Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-06-15| Firma, Prawo, Instytucje

Sejm znowelizował ustawę o swobodzie działalności gospodarczej


Podczas posiedzenia 13 czerwca br. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ustawa reguluje m.in. zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. Do tej pory, z uwagi na niezdefiniowanie tego pojęcia w przepisach podatkowych i w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, organy administracji państwowej stały na stanowisku, że przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do zawieszenia działalności gospodarczej, a jedynie do jej likwidacji. Stanowisko to było sprzeczne z art. 22 Konstytucji („ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny”).

Nowelizacja wprowadza ogólną zasadę, że przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej, a decyzja o jej zawieszeniu i wznowieniu należy tylko do niego. Przedsiębiorca, który zawiesił działalność, jest zobowiązany do wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa, m.in.: składania rocznego zeznania podatkowego, płacenia podatku (za rok podatkowy), rozliczania VAT-u (od czynności dozwolonych ustawą).
Zawieszenie działalności gospodarczej dotyczy tylko przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników, bowiem powiązanie zawieszenia z całkowitym zwolnieniem z opłacania składek ZUS w okresie zawieszenia możliwe jest tylko w odniesieniu do przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.

Działalność gospodarczą można zawiesić maksymalnie na 24 miesiące. O jej zawieszeniu lub wznowieniu przedsiębiorca informuje odpowiedni organ ewidencyjny, który przekazuje tę informację właściwemu organowi podatkowemu, urzędowi statystycznemu i ZUS. Za okres zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie będzie płacić zaliczek ani podatku dochodowego (składać będzie zerowe rozliczenia roczne), składać deklaracji VAT, odprowadzać składek ZUS. W okresie zawieszenia przedsiębiorca może ubezpieczyć się dobrowolnie. Jednocześnie nie będzie on mógł osiągać dochodów związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Ponadto ustawa wprowadza nowe przepisy dotyczące wiążących interpretacji prawa wydawanych przez organy administracji publicznej lub państwowe jednostki organizacyjne. Zgodnie z nimi przedsiębiorca będzie mógł o taką interpretację występować nie tylko w sprawach podatkowych, ale także np. dotyczących składek na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne. Wiążące interpretacje dotyczą danin publicznych nakładanych na przedsiębiorców (podatki, składki, opłaty oraz inne świadczenia pieniężne, których obowiązek ponoszenia na rzecz państwa, jednostek samorządu terytorialnego, funduszy celowych oraz innych jednostek sektora finansów publicznych wynika z odrębnych ustaw niż ustawa budżetowa). Opłata za wydanie interpretacji wyniesie 75 zł.

Znowelizowana ustawa przewiduje również, że organy administracji publicznej nie będą mogły odmówić przyjęcia niekompletnych pism i wniosków oraz żądać dokumentów, których obowiązek złożenia nie wynika wprost z przepisów prawa. Ukróci to nagminną obecnie praktykę odsyłania przedsiębiorców lub nieprzyjmowania wniosków, jeśli nie zawierały one wszystkich dokumentów.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 45 dni od ogłoszenia.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS