Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-06-10| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

Do końca czerwca ponad 70 propozycji nowelizacji w Sejmie


Jak podała PAP, szef Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne państwo” zapowiedział wczoraj w Krakowie, że do końca czerwca do Sejmu wpłynie kilkadziesiąt propozycji nowelizacji przepisów prawa.

Janusz Palikot (PO) poinformował, że obecnie do marszałka Sejmu skierowane są 33 propozycje nowelizacji różnych przepisów (wszystkie dostępne na stronie sejmowej). Dodał, że w tym tygodniu na posiedzeniu Sejmu zostanie zgłoszonych kolejnych 10, a łącznie do końca czerwca – blisko 75.

Aktualnie proponowane nowelizacje dotyczą m.in.:

wprowadzenia 30-dniowego terminu dla organu prowadzącego ewidencję gruntów i budynków na uaktualnienie danych zawartych w ewidencji, licząc od daty wpłynięcia wniosku (ustawa o zmianie ustawy Prawo geodezyjnej i kartograficzne); tzw. odrolnienia gruntów w dużych miastach, czyli zdjęcia z gruntów rolnych, stanowiących użytki rolne klas IV-VI, położonych w granicach administracyjnych miast ochrony przewidzianej dla gruntów rolnych i uwolnienia tych gruntów dla celów inwestycyjnych (ustawa o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych); zniesienia obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę i zgłoszenie budowy i zastąpienie ich uproszczoną procedurą wpisu do rejestru robót budowlanych, zniesienia instytucji zatwierdzania projektu w drodze decyzji administracyjnej oraz zniesienia konieczności uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie (ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw); uproszczenia zasad dokonywania podziałów nieruchomości poprzez m.in. uchylenie obowiązku uzyskania pozytywnej opinii wójta, burmistrza albo prezydenta miasta w przedmiocie zgodności planowanego podziału z ustaleniami planu miejscowego, a w wypadku jego nieuchwalenia – o braku sprzeczności tego podziału z przepisami odrębnymi, jak również obowiązku uzyskania decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości. Projekt wprowadza podział prawny nieruchomości, który będzie następował w jeden z dwóch sposobów: nabycie własności albo użytkowania wieczystego części nieruchomości przez inny podmiot niż właściciel lub użytkownik wieczysty na podstawie czynności prawnej, orzeczenia sądu, decyzji administracyjnej lub z mocy prawa oraz założenie dla części nieruchomości księgi wieczystej bez zmiany właściciela lub użytkownika wieczystego (ustawa o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych); dostosowania przepisów ustawy do realiów gospodarczych poprzez eliminację ograniczenia możliwości ustanowienia jednej hipoteki dla zabezpieczenia wierzytelności przysługujących kilku wierzycielom (ustawa o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece); przyspieszenia powstawania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego poprzez m.in.: uproszczenie procedur planistycznych, wprowadzenie sankcji dla gmin niewypełniających obowiązku planistycznego, ustalenie stałej wielkości "renty planistycznej" należnej gminie z tytułu uchwalenia planu na poziomie 10%, ograniczenie możliwości zawieszenia postępowania w zakresie ustalenia warunków zabudowy oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego z 12 miesięcy do 3 miesięcy (ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw).

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama