Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-09-17| Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje

W Sejmie o uproszczeniu procedur administracyjnych


Podczas bieżącego posiedzenia Sejmu, 17-19 września, posłowie dyskutować będą m.in. nad zmianami w procesie inwestycyjnym w budownictwie mieszkaniowym, w tym o uproszeniu podziałów nieruchomości.

Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym obejmuje wprowadzenie rozwiązań likwidujących bariery administracyjne w procesie inwestycyjnym.
Proponowane zmiany przewidują:
- uproszczenie procedur uzyskiwania zgód i pozwoleń w procesie budowlanym,
- zwiększenie wykorzystania dostępnych terenów na cele budownictwa mieszkaniowego,
- stworzenie stabilnych podstaw finansowania kredytów i poprawienie ich dostępności.
Zmiany dotyczą m.in. ustaw: prawo budowlane, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o gospodarce nieruchomościami, o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

● Zlikwidowane mają być pozwolenia na budowę w odniesieniu do budynków mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 5 tys. m2 i wysokości do 12 metrów. W zamian wystarczy dokonanie zgłoszenia zamiaru wybudowania obiektu budowlanego.
Uproszczeniu ulegną procedury uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy oraz wprowadzone zostaną rozwiązania przyspieszające tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

● W ustawie o gospodarce nieruchomościami zmiany dotyczą podziałów nieruchomości. Ich celem jest przyspieszenie procedury dokonywania podziału. Projekt zakłada, że procedura zatwierdzania podziału nieruchomości będzie jednolita dla wszystkich podziałów. Wyeliminowano opiniowanie wstępnego projektu podziału oraz zapis umożliwiający zawieszenie postępowania w przypadku, gdy brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Podział nieruchomości, tak jak dotychczas, dokonywany będzie na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny, z tym że osoba zamierzająca dokonać podziału składać będzie do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wniosek wraz z mapą z projektem podziału, sporządzoną przez geodetę uprawnionego i przyjętą do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Mapa wraz z wnioskiem oraz innymi wymaganymi dokumentami, będzie przedmiotem oceny wójta, burmistrza lub prezydenta miasta pod względem dopuszczalności podziału. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie zobligowany rozpatrzyć wniosek w ciągu miesiąca, licząc od dnia jego złożenia. Jeżeli w tym terminie organ nie rozstrzygnie o podziale i nie wyda decyzji administracyjnej podział dokona się z mocy prawa, a organ musi w ciągu 7 dni potwierdzić dokonanie podziału poprzez wydanie decyzji.

● Z kolei w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych proponuje się uproszczenie procedury „odrolnienia” w odniesieniu do wszystkich gruntów znajdujących się w granicach administracyjnych większych miast (w których władzą wykonawczą są prezydenci) oraz wszystkich gruntów klasy od IV do VI (również poza granicami większych miast).

AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS