wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-08| GIS, Instytucje

Jak Mazowsze podnosi się po cyberataku?

Mijają już dwa miesiące od ataku hakerskiego na systemy informatyczne województwa mazowieckiego, w tym na regionalny system informacji przestrzennej. Co udało się od tego czasu naprawić?


Jak Mazowsze podnosi się po cyberataku?

Przypomnijmy, że 5 grudnia ub.r. na serwerach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego stwierdzono atak typu ransomware, zatem polegający na wgraniu złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki. By je odszyfrować i odzyskać zablokowane dane, zazwyczaj należy zapłacić hakerom okup.

Z informacji, które redakcja Geoforum.pl uzyskała wówczas w UMWM wynika, że atak objął m.in. Mazowiecki SIP (MSIP), w tym wojewódzki geoportal, a także węzły infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) – zarówno regionalny, jak i lokalne, w tym powiązane z nimi sieciowe usługi danych przestrzennych.

Co się od tego czasu zmieniło? Jak wyjaśnia rzecznik prasowy UMWM, nie podjęto próby odszyfrowania zhakowanych danych. Zgodnie bowiem z zaleceniami CERT NASK zasoby przywracane są z backupów.

Urząd krótko poinformował ponadto, że w ramach działań naprawczych 13 stycznia udało się uruchomić portal mapowy MSIP. Wraz z nim reaktywowano również regionalny węzeł IIP. Z kolei prace związane z uruchomieniem usług sieciowych z węzłów lokalnych IIP są w trakcie realizacji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS