Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-31| GNSS

Poseł pyta premiera o zakłócenia GPS

„W ostatnim czasie w Polsce odnotowano masowe awarie w działaniu systemów GPS (Global Positioning System). Podejrzenia padają na pracę rosyjskich systemów walki radioelektronicznej” – czytamy w interpelacji posła Filipa Kaczyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości do prezesa Rady Ministrów.


Poseł pyta premiera o zakłócenia GPS <br />
Zrzut z serwisu GPSJAM z 27 stycznia oraz fragment interpelacji
Zrzut z serwisu GPSJAM z 27 stycznia oraz fragment interpelacji

Jak podkreśla parlamentarzysta, wojna hybrydowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską i Republiką Białorusi to fakt, a zakłócanie systemów GPS to kolejna jej odsłona.
„Zgodnie z raportem Instytutu Studiów nad Wojną 16 stycznia br. miał miejsce bezprecedensowy poziom zakłócania sygnału GPS w północnej i wschodniej Polsce, w tym w Warszawie i Łodzi” – zaznacza.

Dalej przypomina, że do podobnych sytuacji dochodziło również na przełomie grudnia i stycznia. „Według szwedzkich oficerów sytuacja jest wynikiem »rosyjskich działań wpływu lub tzw. wojny hybrydowej«” – dodaje.

W związku z tym i z uwagi na bezpieczeństwo obywateli Polski poseł zwrócił się do premiera o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy podległe Panu służby podjęły czynności zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji związanej z działaniem systemów GPS w Polsce w okresie grudzień 2023 r. – styczeń 2024 r.?
2. Jakie podejmie Pan kroki w celu przeciwdziałania w przyszłości podobnym atakom?

O zakłócaniu sygnału GPS pisaliśmy już na Geoforum.pl w grudniu i w połowie stycznia. Jednak również w ostatnich dniach nad Polską rejestrowane były anomalie (na fot.). Wizualizacja zakłóceń dostępna jest w serwisie GPSJAM.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS