Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-10-02 | Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Kataster

Kierunek koncentracja ? wywiad GEODETY z Tomaszem Myślińskim

Geodeta m.st. Warszawy mówi m.in. o kierunku rozwoju stołecznej służby geodezyjnej i kartograficznej



KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Zanim porozmawiamy o wielkim przetargu za 26 mln złotych, proszę powiedzieć, co się dzieje w warszawskiej geodezji? Jedna reorganizacja goni drugą.

TOMASZ MYŚLIŃSKI: Najogólniej problem ujmując, całość tych działań można syntetycznie opisać niemodnym już dzisiaj słowem: centralizacja. Z programu rozwoju stołecznej służby geodezyjnej i kartograficznej zatwierdzonego przez prezydenta m.st. Warszawy w 2005 roku wynikły określone priorytety. Pierwszym, który udało się zrealizować, było utworzenie w 2004 r. samodzielnego Biura Geodezji i Katastru. Wcześniej służba realizująca zadania geodezyjne z zakresu administracji rządowej była przybudówką Biura Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Katastru – komórki Urzędu Miasta liczącej około 600 rozrzuconych po całym mieście osób. W tym rozwiązaniu organizacyjnym wpływ geodetów na to, co działo się w stołecznej geodezji, był bardzo mały. Biurem zarządzali prawnicy, a gospodarstwo pomocnicze – powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej – cieszyło się daleko posuniętą autonomią. W tej sytuacji punktem wyjścia do dalszych działań prorozwojowych stała się integracja administracji geodezyjnej i uzyskanie dla niej statusu odpowiadającego randze wykonywanych zadań. odbywało się to na raty, stąd może wrażenie wielości działań reorganizacyjnych. Początki były więc dość trudne, ale mamy już je za sobą, co pozwoliło nam przejść do następnego priorytetu, jakim dla miasta jest modernizacja ewidencji gruntów i założenie ewidencji budynków i lokali.

Jakie było zaawansowanie tych prac na starcie biura?
Mimo że rozporządzenie o ewidencji gruntów i budynków obowiązuje od roku 2001, to do końca 2004 roku w stolicy temat pogłębionej modernizacji jej zasobu informacyjnego i sposobu jego obsługi praktycznie pozostawał nietknięty, co przy obejmowaniu obowiązków geodety miasta było dla mnie sporym zaskoczeniem. Ale to już historia. Prace w pierwszych dzielnicach (po uzgodnieniu projektu z wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, co nie uchroniło nas jednak od błędów) udało się rozpocząć dość szybko, bo jeszcze w 2005 roku. Warunki aktualnie wykonywanej modernizacji na pewno są na wyższym poziomie jakościowym, niż to miało miejsce na początku, i ciągle jeszcze się uczymy. Niestety, pilne potrzeby miasta wymuszają pośpiech. W 2010 r. planujemy zakończenie tych prac dla całej Warszawy i wszystko wskazuje na to, że nam się uda.

Wróćmy do tego programu zatwierdzonego przez prezydenta.
Warunkiem koniecznym jego realizacji jest koncentracja całej stołecznej służby geodezyjnej i jej zaplecza dokumentacyjnego w jednym miejscu.

Dlaczego to jest takie istotne w geodezji? Inni mogą się decentralizować, a my mamy się centralizować?
Z tego, co obserwuję, z tą decentralizacją bywa różnie – wszystko zależy od rodzaju wykonywanych zadań. W administracji geodezyjnej odstąpiono od jakichkolwiek form podległości między szczeblem centralnym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Wątpię, czy kompetencje można bezkarnie jeszcze bardziej rozdrobnić, zwłaszcza w tak zwartym organizmie, jakim jest miasto. Pozostają jeszcze kwestie prawne. Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne jas­no określa, że wykonujemy zadania z zakresu administracji rządowej, i – zgodnie z „ustawą warszawską” – nie ma podstaw prawnych do tego, aby te zadania przekazywać burmistrzom dzielnic. W stolicy bowiem dzielnice nie mają statusu gminy, lecz są jednostkami pomocniczymi Urzędu Miasta. Dlatego kiedy w 2004 r. zaczęło funkcjonować Biuro Geodezji i Katastru, we wszystkich osiemnastu urzędach dzielnic powstały jednocześ­nie jego delegatury, ukierunkowane na prowadzenie części opisowej ewidencji gruntów i budynków. Mieliśmy też początkowo odrębne od biura gospodarstwo pomocnicze – PODGiK – świadczący nam usługi na ogólnych zasadach. To bardzo komplikowało obieg informacji. Dlatego jednym z moich pierwszych posunięć było przejęcie obsługi państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w jego części odnoszącej się do stolicy.

Cały wywiad ukaże się w październikowym wydaniu GEODETY

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Dane bliżej użytkownika – wywiad GEODETY z przedstawicielami firmy Autodesk

Paulina Jakubicka-Wilczyńska: Jakie jest nastawienie firmy...

Pozytywne myślenie – wywiad GEODETY z właścicielami firmy Fotokart

Jerzy Przywara: Jakie było pierwsze zlecenie dla Fotokartu? Mirosław...

Rosyjskie otwarcie - wywiad GEODETY z Gienadijem Pobiedinskim

Gienadij Pobiedinskij: Pieniędzy wszystkim brakuje. Przecież słyszała pani wystąpienie...

Nie ma na co czekać - wywiad GEODETY z Aleksandrem Bielickim i Dariuszem Dzionkiem

Aleksander Bielicki: Jako lider całego programu nałożyliśmy pewne...

Każdy musi być liderem - wywiad GEODETY z Vanessą Lawrence

Vanessa Lawrence: Oczywiście, Polacy też mogą wejść na rynek z mapą Wielkiej Brytanii i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
odwzorowanie stereograficzne znano już w starożytnej Grecji?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Sitek (1928-2022)

Zbigniew Sitek (1928-2022)
Profesor Zbigniew Sitek urodził się w Kamienicy Polskiej 14 kwietnia 1928 r. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH ukończył w 1954 r. Doktorat obronił w 1962 r., a habilitował się w 1966 r. W latach 1963–1965 był stypendystą w National...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1994
Misja promu kosmicznego Endeavour w ramach amerykańsko-niemiecko-włoski ego programu radarowego zobrazowania powierzchni Ziemi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama