konferencja o ochronie gruntów woj. dolnośląskiego

29 lutego w Polanicy Zdroju zakończyła się dwudniowa konferencja „Ochrona gruntów rolnych...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Zapamiętaj, że
miąższość grubizny jesionu o wysokości 16 m i pierśnicy równej 42 cm wynosi 1 metr sześcienny!
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maria Dobrzycka
Dr hab. Maria Dobrzycka była emerytowaną profesor Instytutu Geodezji i Kartografii, wieloletnią kierowniczką Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego IGiK, a następnie Zakładu Astronomii Geodezyjnej i Geodezji Satelitarnej w IGiK. Była osobą bez...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1814
Peter Barlow (1776-1862), angielski matematyk, opublikował pracę znaną jako "Tablice Barlowa", w której podał kwadraty, sześciany, pierwiastki kwadratowe, odwrotności i logarytmy wszystkich liczb z zakresu 1-10000.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama