Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-09-23| GNSS, Geodezja, Mapy, Instytucje

Ekspertyza PTI: bariery realizacji dużych projektów informatycznych w administracji



Eksperci Polskiego Towarzystwa Informatycznego przedstawili wyniki ekspertyzy „Realizacja projektów informatycznych przez administrację publiczną na podstawie doświadczeń wynikających z wdrażania działania 1.5 SPO WKP”. Wśród ocenionych projektów znalazły się m.in.: Geoportal.gov.pl i ASG/EUPOS.

Podczas sesji dyskusyjnej, zorganizowanej 19 września br. w Legionowie w ramach XIV Forum Teleinformatyki, została zaprezentowana wykonana przez PTI ekspertyza nt.: „Realizacja projektów informatycznych przez administrację publiczną na podstawie doświadczeń wynikających z wdrażania działania 1.5 SPO WKP”. Wyniki ekspertyzy prezentowali rzeczoznawcy PTI Paweł Henig (kierownik zespołu realizującego temat) i Tadeusz Rogowski.

Zespół objął swą analizą m.in. prace dotyczące systemów: PESEL2, Geoportal.gov.pl, e-Norma, e-PUAP, e-Deklaracje, zintegrowana platforma usługowa Urzędu Patentowego, e-Nadzór Budowlany, System interaktywnej elektronicznej obsługi informatyczno-statystycznej dla rynku energii, e-GIODO, system precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG/EUPOS, Rejestr Dawców Krwi, System obiegu dokumentów w jednostkach administracji morskiej, e-Urząd Wojewódzki.

Podstawowym celem ekspertyzy było określenie podstawowych barier realizacji dużych projektów informatycznych przez administrację publiczną oraz stworzenie katalogu rekomendacji działań koniecznych dla usprawnienia realizacji projektów informatycznych w administracji publicznej w perspektywie 2007-2013.
Zespół stwierdził częste występowanie błędów realizacji, takich jak:

mało szczegółowa ocena zdolności beneficjentów do realizacji projektów, zbyt ogólne lub zbyt szczegółowe określenie przedmiotu zamówienia, formułowanie wymagań, które w rzeczywistości nie są istotne, niedostosowanie wymagań do rzeczywistych potrzeb, niewłaściwa reakcja zamawiającego na protesty.

Raport z prac zespołu ekspertów zawiera również szereg zaleceń dotyczących trybu oceny wniosków o dofinansowanie, sposobu opisu przedmiotu zamówienia, formułowania wymagań w stosunku do wykonawców, kalkulacji zamówień i stosowania zamówień uzupełniających. Zespół stwierdził również, że jednym z głównych warunków powodzenia projektu jest stabilny zespół, zaś do słabą stroną prowadzonych projektów jest zarządzanie ryzykiem oraz zarządzanie zmianą w projekcie.

W dyskusji prowadzonej przez wiceprezesa ZG PTI Wiesława Paluszyńskiego uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które ekspertyzę zamówiło, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i innych agend administracji publicznej, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (której eksperci byli członkami zespołu autorskiego) i firm informatycznych – w sumie ponad 100 osób. Stwierdzono, że należy jak najszerzej upowszechnić wyniki pracy rzeczoznawców, szczególnie wobec zaczynającej się w administracji publicznej kolejnej tury realizacji projektów informatycznych finansowanych ze środków unijnych. Zawarte w ekspertyzie zalecenia Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wydrukowało w formie broszury i wysłało do zainteresowanych jednostek administracji publicznej.

Zobacz Ekspertyza Izby Rzeczoznawców

Źródło: PTI


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama