wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-20| GNSS, Geodezja

Grant NCN: 1,3 mln zł na poprawę jakości globalnych parametrów geodezyjnych

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 18. Wśród zwycięskich projektów znalazło się przedsięwzięcie, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na realizację grantu pn. „Zintegrowane ziemskie układy odniesień przestrzennych oparte o laserowe pomiary odległości do satelitów geodezyjnych, teledetekcyjnych oraz GNSS” NCN przekaże w latach 2020-2024 1,295 mln zł.


Grant NCN: 1,3 mln zł na poprawę jakości globalnych parametrów geodezyjnych <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Projekt z IGiG został najwyżej oceniony i znalazł sięna pierwszym miejscu listy rankingowej wpanelu Nauk o Ziemi ST10.
Jego celem jest poprawa jakości globalnych parametrów geodezyjnych (tj. współrzędnych bieguna, ekscesu długości doby, współczynników spłaszczenia Ziemi, współrzędnych geocentrum, współrzędnych stacji SLR, oraz realizacji ITRF) poprzez wykorzystanie mikrofalowych orbit satelitów LEO i GNSS oraz pomiarów SLR do różnych typów satelitów, takich jak pasywne geodezyjne, aktywne LEO oraz nawigacyjne GNSS.
Po raz pierwszy użyty zostanie potencjał pomiarów SLR do różnych satelitów w celu zwiększenia wpływu techniki SLR na rozwój geodezji kosmicznej i nauki. W projekcie wykorzystane zostaną obserwacje do 10 satelitów LEO, 9 satelitów geodezyjnych oraz 64 satelitów GNSS. Satelity te orbitują na różnych wysokościach (od 300 do 40 000 km) i mają różną charakterystykę. Zastosowanie znajdą również pomiary LLR do Księżyca w celu wyznaczenia współrzędnych stacji oraz kąta obrotu Ziemi.

Więcej o projekcie

OPUS jest konkursem skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Nie ma w nim ograniczeń co do etapu kariery naukowej lub doświadczenia w prowadzeniu badań. W edycji 18. do NCN wpłynęły 2133 wnioski na łączną kwotę niemal 2,2 mld zł. Spośród nich eksperci zakwalifikowali do finansowania 350 projektów o wartości prawie 460 mln zł.

Źródło: IGiG


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
kochany BRAT należy dodać, że to jest jedyny grant dla geodezji na całą Polskę, takie mamy finansowanie nauki !!! najlepiej by bratem pana SZ.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS