wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-08-01| Geodezja, GIS, Mapy, Software, Ludzie

Dane bliżej użytkownika – wywiad GEODETY z przedstawicielami firmy Autodesk


Wiceprezes Autodesk Inc. Amar Hanspal i dyrektor zarządzający Autodesk Polska Wojciech Jędrzejczak mówią o strategii firmy Autodesk w Polsce i na świecie, o rozwiązaniach CAD kompatybilnych z GIS, o Engineering GIS i planach na przyszłość.


Paulina Jakubicka-Wilczyńska: Jakie jest nastawienie firmy Autodesk do coraz popularniejszych rozwiązań open source? Czy traktujecie je jako konkurencję i podchodzicie do nich z obawą?
Amar Hanspal: Nie obawiamy się ich. Moim zdaniem open source i otwarty format danych są bardzo ważne w naszej branży. Dotyczy to w szczególności oprogramowania geoprzestrzennego, w którym trzeba zintegrować dane różnego typu, aby otrzymać spójną informację. W naszej branży – teraz bardziej niż kiedykolwiek – musimy ułatwić odbiorcom integrację informacji. Właśnie dlatego ważne jest Open Geospatial Consortium i dlatego już dawno temu zdecydowaliśmy się na technologię FDO jako sposób na pozyskanie informacji z różnorodnych źródeł i ich publikację [Feature Data Objects – uniwersalny dostęp do danych wektorowych i rastrowych, umożliwia łączenie się z różnymi źródłami danych w aplikacjach GIS, przyp. PJW]. Z tego też powodu postanowiliśmy stworzyć MapGuide Open Source. Wierzymy bowiem, że integracja i publikacja danych geoprzestrzennych powinna być uniwersalna. I na tym rynku chcemy to umożliwiać. Absolutnie nie postrzegamy więc rozwiązań open source jako konkurencji.

(...)

Jak duży jest udział polskiego rynku w globalnej sprzedaży Autodesku? Jak to wygląda w Europie?
Wojciech Jędrzejczak: Od 4 lat polski rynek rośnie bardzo dynamicznie, osiągając w pewnych obszarach rozmiary rynków zachodnich. Mimo że nie osiągnęliśmy jeszcze pełnej „dojrzałości biznesowej”, to przychody są na podobnym poziomie jak np. w Hiszpanii.
AH: Przychody całego Autodesku z ostatniego roku to 2,17 miliarda dolarów, z czego 40% przypada na Europę. Rynek europejski jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się.

A jaki jest w tym udział geodezji?
AH: Sektor geodezyjny ma znaczący udział w tych dochodach. Przychody z GIS-u są szczególnie ważnym komponentem w Europie północnej i południowej oraz USA.

Cały wywiad ukaże się w sierpniowym wydaniu GEODETY

Rozmawiała Paulina Jakubicka-Wilczyńska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS