Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-10-21 | GNSS, Edukacja

Zespół z UWM pracuje nad precyzyjnym pozycjonowaniem GNSS

Pracownicy Katedry Geodezji na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie dali już się poznać jako specjaliści od badań w zakresie rozwoju nawigacji satelitarnej, dlatego chętnie zapraszani są do zespołów międzynarodowych. Na zaproszenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej przedstawiciele UWM testują właśnie modele jonosfery.


Ilustracja: Zespół z UWM pracuje nad precyzyjnym pozycjonowaniem GNSS <br />
Prof. Jacek Paziewski i prof. Paweł Wielgosz
Prof. Jacek Paziewski i prof. Paweł Wielgosz

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem europejskiej polityki kosmicznej. Dofinansowuje badania z kluczowych dla swojej strategii działań i ogłasza konkursy na ich realizacje. Aby zawiązać międzynarodowe konsorcjum, zdolne pozyskać finansowanie w konkursie, ważne jest znalezienie wiarygodnego i doświadczonego partnera.

– To, że wystartowaliśmy w konkursie „Space” jako partner Niemieckiej Agencji Kosmicznej, jest następstwem wcześniej zrealizowanego projektu – mówi prof. Paweł Wielgosz, kierownik Zespołu Zaawansowanych Metod Opracowania Obserwacji GNSS. – Zostaliśmy zaproszeni, bo sprawdziliśmy się jako kompetentny partner w badaniu wpływu jonosfery na nawigację satelitarną na wysokich szerokościach geograficznych, a konkretnie w Grenlandii. Tamten projekt realizowaliśmy w konsorcjum z Uniwersytetem w Oslo, który był liderem, oraz z Niemiecką Agencją Kosmiczną – zaznacza i dodaje, że było to możliwe dzięki kompetencjom zespołu w zakresie algorytmów dotyczących precyzyjnego pozycjonowania. – Tworzymy takie algorytmy i jesteśmy w tym zakresie rozpoznawani na świecie. Te kompetencje są również szczególnie potrzebne przy nowym projekcie – tłumacz.

Na czym polegają badania realizowane we współpracy z Niemiecką Agencją Kosmiczną?
– Celem projektu jest stworzenie nowych modeli niwelujących niekorzystny wpływ jonosfery na precyzyjne pozycjonowanie systemami nawigacji satelitarnej GNSS z wykorzystaniem dodatkowych satelitów na niskich orbitach. Lider jest głównie odpowiedzialny za opracowanie nowych modeli, a naszym zadaniem, do którego zostaliśmy zaproszeni, jest przetestowanie tych modeli w precyzyjnym pozycjonowaniu satelitarnym GNSS – mówi dr hab. inż. Jacek Paziewski, prof. UWM i kierownik projektu.

– Dotychczasowe metody modelowania jonosfery czy wyznaczania całkowitej wartości elektronów w jonosferze bazują głównie na pomiarach satelitarnych GNSS rejestrowanych przez odbiorniki znajdujące się na powierzchni Ziemi. Sygnał z satelity przebiega przez jonosferę, gdzie jest zniekształcany, a następnie rejestrowany jest przez odbiornik naziemny. My te sygnały opracowujemy i na tej podstawie jesteśmy w stanie określić degradację sygnału wywołaną wpływem jonosfery. Od pewnego czasu umieszczane są także specjalne odbiorniki GNSS na satelitach niskoorbitralnych – na orbitach powiedzmy między 600 a 1300 km. To daje nam nowe, unikalne dane, które pozwalają lepiej modelować górną część jonosfery, ale do tego trzeba opracować nowe narzędzia matematyczne. I w tym projekcie celem jest opracowanie takich narzędzi matematycznych, które pozwolą na generowanie lepszych modeli opisujących jonosferę – mówi prof. Paweł Wielgosz.

W projekt jest zaangażowany sześcioosobowy zespół naukowców z Katedry Geodezji, która ma duże doświadczenie w realizacji badań w partnerstwie międzynarodowym. Obecnie naukowcy pracują w projektach finansowanych ze środków Horyzont Europa, NCBiR i NCN, a także kilku przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki. Dotyczą one różnych aspektów nawigacji satelitarnej. Składy zespołów zależą od projektu i kompetencji pracowników. Projekt z Niemiecką Agencją Kosmiczną, którego kierownikiem jest prof. Jacek Paziewski, ruszył w listopadzie 2023 i potrwa rok.

– Projekt ma różne kamienie milowe. Odbywają się cykliczne spotkania z liderem oraz instytucją finansującą – ESA, rozliczające poszczególne etapy projektu. Zaczynamy nasz główny etap polegający na przetestowaniu w praktyce opracowanych, nowych modeli jonosfery – mówi prof. Jacek Paziewski.
Z rozwiązań testowanych w projekcie będą mogły korzystać np. firmy logistyczne i te, które wykorzystują w swojej pracy autonomiczne drony.
– To, czym się zajmujemy, pozwala zmniejszyć niekorzystny wpływ jonosfery na wyniki pozycjonowania i poprawić jego dokładność, np. żeby paczka trafiła pod właściwe drzwi – dodaje prof. Wielgosz.
– Uogólniając, wyniki projektu mogą być zastosowane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest precyzyjnie wyznaczona pozycja – podkreśla prof. Paziewski.
Projekt jest finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Anna Wysocka, UWM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Polsko-chińskie projekty satelitarne z dofinansowaniem

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki trzeciej edycji międzynarodowego konkursu SHENG na...

Nagroda im. prof. Barana dla Jacka Paziewskiego z UWM

Dr hab. inż. Jacek Paziewski, prof. UWM, z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu...

Granty OPUS i PRELUDIUM również na badania geodezyjne

W rekordowej edycji konkursów OPUS i PRELUDIUM Narodowe Centrum Nauki postanowiło przyznać aż...

Międzynarodowe sukcesy olsztyńskich geodetów

Podczas wrześniowej konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej poświęconej fundamentalnym i naukowym...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
XYZ to nazwa pierwszego polskiego komputera skonstruowanego w 1958 r. w Zakładzie Aparatów Matematycznych PAN?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Walicki (1874-1964)

Franciszek  Walicki  (1874-1964)
Urodził się 17 września 1874 r. w miejscowości Biesiady koło Mińska w rodzinie ziemiańskiej jako syn Jana i Heleny z domu Chrzczonowicz. Szkołę realną skończył w Wilnie, naukę kontynuował w szkole geometrów i taksatorów w Petersburgu. W 1895 r...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1992

1992
Ukazuje się pierwsza wersja programu Geo-Info - systemu informacji o terenie, opracowanego przez firmę Systherm z Poznania.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2