Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-10-02 | Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Kataster

Kierunek koncentracja ? wywiad GEODETY z Tomaszem Myślińskim

Geodeta m.st. Warszawy mówi m.in. o kierunku rozwoju stołecznej służby geodezyjnej i kartograficznej



KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Zanim porozmawiamy o wielkim przetargu za 26 mln złotych, proszę powiedzieć, co się dzieje w warszawskiej geodezji? Jedna reorganizacja goni drugą.

TOMASZ MYŚLIŃSKI: Najogólniej problem ujmując, całość tych działań można syntetycznie opisać niemodnym już dzisiaj słowem: centralizacja. Z programu rozwoju stołecznej służby geodezyjnej i kartograficznej zatwierdzonego przez prezydenta m.st. Warszawy w 2005 roku wynikły określone priorytety. Pierwszym, który udało się zrealizować, było utworzenie w 2004 r. samodzielnego Biura Geodezji i Katastru. Wcześniej służba realizująca zadania geodezyjne z zakresu administracji rządowej była przybudówką Biura Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Katastru – komórki Urzędu Miasta liczącej około 600 rozrzuconych po całym mieście osób. W tym rozwiązaniu organizacyjnym wpływ geodetów na to, co działo się w stołecznej geodezji, był bardzo mały. Biurem zarządzali prawnicy, a gospodarstwo pomocnicze – powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej – cieszyło się daleko posuniętą autonomią. W tej sytuacji punktem wyjścia do dalszych działań prorozwojowych stała się integracja administracji geodezyjnej i uzyskanie dla niej statusu odpowiadającego randze wykonywanych zadań. odbywało się to na raty, stąd może wrażenie wielości działań reorganizacyjnych. Początki były więc dość trudne, ale mamy już je za sobą, co pozwoliło nam przejść do następnego priorytetu, jakim dla miasta jest modernizacja ewidencji gruntów i założenie ewidencji budynków i lokali.

Jakie było zaawansowanie tych prac na starcie biura?
Mimo że rozporządzenie o ewidencji gruntów i budynków obowiązuje od roku 2001, to do końca 2004 roku w stolicy temat pogłębionej modernizacji jej zasobu informacyjnego i sposobu jego obsługi praktycznie pozostawał nietknięty, co przy obejmowaniu obowiązków geodety miasta było dla mnie sporym zaskoczeniem. Ale to już historia. Prace w pierwszych dzielnicach (po uzgodnieniu projektu z wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, co nie uchroniło nas jednak od błędów) udało się rozpocząć dość szybko, bo jeszcze w 2005 roku. Warunki aktualnie wykonywanej modernizacji na pewno są na wyższym poziomie jakościowym, niż to miało miejsce na początku, i ciągle jeszcze się uczymy. Niestety, pilne potrzeby miasta wymuszają pośpiech. W 2010 r. planujemy zakończenie tych prac dla całej Warszawy i wszystko wskazuje na to, że nam się uda.

Wróćmy do tego programu zatwierdzonego przez prezydenta.
Warunkiem koniecznym jego realizacji jest koncentracja całej stołecznej służby geodezyjnej i jej zaplecza dokumentacyjnego w jednym miejscu.

Dlaczego to jest takie istotne w geodezji? Inni mogą się decentralizować, a my mamy się centralizować?
Z tego, co obserwuję, z tą decentralizacją bywa różnie – wszystko zależy od rodzaju wykonywanych zadań. W administracji geodezyjnej odstąpiono od jakichkolwiek form podległości między szczeblem centralnym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Wątpię, czy kompetencje można bezkarnie jeszcze bardziej rozdrobnić, zwłaszcza w tak zwartym organizmie, jakim jest miasto. Pozostają jeszcze kwestie prawne. Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne jas­no określa, że wykonujemy zadania z zakresu administracji rządowej, i – zgodnie z „ustawą warszawską” – nie ma podstaw prawnych do tego, aby te zadania przekazywać burmistrzom dzielnic. W stolicy bowiem dzielnice nie mają statusu gminy, lecz są jednostkami pomocniczymi Urzędu Miasta. Dlatego kiedy w 2004 r. zaczęło funkcjonować Biuro Geodezji i Katastru, we wszystkich osiemnastu urzędach dzielnic powstały jednocześ­nie jego delegatury, ukierunkowane na prowadzenie części opisowej ewidencji gruntów i budynków. Mieliśmy też początkowo odrębne od biura gospodarstwo pomocnicze – PODGiK – świadczący nam usługi na ogólnych zasadach. To bardzo komplikowało obieg informacji. Dlatego jednym z moich pierwszych posunięć było przejęcie obsługi państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w jego części odnoszącej się do stolicy.

Cały wywiad ukaże się w październikowym wydaniu GEODETY

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

centralizacja??? A pamiętam jak prof. Kulesza przekonywał że małe jest piękne i było i bardziej wierzyłem Panu Profesorowi niż Panu Myślińskiemu bo tamto sie sprawdziło. A króla miasto już miało i nowego mieć nie będzie.
  
Legionowo Zgadzam się że Warszawę czeka to co powiat legionowski szkoda. Jako rodowita warszawianka mogę tylko zapłakać ale to miasto nie z takiej ruiny się podniosło więc jest nadzieja.
  
ehh widać projekt geoportal nie jest wystarczającą nauczką. A kto za to płaci? Pan płaci, Pani płaci i Ci Państwo też zapłacą.
  
zdjecie Umieszczenie zdjecia na PKiN kojarzy mi się z innymi wodzami Kraju. Gomółka, Bierut tez tam wisieli no i jak skonczyli? Widzę w tych działaniach ważny jest poklask a nie efekt. Zgadzam sie z warszwiakiem będzie wszysto od i do d...
  
78 mln? Daj Boże! z tego co widzę to powstanie nam Warszawski Geoportal (c) - czy zarezerwowano już odpowiednia domenę?. Nawet kwota zbliżona. Kupimy serwery, obowiązkowo nowy sprzęt dla wszystkich pracowników. Zakupimy oprogramowanie, a jak już to wszystko będzie to zaczniemy się zastanawiać co z tym można zrobić dalej. a zaraz skończy nam się kadencja sejmu i nastapi wymiana dyrektorów. Odpowiedzlani za zakup sprzętu i remoty budynków za 78 mln znikną tłumacząc się niechęcią branży, partnerów (jaki znowu partnerów? przecież to urząd, a nie konsorcjum) i w ogóle trudnościami. Drogi Panie Tomku, tu nie pomogą piękne słowa, ani rzutki zespół łączący siły starych pseudofachowców i młodej świeżej krwii, która chce sie uczyć (ale może nie zdążyć się nauczyć). Jako Warszawiak nie życzę źle całemu przedsięwzięciu bo przeraża mnie zmarnowanie tej kwoty, ale jak się do czegoś zabiera (przepraszam za określenie) od d**y strony, to wiadomo jak skończymy. A dostawcy serwerów zacierają rączki:)
  
Po przeczytaniu całości Rzeczywiście, Pan Myśliński to Wizjoner. Jak wynika z wywiadu, już w 2004 realizował priorytety zatwierdzone w 2005 i nie spoczywa na laurach. Centralizuje, koncentruje, wzmacnia pozycję służby i podnosi skuteczność działań. To wszystko mimo braku podpisu elektronicznego, nieżyczliwości partnerów i oporu branż na pogłębianie współpracy. Co więcej nie narzeka, tylko punkt po punkcie realizuje swój program, bo wie, że w jego pracy można zrobić coś, co szybko przynosi efekt, na który nie trzeba czekać latami. Jako podatnik cieszę się, że ten człowiek otrzyma do dyspozycji sumę 78 mln z możliwością dość pokaźnego jej zwiększenia. Da Bóg, że ta skromna kwota wraz z powiększeniem etatów pozwoli na wprowadzenie w Warszawie, dozwolonego przepisami, zgłaszania roboty przez internet.
  
Szkoda że zapowiedz wywaidu byla duzo wczesniej niż mozliwosc jego przezczytania. Przeczytalem i stwierdzam, ze osoba TM na tym stanowisku to kompletna porazka. Krytykuje poprzednikow, ale oni w wiekszosci pracowali i widac bylo postep. Teraz widac ciagle reorgqanizacje i stagnacje (jesli nie cofanie sie). Pociag postepu odjezdza a TM buduje sobie PR, trafil nawet na scianę PKiN-u jak inne znane postacie - czy to sa jego wzorce?
  
drogi pejo tak się składa, że Pan Myśliński jest geodeta warszawy, ale tez jednocześnie pełnomocnikiem ds. wszystkiego co ma gdzieś w nazwie PRZESTRZENNY. może zatem zaglądac nawet tam, gdzie nie musi, albo wręcz go nie chcą a i pieniążki jak trzeba załatwi tłumacząc radnym, że te jego systemy są potrzebne acz kosztują duzo (vide 25 baniek). A co do ostatniego zdania n/t merytoryczngeo składu, to rozumiem, że złośliwie naigrywasz się z Pana Myslińskiego:) mówiąc, że ma ludzi znających sie na rzeczy i mających wiedzę bogatsza od niego?:) Boże chroń nam Warszawę.
  
Drogi PEJO :) piszesz: Nic nie rozumiem - no cóż ... trudno :) piszesz: jak się zrobi cokolwek - no właśnie :) o to chodzi :) nie tylko cokolwiek ale jeszcze jakkolwiek :). Gratuluję optymizmu :)
  
Do klakierow Widzę, ze najbardziej zaufani pracownicy merytoryczni BGiK zostali oddelegowani na weekend do sledzenia prasy i odpierania atakow. Szkoda tylko ze podzszywaja sie pod inne osoby. Ale ważne, że mają tak wielką wiarę w WODZA, i widzą jego obecne i przyszłę sukcesy.
  
do Geodety Jesli uważasz ze sukcesem jest niby geoportal to nie masz do czynienia z geodezją uzytkową. Srone internetową tak w wolnych chwilach mozesz poczytac sobie w ramach wypełnienia wolnego czasu. Polecam zapoznaj się to co u nas funkcjonuje w Mińsku Mazowieckim z pożytkiem dla geodetow .Działalnośc Geodezji w Warszawie określiłabym jako pokaz sztucznych ogni. Ach Och.
  
Brawo Brawo Panie Tomku, widać że ma Pan klasę i widać efekty ciężkiej pracy całego zespołu, bo one tak naprawdę przychodzą po kilku latach. Moim zdaniem to dopiero początek plonów jakie powinien Pan zebrać. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów.
  
No cóż No cóż, trzeba uczciwie powiedzieć, że jakoś poprzednikom Pana Myślińskiego niewiele się udało zrobić a on zrobił dużo. Tak naprawdę to jak popatrzeć na ich stronę internetową z mapą miasta, to oni tam prowadzą prawie Geoportal, czyli wyprzedzili GUGiK w pomysłach.
  
pozytywnie trzeba wspierać takie inicjatywy, które przynoszą efekty:)) nie jest to też łatwy kawałek chleba jakby się wydawało...
  
do geodety Chyba kolega watpi w zdolnosci kolegi wizjonera. On ma pomysl i za chwile drugie Legionowo nam zrobi w wawie. Dajmy mu tylko trochę czasu i pieniedzy.
  
no to czekamy czekamy na wydanie i wywiad. Ciekaw jestem co tam dobrego mości wizjoner w tegorocznym wywiadzie wymyślił
  



zobacz też:

Dane bliżej użytkownika – wywiad GEODETY z przedstawicielami firmy Autodesk

Paulina Jakubicka-Wilczyńska: Jakie jest nastawienie firmy...

Pozytywne myślenie – wywiad GEODETY z właścicielami firmy Fotokart

Jerzy Przywara: Jakie było pierwsze zlecenie dla Fotokartu? Mirosław...

Rosyjskie otwarcie - wywiad GEODETY z Gienadijem Pobiedinskim

Gienadij Pobiedinskij: Pieniędzy wszystkim brakuje. Przecież słyszała pani wystąpienie...

Nie ma na co czekać - wywiad GEODETY z Aleksandrem Bielickim i Dariuszem Dzionkiem

Aleksander Bielicki: Jako lider całego programu nałożyliśmy pewne...

Każdy musi być liderem - wywiad GEODETY z Vanessą Lawrence

Vanessa Lawrence: Oczywiście, Polacy też mogą wejść na rynek z mapą Wielkiej Brytanii i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1964 r. w budownictwie pracowało 1308 geodetów z wyższym wykształceniem, a w administracji - tylko 259?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Butowtt (1931-2022)

Jerzy Butowtt (1931-2022)
Jerzy Butowtt urodził się 25 lutego 1931 r. w Morawicy. W 1954 r. ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Następnie został powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej w korpusie topografów oraz w Oddziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1831
Angielski podróżnik James Clarke Ross (1800-62) odkrył magnetyczny biegun północny (wtedy znajdował się on na półwyspie Boothia w Kanadzie) i obliczył położenie bieguna południowego (Ziemia Wiktorii na Antarktydzie).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama