Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-04-05| Geodezja, Prawo, Instytucje

Wstępny projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej



Kolejne posiedzenie Rady ds. Implementacji INSPIRE odbyło się 4 kwietnia w GUGiK-u. Rada przedstawiła wstępne projekty ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej i rozporządzenia RM w sprawie sposobu udziału organów administracji publicznej w infrastrukturze.

W posiedzeniu udział wzięła Jolanta Orlińska, od niedawna główny geodeta kraju. W krótkiej wypowiedzi zapewniła, że będzie wspierała inicjatywy Rady. Stwierdziła również, że prace Rady i współpracujących z nią ministerstw odgrywają istotną rolę we wdrożeniu dyrektywy INSPIRE w naszym kraju.
Potwierdzeniem tych słów był przedstawiony na piątkowym posiedzeniu wstępny projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej – podstawowego aktu prawnego dla urzeczywistnienia idei INPSIRE w Polsce.
Projekt (w wersji z 4 kwietnia) zostanie przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do dalszych prac. Rada opracowała go bowiem od strony merytorycznej. Stroną formalną aktu muszą zająć się wyspecjalizowane w tym służby prawne MSWiA (stąd też m.in. tylko zasygnalizowano w ustawie rozdział VII, mówiący o zmianach w obowiązujących przepisach). Warto pamiętać, że resortem wiodącym dla wdrożenia dyrektywy jest właśnie MSWiA.
Podstawowym założeniem przy tworzeniu projektu było zapewnienie zgodności ustawy z dyrektywą. Projekt definiuje m.in. dane i obiekty przestrzenne, metadane, infrastrukturę informacji przestrzennej, geoportal i pojęcie interoperacyjności.

W projekcie zaproponowano nieodpłatny publiczny dostęp do:
-usług wyszukiwania (umożliwiających wyszukiwanie zbiorów/usług na podstawie metadanych oraz wyświetlanie zawartości metadanych),
-usług przeglądania (umożliwiających wyświetlanie, nawigowanie, zoomowanie, przesuwanie lub nakładanie na siebie zbiorów danych przestrzennych).
Odpłatne byłyby:
-usługi pobierania (umożliwiające pobieranie kopii całych zbiorów lub ich części),
-usługi przekształcania zbiorów danych przestrzennych w celu osiągnięcia interoperacyjności,
-usługi umożliwiające uruchamianie usług danych przestrzennych.
Ograniczenia w dostępie do nich mogłyby być wprowadzone w określonych przypadkach (m.in. związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa państwa, poufnością informacji handlowych, naruszeniem prawa własności intelektualnej, poufnością danych osobowych).
W projekcie ustawy napisano także, że zbiory danych przestrzennych organów publicznych stanowią rejestry publiczne. Organ prowadzący takie zbiory ma je udostępniać innym organom nieodpłatnie w celu realizacji ich zadań publicznych.
Określono także rolę i zadania głównego geodety kraju w koordynacji prac. Ma on m.in. opracowywać plan udziału podmiotów w tworzeniu i funkcjonowaniu infrastruktury, monitorować przebieg prac, organizować przedsięwzięcia wspierające rozwój infrastruktury.

Drugim projektem przygotowanym przez Radę jest rozporządzenie RM w sprawie udziału organów administracji publicznej w infrastrukturze informacji przestrzennej, przyporządkowujące każdemu tematowi instytucję wiodącą. Z 34 tematów danych przestrzennych, jakie zawarto w rozporządzeniu, 16 przypada na Głównego Geodetę Kraju, 4 – na Głównego Konserwatora Przyrody, 3 – na Głównego Geologa Kraju.

Rada ds. Implementacji INSPIRE postuluje zwrócenie się przez MSWiA do ministerstw i urzędów współpracujących w ramach procedury implementacji o opracowanie do końca kwietnia br. projektów przepisów nowelizujących istniejące akty prawne w związku z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS