wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-20| Geodezja, Firma, Prawo, Software

O znaczeniu automatyzacji na konferencji w Jachrance

Podczas VII Konferencji Technicznej pod hasłem „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK” organizowanej przez Geo-System (14–16 września) dużo mówiło się o automatyzacji. Nie zabrakło też jednak tematów prawnych.


O znaczeniu automatyzacji na konferencji w Jachrance <br />
Uczestnicy konferencji w Jachrance
Uczestnicy konferencji w Jachrance

Sporo miejsca poświęcono tegorocznej nowości Geo-Systemu – automatycznie generowanym raportom dla działki. Są one dostępne w dwóch wersjach – bezpłatnej (z podstawowymi informacjami) i płatnej (bardziej rozbudowanej). Pełny raport może zawierać m.in. takie informacje, jak: przeznaczenie w MPZP, uzbrojenie terenu, kontury i użytki, ukształtowanie i pokrycie terenu czy obszary zagrożenia powodzią. Jak łatwo zauważyć, raport ten opiera się nie tylko na danych z baz geodezyjnych, ale też pochodzących od innych podmiotów i instytucji. Jak podkreślał Michał Kursa z Geo-Systemu, wszystkie je można znaleźć i przeglądać w Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych prowadzonym przez tę warszawską spółkę, jednak zajmuje to sporo czasu.

Kolejne ważne zagadnienie poruszane na konferencji to usprawnienie funkcjonowania systemów teleinformatycznych z wykorzystaniem usług sieciowych. Uruchomienie komunikacji między EGiB a rejestrami PESEL, REGON i księgami wieczystymi przez ZSIN przyniosło znaczną automatyzację oraz oszczędność czasu i pieniędzy. REGON wykorzystywany jest także w systemie ePODGiK przy obsłudze prac geodezyjnych do weryfikacji istnienia firm.
Dużym ułatwieniem zarówno dla powiatów prowadzących bazę EGiB, jak i gmin jest z kolei automatyzacja przekazywania zawiadomień do organów podatkowych o dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych. O obowiązku przekazywania tych zawiadomień mówi § 35 ust. 1 rozporządzenia w sprawie EGiB. Dzięki rozwiązaniu e-property system EGiB sam generuje i „przerzuca” zawiadomienie do panelu gminy w momencie stwierdzenia zmiany. Przykładowo w powiecie piaseczyńskim od początku roku rozwiązanie Geo-Systemu pozwoliło nadać automatycznie prawie 14 tys. takich zawiadomień. Oszczędność czasu i pieniędzy jest więc ogromna.

Podczas konferencji kilka razy głos zabierał dr hab. Waldemar Izdebski, były główny geodeta kraju i były prezes Geo-Systemu, inicjator konferencji w Jachrance. Zaczął od posumowania swoich działań na stanowisku GGK, które to zajmował od czerwca 2018 r. do maja br. Przyznał, że podczas tych lat przyświecały mu dwa główne cele: uporządkowanie spraw funkcjonowania geodezji oraz wprowadzenie szerokiej informatyzacji. Drogą do ich realizacji była zmiana ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz pakiet nowych rozporządzeń wykonawczych.
Pewnych spraw podczas urzędowania w GUGiK-u Waldemarowi Izdebskiemu nie udało się jednak zrobić, np. kontroli jakości danych EGiB. Nie zrezygnował jednak z tego pomysłu – zajął się nim już po odwołaniu, realizując kontrolę z punktu widzenia użytkownika. Do analiz wykorzystuje dane EGiB dostępne w powiatowych usługach WFS, a wynikami dzieli się na swoim blogu. Zestawienia wykrytych błędów wysyła też do powiatów, które, co istotne, w przeważającej części wprowadzają poprawki. Na razie były GGK wyszukuje błędne oznaczenia jednostek ewidencyjnych i obrębów, a także błędne i powtórzone identyfikatory działek.
Sporo miejsca Waldemar Izdebski poświęcił też propozycjom zmian w rozporządzeniu ws. EGiB przedstawionym niedawno przez GUGiK. Nazwał je powrotem do dawnych rozwiązań i „przejawem dywersji ze strony p.o. GGK”.

Konferencja Geo-Systemu była też okazją do bliższego poznania funkcji Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych, panelu do obsługi prac geodezyjnych, a także debiutującego kilka miesięcy temu i wciąż rozwijanego Geoportalu 3D. Jak podkreślił na zakończenie konferencji prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski, mimo niewątpliwych sukcesów na tym polu, w geodezji nadal pozostaje wiele zagadnień do automatyzacji, także w dziedzinach pokrewnych, jak planowanie przestrzenne czy budownictwo.
Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS