Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-10-09| GNSS, Teledetekcja

Finlandia boryka się z zakłóceniami sygnału GPS

O przypadkach zakłóceń sygnału GPS, w tym na obszarze Polski, informowaliśmy już wcześniej – w grudniu 2023 roku oraz w styczniu tego roku. Jak się okazuje, problem jest wciąż aktualny – w ostatnim czasie zakłócenia pozycjonowania satelitarnego sparaliżowały prace związane z pozyskaniem danych ze skaningu laserowego w południowo-wschodniej części Finlandii.


Finlandia boryka się z zakłóceniami sygnału GPS

Dane lotnicze mają w Finlandii duże znaczenie. Wykorzystywane są m.in. do terenowej weryfikacji upraw na potrzeby dopłat rolniczych, inwentaryzacji zasobów leśnych, utrzymania aktualności baz o pokryciu terenu i infrastrukturze oraz mapowania w sytuacjach kryzysowych. Według National Land Survey (NLS) korzyści finansowe ze skanowania laserowego wynoszą dziesiątki milionów euro rocznie. Aby je utrzymać, konieczne są jednak działania w celu poprawy bezpieczeństwa.

– Standardowo naloty wykonujemy się na wysokości 1800 metrów. Tym razem, w związku z ciągłymi zakłóceniami, nie byliśmy w stanie ich przeprowadzić – mówi Juha Kareinen, kierownik ds. skanowania laserowego w NLS. – Nie pomogło także obniżenie wysokość do 900 metrów. W rejonie Kouvola nie pozyskaliśmy żadnych danych, a w Kotka (miasto ok. 40 km od granicy z Rosj) jakość danych jest bardzo niska. W najgorszych przypadkach instrumenty przestawały działać – dodaje.

W związku z powtarzającym się problemem i obawami o rozwój sytuacji NSL podjęło próby opracowania urządzenia do wykrywania zakłóceń pozycjonowania satelitarnego.
– Analiza zeszłorocznych zakłóceń pozwoliła ustalić, że ich przyczyną było użycie zagłuszaczy – wyjaśnia prof. Sanna Kaasalainen z NLS. – Chcielibyśmy móc przeprowadzać takie analizy w czasie rzeczywistym i określać skąd pochodzi sygnał. Znając jego źródło, będzie można lepiej mu przeciwdziałać – podkreśla.

Aktualnie trwa pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia. Zgodnie z wstępnymi planami urządzenie powinno być gotowe do użycia latem przyszłego roku.

Źródło: Helsingin Sanomat


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama