|2008-04-17|
Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster
Wiceminister Tomasz Siemoniak spotkał się w Elblągu z geodetami
Jednym z gości pierwszego dnia elbląskiej konferencji na temat roli geodezji w społeczeństwie informacyjnym był wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. W imprezie uczestniczą także szefowie i przedstawiciele służb geodezyjnych z 9 krajów europejskich.
Tomasz Siemoniak zaczął w Elblągu od dwóch spraw związanych z podejściem obecnego rządu do geodezji i kartografii. Otóż premier i minister spraw wewnętrznych i administracji uznali, że sprawy geodezji i kartografii są najbliżej spraw administracji publicznej i stąd decyzja o tym, że od 1 lutego znalazły się właśnie w Departamencie Administracji Publicznej kierowanym przez Tomasza Siemoniaka. Równie ważna sprawa to decyzja prezesa Rady Ministrów sprzed kilku tygodni o zmianie na stanowisku prezesa GUGiK. Od kilku tygodni funkcję tę sprawuje Jolanta Orlińska. To kolejny krok na drodze porządkowania sytuacji i impuls do tego, żeby sprawy ważne, które znajdują się w gestii GGK, były w sposób dynamiczny, właściwy i z pełnym wsparciem kierownictwa resortu i premiera prowadzone – powiedział Tomasz Siemoniak. Podkreślił również, że wdrożenie dyrektywy INSPIRE jest jednym z pilnych zadań rządu. Niezbędna jest nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (lub napisanie nowej – decyzja jeszcze nie zapadła) oraz rozporządzeń wykonawczych. Minister oczekuje w tej sprawie wskazań ze strony GGK. Zapowiedział też m.in. eliminowanie barier utrudniających dostęp do informacji przestrzennej zgromadzonej w rejestrach publicznych oraz jej wymianę w ramach administracji publicznej, a także wyeliminowanie przepisów nieprzystających do gospodarki rynkowej oraz tworzących zbędne bariery dla funkcjonowania podmiotów gospodarczych.
Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska (fot.) w swym pierwszym wystąpieniu przed tak licznym audytorium zapowiedziała m.in. opracowanie wieloletniego strategicznego planu działania GUGiK. Jednym z priorytetów urzędu będzie wprowadzenie zmian i dostosowanie do wymogów współczesności ustaw i rozporządzeń w zakresie geodezji, a także standardów technicznych.
GGK chce skupić się na przygotowaniu i systemowym udostępnianiu danych przestrzennych. Przedmiotem szczególnego zainteresowania urzędu i wsparcia udzielanego strukturom terenowym będzie modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Jolanta Orlińska wspomniała też o konieczności pilnego uzupełnienia zasobów kadrowych GUGiK.
Wśród licznych wystąpień delegatów zagranicznych największe wrażenie zrobiła profesjonalna prezentacja Vanessy Lawrence – szefowej brytyjskiej agencji kartograficznej Ordnance Survey. Podziw wzbudzają zarówno organizacja, budżet, jak i przede wszystkim dokonania tej instytucji o ponad 200-letniej tradycji. W bazach danych OS znajduje się obecnie 460 mln obiektów o unikalnych identyfikatorach i codziennie wprowadza się do nich 5 tys. zmian aktualizacyjnych. Cyfrowe dane są do kupienia od ręki, a sprzedaż agencji wynosi 115 mln funtów rocznie.
Profesor Jerzy Gaździcki, prezes Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej i przewodniczący Rady ds. Implementacji INSPIRE, pozytywnie ocenił stan zaawansowania transpozycji dyrektywy na grunt prawa polskiego. Stwierdził, że na razie nie ma zagrożenia niedotrzymania terminu określonego na maj 2009 r. Konsekwencje niewywiązania się z tego obowiązku byłyby jednak dla Polski bardzo poważne.
W prawie dwugodzinnej dyskusji, jaka odbyła się na zakończenie pierwszego dnia imprezy, jej uczestnicy wskazywali na konieczność rozwiązania palących problemów branży, w tym dotyczących funkcjonowania ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Szczególnie podkreślano konieczność uzupełnienia w ODGiK-ach zasobów kadrowych i zwiększenia środków finansowych. Jednocześnie wskazywano na to, by środowisko mówiło jednym głosem. Dyskutowano także na temat nowego prawa geodezyjnego. Gospodarz konferencji, prezes OPEGIEKA Elbląg, Florian Romanowski, w gorącym wystąpieniu przekonywał zebranych, że najważniejsze jest dzisiaj skierowanie geodezji na szersze wody. Uważa on, że jako geodeci dysponujemy instrumentami do zarządzania państwem i w związku z tym nie wolno nam zachowywać się biernie. Słowa te skierowane były nie tylko do uczestników konferencji, ale także do ministra Tomasz Siemoniaka.
Dziesiąta edycja konferencji z cyklu „Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej odbywa się w dniach 17-18 kwietnia. Do deszczowego w tym roku Elbląga przyjechało prawie 350 osób z kraju i zagranicy. Organizatorami imprezy są prezydent Elbląga oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Koło Zakładowe przy OPEGIEKA Elbląg. Honorowy patronat nad imprezą objął główny geodeta kraju. Patronat medialny sprawuje redakcja portalu Geoforum i miesięcznika GEODETA.
Zobacz zdjęcia z konferencji
Więcej o elbląskiej konferencji w majowym numerze GEODETY.
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|