Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-12-06| Teledetekcja

Warszawa uchwycona przez satelitę VHRS Legion

Podczas konferencji EUSI 2024 (European Space Imaging), odbywającej się w dniach 3–4 grudnia br. w Monachium, zaprezentowano aktualny stan zaawansowania wymiany i wprowadzania nowej floty bardzo wysokorozdzielczych satelitów wielospektralnych (VHRS) firmy Maxar Technologies – Legion.


Warszawa uchwycona przez satelitę VHRS Legion <br />
Źródło: 2024 Maxar Technologies provided by European Space Imaging
Źródło: 2024 Maxar Technologies provided by European Space Imaging

W tym roku na niską orbitę okołoziemską (LEO) z sukcesem wprowadzono już 4 satelity Legion (klasa 30 cm GSD). Wyniesienie dwóch kolejnych planowane jest na początek 2025 r. Pozwoli to – w połowie przyszłego roku – na pozyskiwanie każdego dnia zdjęć dla aż 6 mln km kw. oraz do około 15 akwizycji obrazów VHRS wybranych obszarów globu dziennie. Obecnie każdego dnia pozyskiwane może być już 4,8 mln km kw.

Jedne z pierwszych obrazów VHRS satelitów Legion zostały zarejestrowane z orbity przebiegającej nad Warszawą 26 listopada br. (na fot.).

Podstawowa specyfikacja satelitów Legion:
• orbita – 518 km,
• wymiary satelity – 3 m x 2 m x 2 m,
• waga – 630 kg,
• przewidywany czas użytkowania – 10 lat,
• GSD – 0,34 m PAN, 1,36 m MS,
• 8 kanałów spektralnych, w tym 2 kanały RedEdge oraz NIR, które korespondują z kanałami Sentinel-2 (ESA), co umożliwi wsparcie badań naukowych np. w zakresie precyzyjnego rolnictwa czy leśnictwa.

Obecnie na orbitach LEO znajduje się łącznie 9 komercyjnych satelitów różnych operatorów o rozdzielczości terenowej (GSD) poniżej 30 cm. 60% z nich należy do floty Maxar.

Wyłącznym dystrybutorem danych Maxar w Polsce jest spółka ProGea 4D.

Źródło: ProGea 4D


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama