|2008-06-19|
Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje, Kataster
Nowe definicje wysokości budynku i kondygnacji oraz regulacja odległości usytuowania budynku od granicy sąsiada
Ministerstwo Infrastruktury zakończyło prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Projekt ma zastąpić rozporządzenie z kwietnia 2003 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Proponowane obecnie zmiany wynikają m.in. z:
konieczności dostosowania polskich norm do obowiązujących w Unii Europejskiej norm CEN i ISO,
wprowadzenia regulacji dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, w tym klasyfikacji materiałów budowlanych w zakresie odporności na ogień, odpowiadających normom unijnym,
określenia warunków sytuowania budynków w bezpośrednim sąsiedztwie granicy działki.
Nowa propozycja uregulowania problemu lokalizacji budynku umożliwia (pod określonymi warunkami) sytuowanie budynku w mniejszych odległościach od granicy działki budowlanej, niż ustala to norma podstawowa (4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy; 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy). Właściwe poszanowanie praw właścicieli sąsiednich działek budowlanych w stosunku do działki, na której wznoszony jest budynek, gwarantuje przepis mówiący, że usytuowanie budynku bliżej granicy (niż wymaga tego norma generalna) powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej „obszarem oddziaływania” w rozumieniu art. 28 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane. Dzięki temu pozycja sąsiada, jako strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę, staje się bardzo mocna i może on skutecznie bronić swoich interesów, korzystając z uprawnień przysługujących stronie.
Poza tym w projekcie zdefiniowano na nowo wiele pojęć, w tym: budynek użyteczności publicznej, poziom terenu, kondygnacja, tereny biologiczne, wysokość budynku oraz wprowadzono sporo zmian redakcyjnych i porządkujących tekst rozporządzenia.
Projekt przesłano do Komisji Europejskiej w celu notyfikacji.
Źródło: MI
|