Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-06| GNSS, Edukacja, Ludzie

Nagroda im. prof. Barana dla Jacka Paziewskiego z UWM

Dr hab. inż. Jacek Paziewski, prof. UWM, z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został laureatem VIII edycji Konkursu o Nagrodę im. Profesora Lubomira W. Barana. Wyróżnienie wręczono 3 października podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na WG UWM.


Nagroda im. prof. Barana dla Jacka Paziewskiego z UWM <br />
Prof. Jacek Paziewski i dziekan WG UWM prof. Dariusz Popielarczyk
Prof. Jacek Paziewski i dziekan WG UWM prof. Dariusz Popielarczyk

Jacek Paziewski jest absolwentem kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM (2008). Cztery lata później na tym samym wydziale uzyskał stopień doktora nauk technicznych na podstawie wyróżnionej rozprawy doktorskiej „Nowe algorytmy do precyzyjnego wyznaczania pozycji z wykorzystaniem sygnałów europejskich systemów satelitarnych Galileo i EGNOS”. Habilitację przyniósł mu natomiast cykl publikacji naukowych pod wspólnym tytułem „Doskonalenie metod precyzyjnego wyznaczania pozycji opartych o wielosystemowe obserwacje GNSS” (2018).

Badania prof. Paziewskiego koncentrują się wokół rozwoju metod opracowania wielosystemowych obserwacji GNSS. W tym zakresie jest autorem oryginalnych metod i algorytmów przetwarzania sygnałów GNSS oraz ich praktycznego wykorzystania. Jego rozwiązania i oprogramowania zostały zaimplementowane w automatycznych systemach opracowania obserwacji GNSS.

Działalność krajowa i międzynarodowa, wyróżnienia i nagrody prof. Jacka Paziewskiego:
• Przewodniczący Grupy Roboczej „Reliability of low-cost & Android GNSS in navigation and geosciences” powołanej pod auspicjami Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG).
• Członek Komitetu Geodezji PAN w kadencji 2020–2023.
• Edytor czasopism naukowych z listy JCR/SCOPUS: „Measurement Science and Technology”, „Journal of Surveying Engineering”, „Journal of Geodetic Science”, „IOPSciNotes”, „Geosciences”, „Advances in Geodesy and Geoinformatics”.
• Polski delegat do Komisji 5 „Positioning and Measurement” Międzynarodowego Stowarzyszenia Geodetów – FIG.
• Organizator sesji naukowej „High-precision GNSS: methods, open problems and Geoscience applications” na cyklicznej konferencji EGU General Assembly (2021, 2022, 2023).
• Kierownik 3 projektów finansowanych przez NCBiR oraz NCN. Wykonawca w 13, w tym 6 finansowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną.
• Laureat stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców (2018).
• Wyróżniony jako jeden z dziesięciu najlepszych recenzentów czasopisma „Advances in Space Research” w latach 2016, 2018 oraz 2019. Wyróżniający się recenzent w czasopiśmie „Journal of Surveying Engineering” w roku 2017.
• Laureat Nagrody Rektora UWM za działalność naukową (2013, 2015, 2016, 2017).
• Autor/współautor ponad 60 publikacji naukowych (cytowanych do tej pory ponad 880 razy) oraz ponad 120 referatów wygłoszonych na konferencjach naukowych.

Nagroda im. prof. Barana ma na celu popularyzację wybitnych osiągnięć naukowych i badawczych w dyscyplinie geodezja i kartografia oraz podtrzymywanie pamięci o związanym z UWM profesorze Lubomirze Włodzimierzu Baranie – wybitnym polskim geodecie i uczonym, a także jego dorobku naukowym. Nagroda przyznawana jest co roku w drodze konkursu organizowanego przez WG UWM, a jej wysokość w VIII edycji wyniosła 10 tys. zł.

Laureaci poprzednich edycji to:
• I – prof. Aleksander Brzeziński z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej,
• II – prof. Dorota Grejner-Brzezińska, dziekan Wydziału Civil, Environmental and Geodetic Engineering na Ohio State University (USA) oraz prezydent amerykańskiego Instytutu Nawigacji (ION),
• III – dr hab. inż. Witold Rohm z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
• IV – prof. Wiesław Kosek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,
• V – prof. Mariusz Figurski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej,
• VI – prof. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
• VII – prof. Janusz Bogusz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej.

Źródło: WG UWM, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS