Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-06-19| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje, Kataster

Nowe definicje wysokości budynku i kondygnacji oraz regulacja odległości usytuowania budynku od granicy sąsiada



Ministerstwo Infrastruktury zakończyło prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Projekt ma zastąpić rozporządzenie z kwietnia 2003 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Proponowane obecnie zmiany wynikają m.in. z:

konieczności dostosowania polskich norm do obowiązujących w Unii Europejskiej norm CEN i ISO, wprowadzenia regulacji dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, w tym klasyfikacji materiałów budowlanych w zakresie odporności na ogień, odpowiadających normom unijnym, określenia warunków sytuowania budynków w bezpośrednim sąsiedztwie granicy działki.

Nowa propozycja uregulowania problemu lokalizacji budynku umożliwia (pod określonymi warunkami) sytuowanie budynku w mniejszych odległościach od granicy działki budowlanej, niż ustala to norma podstawowa (4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy; 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy). Właściwe poszanowanie praw właścicieli sąsiednich działek budowlanych w stosunku do działki, na której wznoszony jest budynek, gwarantuje przepis mówiący, że usytuowanie budynku bliżej granicy (niż wymaga tego norma generalna) powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej „obszarem oddziaływania” w rozumieniu art. 28 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane. Dzięki temu pozycja sąsiada, jako strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę, staje się bardzo mocna i może on skutecznie bronić swoich interesów, korzystając z uprawnień przysługujących stronie.

Poza tym w projekcie zdefiniowano na nowo wiele pojęć, w tym: budynek użyteczności publicznej, poziom terenu, kondygnacja, tereny biologiczne, wysokość budynku oraz wprowadzono sporo zmian redakcyjnych i porządkujących tekst rozporządzenia.

Projekt przesłano do Komisji Europejskiej w celu notyfikacji.

Źródło: MI


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS