Podobne sytuacje opisywaliśmy już na naszych łamach kilkukrotnie: Oleśnica – 2018 r., Chełmno i Oświęcim – 2020 r., Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – 2022 r.
W starostwie w Jędrzejowie cyberatak w największym stopniu dotknął Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru. Zaszyfrowano tam wrogim oprogramowaniem dane znajdujące się na serwisach, serwerach oraz kopie zapasowe. Spowodowało to brak dostępu do większości usług geodezyjnych, w tym do usług geoportalu. Nie działały również usługi sieciowe, co zostało odnotowane przez monitoring usług krajowej infrastruktury danych przestrzennych (https://monitoringpolishsdi.cenagis.edu.pl/) – raporty badania dostępności usług WMS i WFS od 1 września br. można pobrać TUTAJ i TUTAJ.
Przerwa w dostępie do geoportalu, do zgłaszania prac geodezyjnych i zamawiania materiałów zasobu trwała miesiąc. Choć działanie oprogramowanie udało się przywrócić na koniec września, to według informacji zamieszczonych na stronie geo.jedrzejow.pl dopiero 24 października br. o godz.9.00 przywrócono działanie wszystkich usług. Do tego momentu prace geodezyjne można było zgłaszać w postaci papierowej. Jedną z przyczyn tak długiego oczekiwania było zaszyfrowanie również aktualnych kopii zapasowych baz danych i systemów.
Jak dowiadujemy się z nagrania sesji rady powiatu z 21 października br., podejmowano działania zmierzające do odzyskania danych z zaszyfrowanych dysków. Zwrócono się do specjalistycznej firmy, która wskazała, że odszyfrowanie danych jest możliwe, ale może potrwać do 60 dni.