Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-25| Prawo, Kataster

Kolejny apel do ministra ws. arkuszy

Dr hab. inż. Waldemar Izdebski wystosował następne pismo do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana ws. „przywrócenia arkuszy”.


Kolejny apel do ministra ws. arkuszy

Przypomnijmy, że propozycja przywrócenia możliwości stosowania w identyfikatorach obiektów bazy danych ewidencyjnych arkusza ewidencyjnego znalazła się w nowej wersji projektu rozporządzenia ws. EGiB. Zdaniem Waldemara Izdebskiego jest to pomysł szkodliwy i niczym nieuzasadniony, którego wprowadzenie cofnie geodezję do czasów papierowych. Dlatego też napisał w tej sprawie do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana, a po uzyskaniu odpowiedzi – wystąpił o udostępnienie szeregu dodatkowych informacji.

Na tym nie koniec. Dzisiaj (25 kwietnia) Waldemar Izdebski skierował do szefa resortu rozwoju kolejne pismo. Zwrócił w nim uwagę na kilka kwestii nieporuszonych we wcześniejszych wystąpieniach. Przypomniał, że w celu wyeliminowania arkuszy powiaty nie muszą przeprowadzać modernizacji EGiB – wystarczające do zmiany identyfikatorów przez usuniecie oznaczenia arkuszy ewidencyjnych są zapisy §44 rozporządzenia ws. EGiB. „Przykładem jednostki, która usunęła już oznaczenia arkuszy z identyfikatora działek, tworząc z arkuszy odpowiednie obręby, jest m. Sopot” – zauważył.

Ponadto Waldemar Izdebski zwrócił uwagę na błąd znajdujący w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB. Chodzi o następujący fragment: „zmiana identyfikatorów działek ewidencyjnych, a co za tym idzie budynków i lokali, powoduje konieczność wysłania pisemnych zawiadomień do właścicieli tych nieruchomości, co generować będzie dodatkowe koszty dla powiatów, nieprzewidziane w trakcie prac legislacyjnych nad projektem rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków”.
Jest to nieprawdziwe stwierdzenie, ponieważ wspomniany już §44 wyraźnie mówi, że informację o dostosowaniu numeracji działek starosta zamieszcza na stronach internetowych BIP-u oraz ogłasza w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości – zaznaczył Waldemar Izdebski.

Redakcja Geoforum.pl


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS