Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-09-18| Prawo, Kataster

Sejm o uproszczeniu procesu inwestycyjnego w budownictwie


Podczas wczorajszego (17 września) posiedzenia Sejmu rozpatrywano sprawozdanie Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym (druki nr 461 i 705).

Poseł sprawozdawca Jacek Krupa poinformował, że komisja głosowała nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. 14 głosami za przy 12 przeciwnych i braku wstrzymujących się posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym, wnosząc tym samym do Sejmu o odrzucenie projektu tej ustawy. Rząd przygotowuje duże nowelizacje kilkunastu ustaw związanych z prawem budowlanym, zagospodarowaniem przestrzennym i innych. Dalsze procedowanie nad poselskim projektem, który został zaprezentowany na posiedzeniu komisji, mogłoby doprowadzić do dużego bałaganu w procesie legislacyjnym. W trakcie obrad Komisji przeciwnego zdania – jak informował poseł sprawozdawca – byli posłowie, którzy są autorami projektu ustawy. Wnosili oni o kontynuację procesu legislacyjnego.

Podczas nocnych obrad – rozpatrzenie tego punktu przypadło około godziny 1 w nocy – wysłuchano kilkuminutowych oświadczeń w imieniu klubów poselskich. Poniżej wybrane wypowiedzi posłów. Pełny stenogram jest dostępny na stronie internetowej Sejmu. Wicemarszałek Stefan Niesiołowski zapowiedział głosowanie nad ustawą w bloku głosowań.

Bożenna Bukiewicz (w imieniu KP PO): Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej, podzielając zdanie komisji, opowie się w głosowaniu za odrzuceniem przedmiotowego projektu. Poselski projekt ustawy przedłożony przez posłów PiS proponuje zmiany, które mają charakter częściowy i przejściowy w odniesieniu do usprawnienia procesu inwestycyjnego. Zasadniczą wadą przedmiotowego projektu jest zarówno brak systemowego charakteru zmian, jak i brak spójności, a także odniesienie się tylko do jednego z segmentów rynku budowlanego, to jest budownictwa mieszkaniowego.

Andrzej Adamczyk (w imieniu KP PiS): (...) intencją projektodawców niniejszej ustawy jest zmniejszenie barier regulacyjnych utrudniających inwestowanie w budownictwo mieszkaniowe i finansowanie go. (...)Wszechstronny i systemowy proces zmian w zakresie przedstawionym w projekcie ustawy wiązałby się z długotrwałym procesem legislacyjnym, który został podjęty przez poprzedni rząd, ale tylko w części dotyczącej przygotowania procesu budowy mieszkań, zaś obecne zaawansowanie prac, które są na etapie konsultacji międzyresortowych, jeśli chodzi o projekty ustaw opracowanych w resorcie infrastruktury, nie wskazuje na możliwość skierowania ich do Sejmu w najbliższym czasie, a zapewne również uchwalenia w bieżącym roku.
Niniejszy projekt ustawy ma na celu uregulowanie wprawdzie ograniczonych do niebędnego zakresu, ale bardzo pilnych kwestii, które w największym stopniu ograniczają rozwój budownictwa mieszkaniowego.
Ustawa wprowadza znaczące zmiany nie tylko w procesie inwestycyjnym, ale także i finansowym, które powinny istotnie przyczynić się do przyspieszenia i odbiurokratyzowania cyklu budowlanego. (...) Kolejną ważną kwestią jest zwiększenie podaży gruntów budowlanych. Służyć temu mają zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami, które prowadzą do usprawnienia procedury dokonywania podziałów nieruchomości, i zmiany w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych przewidujące istotne uproszczenie procedury odrolniania w odniesieniu do gruntów znajdujących się w granicach miast tzw. prezydenckich, w klasach od I do III włącznie oraz wszystkich innych gruntów klas IV do VI.

Wiesław Andrzej Szczepański (w imieniu KP Lewicy): (...) Kiedy pytamy inwestorów, co jest dla nich najważniejsze, co przeszkadza im w procesie inwestycyjnym, słyszymy: zapisy Prawa budowlanego, Prawa zamówień publicznych, ustawy o ochronie środowiska, ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, o ochronie gruntów rolnych. (...) Mój klub wstrzymał się na posiedzeniu komisji od głosu, uważając, że chociaż projekt niedoskonały, to jednak rząd robi niewiele, aby poprawić sytuację inwestorów. (...) Rozwiązania te, choć potrzebne, budzą nasze obawy. Będziemy mieli oto trzy ustawy, dwie komisyjne i rządową, które mogą się wzajemnie wykluczać. Łatwiej i szybciej będzie można podzielić nieruchomość, ale zapisy te są odmienne niż omawiane niedawno w projekcie komisyjnym, a i w tym przypadku rząd podobno przygotowuje swój projekt.
(...) Mój klub uważa, że niektóre zmiany tej ustawy są potrzebne i choć są niedoprecyzowane, to jednak w czasie prac komisji rząd i posłowie mogliby je doprecyzować. W związku z powyższym proponujemy projekt skierować do Komisji Infrastruktury celem ponownego rozpatrzenia, a zatem zagłosujemy przeciwko jego odrzuceniu.

Józef Racki (w imieniu KP PSL): Pragnę przypomnieć (...), że projekt ustawy praktycznie tożsamej treści był procesowany w poprzedniej kadencji Sejmu, kiedy to pomyślnie przeszedł prace w podkomisji powołanej do jego rozpatrzenia, tylko wcześniejsze rozwiązanie Sejmu spowodowało, że nie został on przyjęty przez Wysoką Izbę. Nie trzeba więc szczegółowo tłumaczyć, że w przypadku niepodjęcia tej inicjatywy przez Sejm obecnej kadencji bariery inwestycyjne jeszcze przez długi czas będą hamowały i ograniczały proces rozwoju budownictwa, w szczególności budownictwa mieszkaniowego w naszym kraju.
Zwracam się więc z pytaniem do pana posła sprawozdawcy, będącego jednocześnie posłem koalicji rządzącej. Panie pośle, czy jest pan świadom tego, że wszyscy, którzy się do tego spowolnienia przyczynią, będą obarczeni niewybaczalną i niczym nieuzasadnioną winą zaniechania w zakresie stanowienia pożądanego i oczekiwanego przez Polaków prawa?

Tadeusz Woźniak (PiS): Poselski projekt Prawa i Sprawiedliwości zawiera zapisy w sposób zasadniczy upraszczające między innymi kwestie dotyczące podziału nieruchomości.
Proponowane przez wnioskodawców rozwiązania nie będą zaburzały ładu przestrzennego, jednak procedury związane z postępowaniem administracyjnym w tych sprawach nie będą pozwalały na zawieszenie postępowania z powodu braku planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Tylko sprzeczność z przepisami odrębnymi może spowodować takie zawieszenie, ale wiemy, że będą to sytuacje sporadyczne.
Wnioskodawcy pozostawiają wójtom, burmistrzom czy prezydentom tylko 30 dni na rozpatrzenie wniosków o podział nieruchomości, jeżeli tego nie dokonają, podział nastąpi z mocy prawa. Takie rozstrzygnięcia były oczekiwane przez właścicieli nieruchomości, chcących je zabudować czy też zbyć. Dzięki tym propozycjom w znakomity sposób zwiększy się dostępność terenów pod zabudowę, przy jednoczesnym spadku ich cen jednostkowych spowodowanym zwiększoną podażą. Pozytywne skutki tego procesu będą miały korzystny wpływ na zintensyfikowanie procesów inwestycyjnych, zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym. To rozwiązanie jest jednym z wielu korzystnych rozwiązań zawartych w omawianym projekcie, od dawna oczekiwanych przez chcących budować własny dom, ale i przez inne środowiska.

Jacek Krupa (poseł sprawozdawca Komisji Infrastruktury): Projekt tej ustawy, o czym mówiono, de facto jest projektem przygotowanym przez poprzedni rząd. Poprzedniemu rządowi zabrało 2 lata, żeby projekt incydentalnych, nie systemowych zmian ustaw przygotować, a i tak nie zdążył tego uchwalić. Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przygotowuje systemową zmianę dotyczącą całego procesu budowlanego i planistycznego. Dziwi mnie, że wykazujecie państwo aż taką niecierpliwość. Pracujemy niecały rok i jesteśmy dalej posunięci w tych pracach niż wy po 2 latach. I to jeszcze wam się nie udało.

Oprac. AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS