Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-20| Geodezja, Firma, Prawo, Software

O znaczeniu automatyzacji na konferencji w Jachrance

Podczas VII Konferencji Technicznej pod hasłem „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK” organizowanej przez Geo-System (14–16 września) dużo mówiło się o automatyzacji. Nie zabrakło też jednak tematów prawnych.


O znaczeniu automatyzacji na konferencji w Jachrance <br />
Uczestnicy konferencji w Jachrance
Uczestnicy konferencji w Jachrance

Sporo miejsca poświęcono tegorocznej nowości Geo-Systemu – automatycznie generowanym raportom dla działki. Są one dostępne w dwóch wersjach – bezpłatnej (z podstawowymi informacjami) i płatnej (bardziej rozbudowanej). Pełny raport może zawierać m.in. takie informacje, jak: przeznaczenie w MPZP, uzbrojenie terenu, kontury i użytki, ukształtowanie i pokrycie terenu czy obszary zagrożenia powodzią. Jak łatwo zauważyć, raport ten opiera się nie tylko na danych z baz geodezyjnych, ale też pochodzących od innych podmiotów i instytucji. Jak podkreślał Michał Kursa z Geo-Systemu, wszystkie je można znaleźć i przeglądać w Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych prowadzonym przez tę warszawską spółkę, jednak zajmuje to sporo czasu.

Kolejne ważne zagadnienie poruszane na konferencji to usprawnienie funkcjonowania systemów teleinformatycznych z wykorzystaniem usług sieciowych. Uruchomienie komunikacji między EGiB a rejestrami PESEL, REGON i księgami wieczystymi przez ZSIN przyniosło znaczną automatyzację oraz oszczędność czasu i pieniędzy. REGON wykorzystywany jest także w systemie ePODGiK przy obsłudze prac geodezyjnych do weryfikacji istnienia firm.
Dużym ułatwieniem zarówno dla powiatów prowadzących bazę EGiB, jak i gmin jest z kolei automatyzacja przekazywania zawiadomień do organów podatkowych o dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych. O obowiązku przekazywania tych zawiadomień mówi § 35 ust. 1 rozporządzenia w sprawie EGiB. Dzięki rozwiązaniu e-property system EGiB sam generuje i „przerzuca” zawiadomienie do panelu gminy w momencie stwierdzenia zmiany. Przykładowo w powiecie piaseczyńskim od początku roku rozwiązanie Geo-Systemu pozwoliło nadać automatycznie prawie 14 tys. takich zawiadomień. Oszczędność czasu i pieniędzy jest więc ogromna.

Podczas konferencji kilka razy głos zabierał dr hab. Waldemar Izdebski, były główny geodeta kraju i były prezes Geo-Systemu, inicjator konferencji w Jachrance. Zaczął od posumowania swoich działań na stanowisku GGK, które to zajmował od czerwca 2018 r. do maja br. Przyznał, że podczas tych lat przyświecały mu dwa główne cele: uporządkowanie spraw funkcjonowania geodezji oraz wprowadzenie szerokiej informatyzacji. Drogą do ich realizacji była zmiana ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz pakiet nowych rozporządzeń wykonawczych.
Pewnych spraw podczas urzędowania w GUGiK-u Waldemarowi Izdebskiemu nie udało się jednak zrobić, np. kontroli jakości danych EGiB. Nie zrezygnował jednak z tego pomysłu – zajął się nim już po odwołaniu, realizując kontrolę z punktu widzenia użytkownika. Do analiz wykorzystuje dane EGiB dostępne w powiatowych usługach WFS, a wynikami dzieli się na swoim blogu. Zestawienia wykrytych błędów wysyła też do powiatów, które, co istotne, w przeważającej części wprowadzają poprawki. Na razie były GGK wyszukuje błędne oznaczenia jednostek ewidencyjnych i obrębów, a także błędne i powtórzone identyfikatory działek.
Sporo miejsca Waldemar Izdebski poświęcił też propozycjom zmian w rozporządzeniu ws. EGiB przedstawionym niedawno przez GUGiK. Nazwał je powrotem do dawnych rozwiązań i „przejawem dywersji ze strony p.o. GGK”.

Konferencja Geo-Systemu była też okazją do bliższego poznania funkcji Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych, panelu do obsługi prac geodezyjnych, a także debiutującego kilka miesięcy temu i wciąż rozwijanego Geoportalu 3D. Jak podkreślił na zakończenie konferencji prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski, mimo niewątpliwych sukcesów na tym polu, w geodezji nadal pozostaje wiele zagadnień do automatyzacji, także w dziedzinach pokrewnych, jak planowanie przestrzenne czy budownictwo.
Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS