wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-08| Geodezja

To już miesiąc paraliżu chełmińskiej geodezji [AKTUALIZACJA]

Od kilku tygodni w PODGiK-u w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) geodeci nie są w stanie załatwić żadnej sprawy – zarówno elektronicznie, jak i tradycyjnie na miejscu w urzędzie. Wszystkiemu, jak się okazało, winien jest atak hakerski.


To już miesiąc paraliżu chełmińskiej geodezji [AKTUALIZACJA]

O całej sprawie poinformował nas jeden z czytelników Geoforum.pl, który skarżył się, że od kilku tygodni nie jest w stanie zgłosić nowej pracy czy pobrać materiałów zasobu. Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Chełmnie próżno szukać informacji o utrudnieniach w obsłudze geodetów, dlatego postanowiliśmy skontaktować się bezpośrednio z geodetą powiatowym Zbigniewem Bernackim.

– Na początku września dokonano włamania, zhakowano nasz serwer i zaszyfrowano dane – wyjaśnia Zbigniew Bernacki. Chełmińska geodezja jest w pełni scyfryzowana, dlatego „padła” zarówno obsługa elektroniczna, jak i na miejscu w urzędzie. Geodeta powiatowy podkreśla, że o sprawie niezwłocznie poinformowane zostały odpowiednie służby. Z kolei geodeci otrzymali maile zawiadamiające o utrudnieniach. Dane udało się już odszyfrować i obecnie są ponownie wgrywane na serwer. Następnie zostaną sprawdzone. – Jeszcze w tym tygodniu uda się przywrócić pełną funkcjonalność ośrodka – zapewnia Zbigniew Bernacki.

O problemach w PODGiK-u rozmawialiśmy też z geodetą z powiatu chełmińskiego. – Jako geodeci wykonawcy otrzymaliśmy od starosty pismo, w którym wyjaśniono nam, co się stało. Wiemy, że serwer został zhakowany, ale nie znamy szczegółów. Nie poinformowano nas także, kiedy znów ruszy obsługa – tłumaczy nasz rozmówca. Dodał też, że wspomniane pismo otrzymali dopiero wtedy, gdy zaczęli domagać się wyjaśnień i skarżyć, że nie mogą załatwić żadnej sprawy. – Od razu po ataku nie zostaliśmy poinformowani – mówi. – Teraz pozostaje mieć nadzieję, że wszystko uda się odzyskać. Byliśmy scyfryzowani i wszystko do tej pory działało pięknie – podkreśla. Zapytany o zlecenia, nasz rozmówca przyznaje, że jest w o tyle komfortowej sytuacji, że obecnie realizuje duże prace, więc w najbliższym czasie będzie miał co robić. – Najgorzej mają ci geodeci, którzy robią „drobiazgi”. Im praca szybciutko się skończy – zauważa.

AKTUALIZACJA
Jak poinformował Geoforum.pl geodeta powiatowy Zbigniew Bernacki, od dziś (8 października) geodeci są ponownie obsługiwani w urzędzie. Jutro natomiast ma ruszyć internetowy Portal Geodety.

Damian Czekaj


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Janusze zabezpieczeń Do ludzi NIETECHNICZNYCH trochę faktów: - System Ewidencji jest na Windowsie, który jest dziurawy, jak ser szwajcarski - backupy; to że się robią, to jasne bo takie są wymagania odgórne dla instytucji, regulowane przez prawo - hakerzy są lepsi, niż osoby kodujące - tworzące zabezpieczenia - atakowane sieci, są analizowane przez tygodnie, zanim nastąpi procedura szyfrowania, i skrypty wyłączające silniki bazodanowe/backupowe są niezawodne, Macie pewnie NAS?a u siebie w firmach i myślicie, ze pozjadaliście rozumy. Ale taka ciekawostka: System Synology został złamany w listopadzie 2019 roku. I właśnie na niego wyszedł Ransomware, który włamywał się do urządzenia ?backupowego? i je szyfrował, więc gdzie kompetencje twórców ? Nie macie zielonego pojęcia o RODO i procedurach zabezpieczenia takich danych, a siejecie ferment. Za złamanie jakiejkolwiek procedury nikt takiej instytucji by nie popuścił. Wniosek po Państwa wypowiedziach. Baza Januszowych ślinotoków niekompetencji
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
To już miesiąc paraliżu chełmińskiej geodezji bardzo dobrze że ktoś zhakował serwer. To świadczy tylko o nieudolności, niedbałości informatyków w zakresie ochrony danych. Nie ma co się dziwić skoro w starostwach zatrudnia się ludzi wyłącznie " po taniości " w każdym sektorze. Mała cena niska jakość.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ja bym sprawdził, jakie zmiany hakerzy zrobili w EG, ile działek sobie dopisali
 3 
odpowiedz zgłoś
Pytanie A jaki system do obsługi zasobu i geodetow jest w tym powiecie ?
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Pytanie A jakie to ma znaczenie? Czy producent systemu jest winien atakowi hakerskiemu? Co, nie ma już na kogo popluć?
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Pytanie Czy o tym fakcie powiadomiono UODO skoro włamanie dotyczy serwera na którym był system powiatu który zawiera dane osobowe ?
 4 
zgłoś
odp: odp: Pytanie ale tym uodo to pan małe dzieci straszy? Że niby co w związku z tym? Ktoś ma się czegoś przestraszyć? Jeśli wszystkie procedury zachowano to równie dobrze może pan pytać czy ABW CBA FBI i Watykan zostały poinformowane. Co to ma wspólnego w tym wątku? Bo dla mnie jest zwykłym straszeniem jakiegoś wymoczka żerującego na problemach innych.
 7 
 1 
zgłoś
odp: odp: Pytanie Co za nerwowa reakcja, naprawdę ? Inwektywy, wymoczek ? Spokojnie, ja tylko się pytam. A nawet powiem dlaczego się pytam. Sytuacja w której ktoś odtwarza miesiąc system oznacza że z dużym prawdopodobieństwem nie miał backupu i procedur odtwarzania. Jeśli zaś atakujący miał dostęp do danych systemu to pytanie nie jest z gatunku straszenia tylko tego co z prawnych obowiązków wykonała osoba zajmująca się bezpieczeństwem danych w urzędzie. To jest szanowny ech pytanie o wykonanie obowiązków ustawowych w tym informacyjnych po takim incydencie wobec osób których dane mogłyby być ujawnione.
 4 
zgłoś
odp: Pytanie A jaki system operacyjny jest na serwerze i oprogramowanie antywirusowe ?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
hahahaha No nie mówicie, że w waszym ośrodku wszystko działało po 1 sierpnia bo nie uwierzę!!! Przecież ikerg i ten cały systherm tak daje d***y od początki zmiany prawa czyli od 1 sierpnia, że już dawno powinien zająć się tym ktoś z wyższego szczebla! To jest niepojęte, że trzeba się prosić o wykonywanie swojej pracy!!!!!
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Geodeci do kontroli baz No to geodeci ruszajcie w teren weryfikowac bazy po ataku hakerskim. Oczywiscie za darmo
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Nie potrzeba ataku hakerskiego żeby czekać w nieskonczoność na weryfikację. Że niby jest ustawowo 7 dni roboczych ? Przecież nie ma żadnych sankcji za przekroczenie terminu.
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
Dane udało się już odszyfrować A w jaki sposób? Czy przypadkiem urząd nie zapłacił hakerom w celu uzyskania klucza deszyfrującego? Może redakcja się dopyta - ile to ew. kosztowało i w ramach jakiego budżetu?
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
zawirusowane zostało całe starostwo czy tylko geodezjia?k
 5 
odpowiedz zgłoś
No... to dzięki przepisom które nam zafundował na wniosek naszego GGKa ustawodawca, dobrze przeprowadzony atak hakerski zatrzyma, w całym kraju, cały proces inwestycyjny i działalność urzędów w sprawach wymagających dokumentacji geodezyjnej. Przecież musi to być zgłoszone i zweryfikowane. Bo oczywiście przepisów na taką sytuację kryzysową nie ma.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: No... to dzięki przepisom które nam zafundował na wniosek Zawsze w takich przypadkach trzeba zadać jedno pytanie - czy kopia bezpieczeństwa przekazywana WINGiKom zadziałała ? I czy weryfikowana jest przez Wingików kompletność i użyteczność takiej kopii. I znowu patrz podpis.
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: No... to dzięki przepisom które nam zafundował na wniosek pracownicy/firmy dzielą się na dwie grupy. tych co robią kopie zapasowe i tych co będą robić kopie zapasowe. kopie oczywiście trzymamy na płycie CD/DVD/zewnętrznym HDD/pendrive/komputerze odciętym od sieci. inaczej to nie ma sensu.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: No... to dzięki przepisom które nam zafundował na wniosek No niektórzy niewiele zrozumieli z tego mojego wpisu wyżej. To czy dane będą odtworzone, jak szybko i na ile aktualne to jedno. Ale problemem jest to, że bez zasobu nic się nie może dziać to drugie. Przecież może się zdarzyć, i zdarza się, wiele innych rzeczy. Kwarantanna dla całego ośrodka, jakiś (nikomu nie życzę... ) pożar czy inne zniszczenie sprzętu, nagłe braki kadrowe .... i wszystko co zależy od zasobu przestaje działać. I tu jest problem. Dlaczego w innych krajach nie musi być takiego faktycznego hamulca, z potencjalnym zagrożeniem trwałego zaciągnięcia go, a u nas musi? Ktoś mi wyjaśni przyczynę takiej różnicy.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: No... to dzięki przepisom które nam zafundował na wniosek ja np. nie wyobrażam sobie, że cała geodezja w kraju zależy do sprawnego działania sprzętów geodety takich jak GPS czy komputer. Przecież może się zdarzyć, i zdarza się, że będzie format C: komputera albo uszkodzenie mechaniczne odbiornika ... i wszystko co zależy od geodety przestaje działać. I tu jest problem. Dlaczego w innych krajach nie musi być takiego faktycznego hamulca, z potencjalnym zagrożeniem trwałego zaciągnięcia go, a u nas musi? Ktoś mi wyjaśni przyczynę takiej różnicy.
 3 
 3 
zgłoś
odp: odp: No... to dzięki przepisom które nam zafundował na wniosek Realisto - to jest proste. W innych krajach to zależy od wielu geodetów tfu. mierniczych i jest mała szansa żeby wszystkim jednocześnie zrobił się Format:C. A u nas niestety wszystko zależy od jednego geodety - Głównego Geodety Kraju. No i wystarczy że mu się zrobi jakiś Format i tragedia. Jeśli jeszcze nie zrozumiałeś to już nie próbuj, to znaczy, że to wykracza poza twoją zdolność rozumowania.
 4 
 4 
zgłoś
Czyli nie było backupowania skoro dane trzeba było odszyfrowywać ? Czy system funkcjonujący w ośrodku przechodził testy bezpieczeństwa albo miał certyfikację ?
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Czyli Podobno była robiona kopia, ale trzymali ją na tym samym serwerze:)
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Czyli Ludzie dzielą się na tych co robią backupy i będą robić backupy
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Czyli Trzeba tylko pamiętać hasło do backupu. Bo taki backup powinien być zaszyfrowany, ponieważ zawiera dane osobowe. :)
 1 
 5 
zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS