Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-19| Geodezja, Prawo, Kataster

Wiceminister przedstawia argumentację, Waldemar Izdebski prosi o konkrety

Dr hab. inż. Waldemar Izdebski otrzymał odpowiedź od sekretarza stanu w MRiT Krzysztofa Kukuckiego na swoje wystąpienie, w którym skrytykował pomysł „przywrócenia arkuszy”. Uzyskane wyjaśnienia skłoniły go jednak do przygotowania kolejnego pisma.


Wiceminister przedstawia argumentację, Waldemar Izdebski prosi o konkrety

Przypomnijmy, że propozycja przywrócenia możliwości stosowania w identyfikatorach obiektów bazy danych ewidencyjnych arkusza ewidencyjnego znalazła się w nowej wersji projektu rozporządzenia ws. EGiB. Zdaniem Waldemara Izdebskiego jest to pomysł szkodliwy i niczym nieuzasadniony, którego wprowadzenie cofnie geodezję do czasów papierowych. Dlatego też napisał w tej sprawie do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

W odpowiedzi wiceminister Krzysztof Kukucki podał, że kwestia przywrócenia arkuszy jest zmianą oczekiwaną przez organy jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialne za prowadzenie EGiB. „Pisma wpływające do MRiT w przedmiotowej sprawie jednoznacznie wskazujące na powstanie znacznych kosztów finansowych po stronie samorządu terytorialnego szczebla powiatowego oraz negatywnych skutków społecznych w efekcie przyjętych w 2021 r. rozwiązań, nakazują podać w wątpliwość rzetelność analiz przeprowadzonych wówczas przez GUGiK na potrzeby oceny skutków regulacji” – zaznaczył wiceminister.

Powyższe wyjaśnienia nie przekonały jednak Waldemara Izdebskiego. Były GGK zwrócił się więc do ministra z wnioskiem o udostępnienie szeregu informacji, na które powoływał się Krzysztof Kukucki, m.in. listy organów oczekujących przywrócenia arkuszy, a także dokumentów potwierdzających zasadność twierdzeń o „znacznych kosztach”, negatywnych skutkach społecznych oraz wątpliwej rzetelności analizach.

Waldemar Izdebski podkreślił też, że zaledwie 10% działek w Polsce zawiera oznaczenie arkusza ewidencyjnego. „Od czasu założenia ewidencji gruntów i budynków dążymy do ujednolicenia zasad jej prowadzenia w skali całego kraju i ważne jest, aby dla dobra interesu publicznego ten proces został zrealizowany jak najszybciej, a nie był powstrzymywany przez nieuzasadnione jednostkowe obawy i interesy” – zaapelował.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS