Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-08-01| Geodezja, GIS, Mapy, Software, Ludzie

Dane bliżej użytkownika – wywiad GEODETY z przedstawicielami firmy Autodesk


Wiceprezes Autodesk Inc. Amar Hanspal i dyrektor zarządzający Autodesk Polska Wojciech Jędrzejczak mówią o strategii firmy Autodesk w Polsce i na świecie, o rozwiązaniach CAD kompatybilnych z GIS, o Engineering GIS i planach na przyszłość.


Paulina Jakubicka-Wilczyńska: Jakie jest nastawienie firmy Autodesk do coraz popularniejszych rozwiązań open source? Czy traktujecie je jako konkurencję i podchodzicie do nich z obawą?
Amar Hanspal: Nie obawiamy się ich. Moim zdaniem open source i otwarty format danych są bardzo ważne w naszej branży. Dotyczy to w szczególności oprogramowania geoprzestrzennego, w którym trzeba zintegrować dane różnego typu, aby otrzymać spójną informację. W naszej branży – teraz bardziej niż kiedykolwiek – musimy ułatwić odbiorcom integrację informacji. Właśnie dlatego ważne jest Open Geospatial Consortium i dlatego już dawno temu zdecydowaliśmy się na technologię FDO jako sposób na pozyskanie informacji z różnorodnych źródeł i ich publikację [Feature Data Objects – uniwersalny dostęp do danych wektorowych i rastrowych, umożliwia łączenie się z różnymi źródłami danych w aplikacjach GIS, przyp. PJW]. Z tego też powodu postanowiliśmy stworzyć MapGuide Open Source. Wierzymy bowiem, że integracja i publikacja danych geoprzestrzennych powinna być uniwersalna. I na tym rynku chcemy to umożliwiać. Absolutnie nie postrzegamy więc rozwiązań open source jako konkurencji.

(...)

Jak duży jest udział polskiego rynku w globalnej sprzedaży Autodesku? Jak to wygląda w Europie?
Wojciech Jędrzejczak: Od 4 lat polski rynek rośnie bardzo dynamicznie, osiągając w pewnych obszarach rozmiary rynków zachodnich. Mimo że nie osiągnęliśmy jeszcze pełnej „dojrzałości biznesowej”, to przychody są na podobnym poziomie jak np. w Hiszpanii.
AH: Przychody całego Autodesku z ostatniego roku to 2,17 miliarda dolarów, z czego 40% przypada na Europę. Rynek europejski jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się.

A jaki jest w tym udział geodezji?
AH: Sektor geodezyjny ma znaczący udział w tych dochodach. Przychody z GIS-u są szczególnie ważnym komponentem w Europie północnej i południowej oraz USA.

Cały wywiad ukaże się w sierpniowym wydaniu GEODETY

Rozmawiała Paulina Jakubicka-Wilczyńska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama