|2008-09-17|
Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje
W Sejmie o uproszczeniu procedur administracyjnych
Podczas bieżącego posiedzenia Sejmu, 17-19 września, posłowie dyskutować będą m.in. nad zmianami w procesie inwestycyjnym w budownictwie mieszkaniowym, w tym o uproszeniu podziałów nieruchomości.
Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym obejmuje wprowadzenie rozwiązań likwidujących bariery administracyjne w procesie inwestycyjnym. Proponowane zmiany przewidują: - uproszczenie procedur uzyskiwania zgód i pozwoleń w procesie budowlanym, - zwiększenie wykorzystania dostępnych terenów na cele budownictwa mieszkaniowego, - stworzenie stabilnych podstaw finansowania kredytów i poprawienie ich dostępności. Zmiany dotyczą m.in. ustaw: prawo budowlane, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o gospodarce nieruchomościami, o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
● Zlikwidowane mają być pozwolenia na budowę w odniesieniu do budynków mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 5 tys. m2 i wysokości do 12 metrów. W zamian wystarczy dokonanie zgłoszenia zamiaru wybudowania obiektu budowlanego. Uproszczeniu ulegną procedury uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy oraz wprowadzone zostaną rozwiązania przyspieszające tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
● W ustawie o gospodarce nieruchomościami zmiany dotyczą podziałów nieruchomości. Ich celem jest przyspieszenie procedury dokonywania podziału. Projekt zakłada, że procedura zatwierdzania podziału nieruchomości będzie jednolita dla wszystkich podziałów. Wyeliminowano opiniowanie wstępnego projektu podziału oraz zapis umożliwiający zawieszenie postępowania w przypadku, gdy brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Podział nieruchomości, tak jak dotychczas, dokonywany będzie na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny, z tym że osoba zamierzająca dokonać podziału składać będzie do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wniosek wraz z mapą z projektem podziału, sporządzoną przez geodetę uprawnionego i przyjętą do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Mapa wraz z wnioskiem oraz innymi wymaganymi dokumentami, będzie przedmiotem oceny wójta, burmistrza lub prezydenta miasta pod względem dopuszczalności podziału. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie zobligowany rozpatrzyć wniosek w ciągu miesiąca, licząc od dnia jego złożenia. Jeżeli w tym terminie organ nie rozstrzygnie o podziale i nie wyda decyzji administracyjnej podział dokona się z mocy prawa, a organ musi w ciągu 7 dni potwierdzić dokonanie podziału poprzez wydanie decyzji.
● Z kolei w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych proponuje się uproszczenie procedury „odrolnienia” w odniesieniu do wszystkich gruntów znajdujących się w granicach administracyjnych większych miast (w których władzą wykonawczą są prezydenci) oraz wszystkich gruntów klasy od IV do VI (również poza granicami większych miast).
AB
|