|2008-04-24|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
W Sejmie o Prawie geodezyjnym i kartograficznym bez geodetów
Sejmowa Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji obraduje nie tylko nad zmianami w przepisach podatkowych, budowlanych czy dotyczących ubezpieczenia społecznego. Lekkie tylko dotknięcie sfery procesu inwestycyjnego zaowocowało projektami nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Komisja proponuje m.in. likwidację ZUD, gdyż nie kierują się one w swych opiniach żadnymi powszechnie obowiązującymi przepisami. Co więcej, przepis o ZUD został zlikwidowany w 2005 r. Komisja proponuje zatem wydanie rozporządzenia, które określi zasady projektowania urządzeń liniowych. Projektanci będą zobowiązani projektować przebieg urządzeń zgodnie z określonymi w nim zasadami i przejmą odpowiedzialność za poprawność projektowanego przebiegu urządzenia.
Druga nowelizacja dotyczy określenia terminu, w którym starostowie mają wprowadzać zmiany w ewidencji gruntów i budynków. Dlatego proponuje się w art. 22 Pgik dodać ustęp 4. o treści: Starosta jest obowiązany, po otrzymaniu decyzji właściwych organów lub zgłoszenia, o których mowa w ust 2, w ciągu 30 dni wprowadzić zmiany do ewidencji.
Kolejna zmiana dotyczy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Propozycja Komisji Nadzwyczajnej zmierza do uproszczenia zasad dokonywania podziałów nieruchomości. Dotychczas obowiązywały odrębne procedury na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne i na pozostałych terenach. Na skutek tego właściciele (użytkownicy wieczyści) takich nieruchomości musieli, w przypadku ich podziału, poza zleceniem wykonania prac geodezyjnych, uzyskać także pozytywną opinię wójta (burmistrza, prezydenta miasta) co do zgodności planowanego podziału z ustaleniami planu miejscowego (a w wypadku jego braku – o braku sprzeczności zamierzonego podziału z przepisami odrębnymi), a następnie wnioskować o wydanie (przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta) kolejnego papierka – decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości. Komisja proponuje uchylenie przepisów nakładających obowiązek uzyskania tych decyzji. Jak napisano w uzasadnieniu „Jeżeli bowiem powołanych rozstrzygnięć administracyjnych nie wymaga podział gruntów rolnych i leśnych, to trudno wskazać na racjonalny powód, dla którego podział innych nieruchomości miałby opierać się na szczególnej procedurze.” I dalej „Uzależnienie fizycznego podziału nieruchomości od rozstrzygnięcia organów administracji jawi się więc jako zbędne ograniczenie i niepotrzebna ingerencja w sferę praw właściciela lub użytkownika wieczystego gruntu, a przy tym jako nadmierna biurokratyzacja procedur podziałowych.”
Więcej o pracach Komisji i propozycjach zmian przeczytasz w majowym GEODECIE
Jerzy Przywara
|