Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-06-06| Geodezja, Mapy, Firma, Prawo, Instytucje

Rozporządzenie o systemie odniesień przestrzennych po uzgodnieniach



Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych. Zastąpi ono analogiczne rozporządzenie z 8 sierpnia 2000 r.

Jak napisano w uzasadnieniu do nowego rozporządzenia, jego wydanie wynika z potrzeby dostosowania regulacji prawnej do zmian wynikających z postępu technologicznego zachodzącego w dziedzinie geodezji i kartografii. Zmiany proponowane w projekcie porządkują przepisy związane z przeniesieniem i utrzymywaniem geodezyjnego układu odniesienia w Polsce oraz układu wysokościowego, a także określają warunki powodujące konieczność ich ponownego zdefiniowania.
W związku z budową na obszarze Polski wielofunkcyjnego systemu precyzyjnego pozycjonowania ASG-EUPOS przyjęto że stacje referencyjne tego systemu będą podstawowymi punktami, na których oparty będzie geodezyjny system odniesienia. Ponadto wprowadzono model quasigeoidy 2001 umożliwiający wyznaczanie współrzędnych i wysokości normalnych punktów z pomiarów satelitarnych GNSS.

Zmiany obejmują m.in.:
● dopuszczenie stosowania innych systemów odniesienia, jeżeli są one zalecone w pracach geodezyjnych i kartograficznych wykonywanych w ramach umów międzynarodowych;
● dopuszczenie stosowania układu współrzędnych płaskich prostokątnych „UTM” jako układu równoważnego przy opracowaniu map w skali 1:10 000 i mniejszych;
● dopuszczenie do stosowania modelu quasigeoidy 2001;
● uszczegółowienie przepisów dotyczących przyjęcia na obszarze Polski geodezyjnego układu odniesienia oraz jego konserwacji;
● uszczegółowienie przepisów przyjmowania układu współrzędnych 2000 dla jednostek administracyjnych szczebla powiatowego;
● wprowadzenie definicji pojęć, które nie zostały wcześniej określone w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz wprowadzenie terminologii i oznaczeń zgodnych z normami IOS.

Przeczytaj projekt rozporządzenia

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS