Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-27| GNSS

Zakłócenia systemów GNSS: GUGiK zaleca zwiększoną czujność

Główny Urząd Geodezji i Kartografii w nowym komunikacie przypomniał, że nadal doświadczamy zakłóceń satelitarnych systemów pozycjonowania na terytorium Polski.


Zakłócenia systemów GNSS: GUGiK zaleca zwiększoną czujność

Jednocześnie zaznaczył, że zakłócenia te dotychczas nie sparaliżowały udostępniania usługi precyzyjnego pozycjonowania systemu ASG-EUPOS. Mogą jednak mieć wpływ zarówno na dokładność wykonywanych pomiarów, jak i na możliwość pracy odbiornika w trybie precyzyjnym.

Dalej GUGiK podał, że w ostatnim czasie zanotowano incydenty związane ze śledzeniem sygnałów satelitarnych na stacji referencyjnej w Zamościu. Zakłócenia te dotyczyły przede wszystkim systemów GPS oraz Galileo i powodowały znaczący spadek liczby śledzonych satelitów tych systemów.

„Mając na uwadze powyższe oraz wysoką aktywność promieniowania słonecznego, prosimy wszystkich użytkowników korzystających z wyznaczania pozycji za pomocą satelitarnych systemów nawigacyjnych o zwiększenie czujności i dodatkową kontrolę otrzymanych wyników np. poprzez pomiar na punktach o znanych współrzędnych” – zaapelował urząd.

Przypomnijmy, że o zakłócaniu sygnału GPS pisaliśmy już na Geoforum.pl w grudniu i w połowie stycznia. Jednak i później nad Polską rejestrowane były anomalie. Wizualizacja zakłóceń dostępna jest w serwisie GPSJAM.
Ponadto kilka dni temu pisaliśmy o odpowiedzi ministra Tomasza Siemoniaka na interpelację poselską dot. zakłóceń systemu GPS.

Źródło: GUGiK, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS