|2008-06-12|
Geodezja, Prawo, Instytucje
Reforma administracji: Powołanie i odwołanie WINGiK-a tylko za zgodą GGK, likwidacja delegatur, więcej zadań w samorządzie
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekty kilku ustaw zmieniających dotychczasową organizację i podział zadań administracji publicznej w województwie.
Ustawa Przepisy wprowadzające ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie oraz ustawę o wojewodzie i administracji rządowej w województwie zmienia wiele obowiązujących przepisów, m.in. Prawo geodezyjne i kartograficzne. W projekcie ustawy proponuje się zmianę art. 6a Prawa geodezyjnego i kartograficznego poprzez dodanie pkt. 2a o treści „Wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego powołuje i odwołuje wojewoda, za zgodą Głównego Geodety Kraju”. Obecnie taka zgoda nie jest wymagana.
Podobne zmiany dotyczą powoływania: wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego (za zgodą GINB), wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (wymagana będzie zgoda GIOŚ), kuratora oświaty (za zgodą ministra oświaty i wychowania) oraz innych służb, inspekcji i straży wojewódzkich. Proponowane zmiany mają na celu ujednolicenie trybu powoływania kierowników zespolonych służb, inspekcji itp. Projekt przewiduje także likwidację urzędu Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej i przeniesienie jego zadań, kompetencji i pracowników do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz likwidację Komendy Głównej Ochotniczych Hufców Pracy i przeniesienie jej zadań do ministra właściwego do spraw pracy. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2009 roku. Projekt skierowano do uzgodnień międzyresortowych.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie ma na celu m.in.: decentralizację zadań publicznych i przesunięcie ich do samorządów, zmianę kompetencji, uporządkowanie zagadnień związanych z wydawaniem aktów prawa miejscowego. Proponuje się m.in. wprowadzenie zmiany w ustawie o scaleniu i wymianie gruntów, polegającej na tym, że odwołania od decyzji starosty będą trafiać do samorządowego kolegium odwoławczego, a nie do wojewody, jak to jest obecnie.
Równocześnie opublikowano projekt ustawy o wojewodzie i administracji w województwie, która przewiduje wzmocnienie pozycji wojewody jako przedstawiciela Rady Ministrów, uproszczenie struktur administracji rządowej w województwie, rozdzielenie administracji rządowej funkcjonalnej (zadania) i strukturalnej (organizacja). Część zadań administracji rządowej w województwie zostanie przekazana samorządowi województwa. Likwidacji ulegną: delegatury urzędów wojewódzkich oraz delegatury komend, inspektoratów i innych jednostek organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich.
AB
|