wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-01| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Granty OPUS i PRELUDIUM również na badania geodezyjne

W rekordowej edycji konkursów OPUS i PRELUDIUM Narodowe Centrum Nauki postanowiło przyznać aż 900 grantów. Na wsparcie w kwocie ponad 5 mln zł może liczyć również 9 projektów z zakresu geodezji, kartografii i geoinformatyki.


Granty OPUS i PRELUDIUM również na badania geodezyjne

Czym jest OPUS, a czym PRELUDIUM?

Konkurs OPUS jest skierowany do naukowców na wszystkich etapach kariery. Kierownikiem projektu może być osoba, która ma w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę, nie musi mieć też stopnia doktora. Finansowanie uzyskane w tym konkursie można przeznaczyć na projekt realizowany przez zespół afiliowany m.in na uczelni, w instytucie PAN, bibliotece naukowej czy centrum naukowo-przemysłowym, w tym na badania prowadzone z wykorzystaniem wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych lub prowadzone we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Z kolei kierownikiem grantu PRELUDIUM może być tylko osoba, która nie ma stopnia doktora (nie trzeba być nawet doktorantem), zaś temat projektu może, lecz nie musi być powiązany z tematem planowanej rozprawy doktorskiej. Zespół badawczy w projekcie może się składać co najwyżej z trzech osób, w tym z kierownika projektu i opiekuna naukowego.

Rekordowa edycja

– Przyznanie większej liczby grantów było możliwe dzięki znacznemu zwiększeniu finansowania NCN przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Poziom wniosków jest zawsze znakomity i bardzo często żałujemy, że musimy odrzucać projekty, które naszym zdaniem, a przede wszystkim zdaniem naszych ekspertów, głównie międzynarodowych, powinny zostać sfinansowane – mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.

Badaczki i badacze zgłosili w tej edycji obu konkursów 4531 wniosków. Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej koordynatorzy NCN i eksperci zakwalifikowali do finansowania 912 projektów. Zbliżoną liczbę grantów w konkursie OPUS NCN przyznało ostatnio w 2017 roku, zaś w PRELUDIUM więcej laureatów było tylko w pierwszej edycji, 10 lat temu.

W konkursie OPUS złożono 2314 wniosków, a sfinansowanych będzie 417 projektów na łączną kwotę prawie 559 mln zł. Z kolei w PRELUDIUM zakwalifikowanych zostało 495 projektów o wartości 77 mln zł spośród 2217 wniosków. Liczbowy wskaźnik sukcesu w tych konkursach wyniósł w przybliżeniu odpowiednio 18 i 22 procent.

Granty również dla geodezji i kartografii

Jak zwykle wśród laureatów obu konkursów nie zabrakło projektów o tematyce geodezyjnej. W przypadku OPUS na granty mogą liczyć następujące przedsięwzięcia (poniższe odnośniki prowadzą do streszczeń projektów):

Granty PRELUDIUM przyznano projektom:

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Irytacja Strasznie mnie wk..a, jak patrzę na kwoty "dofinansowań" do projektów naukowych i porównam je z o rzędy wielkości większymi kwotami dotacji na polityczne przedsięwzięcia , które są nic nie warte. 86tys, 137tys... Na waciki? Domniemuje, że zespoły projektowe są kilkuosobowe, wkładają w projekt mnóstwo pracy i... dostają 86 tys. zł... W dzisiejszych czasach wystarczy na bilet do kraju, gdzie docenia się naukowców ... A może o to chodzi, żeby zostali troglodyci , którzy dostali dotacje kilkumilionowe na "propagowanie postaw patriotycznych" i inne "hucpy". Powiem szczerze, że to wstyd dla kraju, dla obywatela nagradzanie jałmużną naukowców... Eechh...
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Irytacja Mnie strasznie irytuje jak widzę, że kolejne grube pieniądze (500 tyś ) idą na pseudo badania z GNSS (z poprzednich nie widać żadnego wpływu dla zwykłego Kowalskiego). Co więcej z tych projektów kupowany jest sprzęt niby badawczy, więc studenci nawet go nie użyją na zajęciach, bo nie do tego celu kupiony. Ale żeby prywatę na tym sprzęcie robić to już się nadaje. Widać było to szczególnie przy ofercie na quasi-geoidę, np. SINUS S.C.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Irytacja Zeby jeszcze z tych grantów byl sprzęt kupiony ... turystyka, badanie kwadratury koła, ...określanie wpływu niczego na społeczeństwo ... jest fajnie...
 1 
zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS