|2024-04-12|
Geodezja, Prawo, Kataster
Waldemar Izdebski do ministra: Przywrócenie arkuszy jest szkodliwe i nieuzasadnione
Już trzeci raz w ostatnim czasie składam swój stanowczy protest przeciwko destrukcji państwa dokonywanej przez GGK Alicję Kulkę przy pełnej akceptacji Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji MRiT – tak dr hab. inż. Waldemar Izdebski zaczyna swoje pismo do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana. Powodem wystąpienia jest publikacja nowej wersji projektu nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków.
Waldemar Izdebski (fot. Geo-System) i minister Krzysztof Hetman (fot. MRiT)
|
|
|
|
|
|
Projekt ten zawiera m.in. propozycję przywrócenia możliwości stosowania w identyfikatorach obiektów bazy danych ewidencyjnych arkusza ewidencyjnego, którą Waldemar Izdebski uważa za szczególnie szkodliwą i nieuzasadnioną. „Jeśli propozycje przedstawione w projekcie zostaną przyjęte, cofną nas do geodezji z czasów papierowych” – podkreśla w piśmie do ministra.
Dalej były GGK przypomina, że możliwość stosowania arkuszy w identyfikatorach została celowo wyeliminowana rozporządzeniem ws. EGiB z 2021 r., aby uzyskać jednolitość tworzenia identyfikatorów w całej Polsce, bardzo potrzebną w procesie informatyzacji. Zgodnie z wciąż obowiązującymi przepisami powiaty mają czas do końca 2024 r. na pozbycie się arkuszy z identyfikatorów. W 2021 r. problem dotyczył około 4,5 mln działek, zaś obecnie – 3,9 mln. Jednoczenie Waldemar Izdebski podkreśla, że wszystko byłoby skończone na czas, gdyby „GGK dopingowała do wprowadzania zmian, a nie składała obietnice, że będzie się starała przywrócić możliwość stosowania arkuszy”.
W piśmie do szefa resortu rozwoju Waldemar Izdebski odnosi się także do argumentacji mającej uzasadnić wprowadzenie zmian. Zwraca uwagę, że podnoszony problem wysyłania zawiadomień do sądów o zmianach w EGiB jest skutkiem zaniechań obecnej GGK. „Dzięki przygotowanym przez GUGiK przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości procedurom wymiany zawiadomień z wykorzystaniem szyny usług ZSIN komunikacja powinna się już od dawna odbywać automatycznie” – wyjaśnia, podkreślając, że już w 2022 r. stosowne rozwiązanie było gotowe i udostępnione twórcom oprogramowania do implementacji. Niestety, od tego czasu nie wykonano nawet testów tej komunikacji. „Gdyby te prace kontynuowano, to dzisiaj nie byłoby już żadnych kosztów wysyłki zawiadomień do sądów” – podsumowuje były GGK.
Kończąc swój list, Waldemar Izdebski zauważa, że jedyną rzeczą, jaką można teraz zrobić ze względu na liczne zaniedbania, jest zmiana terminu wyeliminowania arkuszy na 31 grudnia 2026 r., a w przyszłości lepsze monitorowanie procesu usuwania oznaczenia arkuszy w identyfikatorach działek.
DC
|