Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-06-12| Geodezja, Firma

O usługach sieciowych i automatyzacji na konferencji w Jachrance

W dniach 5–7 czerwca br. w podwarszawskiej Jachrance odbyła się IX Konferencja Techniczna pt. „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK” organizowana przez firmę Geo-System. W jej trakcie uczestnicy dyskutowali o nowoczesnych metodach automatyzacji pracy, wykorzystaniu usług sieciowych, a także o stanie i jakości danych ewidencji gruntów i budynków.


O usługach sieciowych i automatyzacji na konferencji w Jachrance <br />
Uczestnicy konferencji
Uczestnicy konferencji

Wydarzenie rozpoczęło się od warsztatów, podczas których prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski wraz z Radosławem Pawłowskim zaprezentowali nowości w technologii iGeoMap/ePODGiK oraz przedstawili plany rozwojowe. Następnie Marcin Sujak omówił problematykę płatności i podpisów elektronicznych jako podstawy rozwoju e-usług. Na zakończenie Karolina Turska pokazała najnowsze funkcjonalności i narzędzia w portalach e-mapa – zaawansowane opcje wyszukiwania, nowe warstwy tematyczne oraz panel porównawczy.

Drugiego, głównego, dnia konferencji – zaraz po rozpoczęciu i przywitaniu zaproszonych gości – poznaliśmy najlepsze ODGiK-i działające w technologii iGeoMap/ePODGiK, a także laureatów wyróżnień specjalnych, o czym pisaliśmy już TUTAJ.

Pierwsza sesja referatowa skupiona była wokół funkcjonowania i stanu ewidencji gruntów i budynków. Dr hab. inż. Waldemar Izdebski mówił o badaniach powiatowych usług WMS i WFS dotyczących EGiB, a także o podejmowanych obecnie i planowanych działaniach.

Kolejny panel dotyczył funkcjonowania zasobu PZGiK w Polsce. Damian Czekaj, redaktor prowadzący portalu Geoforum.pl, przeanalizował wybrane dane statystyczne za rok 2023, w tym wyniki weryfikacji prac geodezyjnych za trzy kwartały. Waldemar Izdebski przybliżył natomiast zmiany proponowane w nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków – w szczególności przywrócenie arkuszy oraz zmiany w zakresie adresu korespondencyjnego właściciela.

Trzecia sesja poświęcona była danym PZGiK w realizacji zdań publicznych. W pierwszym wystąpieniu Oliwia Horbaczewska, sekretarz redakcji portalu Geoforum.pl, omówiła wybrane orzeczenia i wyroki WSA w zakresie udostępniania danych. Następnie Zbigniew Malinowski zwrócił uwagę na praktyczne aspekty realizacji usług danych przestrzennych w kontekście stanowisk GUGiK. Sesję zamknął Michał Kursa analizą zakresu udostępnianych danych na przykładzie usługi WFS EGiB.

Ostatniego dnia konferencji w panelu „Na styku geodezji” przedstawiono dobre praktyki komunikacji między gminą a powiatem w zakresie numeracji adresowej. Następnie Żaneta Kornatowska, geodeta i mediator sądowy, przybliżyła uczestnikom dość nowy i innowacyjny temat, jakim są mediacje w zagadnieniach geodezyjnych. Spotkanie zakończył Damian Czekaj oceną branży z perspektywy wybranych artykułów Geoforum.pl.

Więcej zdjęć z konferencji można znaleźć TUTAJ.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl.

Redakcja Geoforum.pl


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS