Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-24| Geodezja, GIS, Edukacja

Próba uporządkowania ewolucji BIM w artykule naukowca z WGiK PW

Na łamach prestiżowego „Journal of Information Technology in Construction” opublikowano samodzielny artykuł dr. inż. Andrzeja Szymona Borkowskiego z Wydziału Geodezji i Kartografii PW dotyczący autorskiej oceny rozwoju modelowania informacji o budynku (BIM). Czasopismo to jest uznawanym periodykiem w świecie BIM. Doktor Borkowski jest trzecim Polakiem w historii, któremu udało się opublikować pracę na łamach ITcon.


Próba uporządkowania ewolucji BIM w artykule naukowca z WGiK PW <br />
Fot. Michal Collection przez Canva.com
Fot. Michal Collection przez Canva.com
Próba uporządkowania ewolucji BIM w artykule naukowca z WGiK PW <br />
Periodyzacja BIM ze względu na: ideę, kulturę organizacyjną i podejście (autor: dr inż. Andrzej Borkowski)
Periodyzacja BIM ze względu na: ideę, kulturę organizacyjną i podejście (autor: dr inż. Andrzej Borkowski)

Modelowanie informacji o budynku (Building Information Modeling, BIM) pozwala usprawnić projektowanie, konstruowanie i eksploatację budynków oraz projektów infrastrukturalnych. Dzięki tej technologii wszystkie osoby zaangażowane w inwestycję – architekci, inżynierowie i specjaliści – mają w tym samym czasie dostęp do identycznych informacji dotyczących fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu.

– Wśród praktyków i teoretyków BIM nie ma zgody co do tego, czy technologia jest ewolucją systemów CAD, czy też całkowitą rewolucją w budownictwie – mówi dr inż. Andrzej Borkowski. – W jej historii miało miejsce wiele istotnych wydarzeń, a podejście użytkowników w zakresie wykorzystania BIM zmieniło się – dodaje.

W artykule „Evolution of BIM: epistemology, genesis and division into periods” naukowiec przedstawił teorię poznania niezbędną do zrozumienia historii BIM. Celem przeprowadzonych badań była periodyzacja BIM pod kątem różnych czynników ważnych dla badaczy oraz firm stosujących lub wdrażających technologię. Przedstawiony w artykule podział został dokonany ze względu na trzy aspekty: pomysł, podejście i kulturę organizacyjną.

– Rozwój idei BIM wyznaczył kierunek, w jakim zmierzał rozwój systemów i oprogramowania, podejście użytkownika wymuszało interoperacyjność, a kultura organizacyjna kładła nacisk na zwiększanie efektywności – wyjaśnia dr inż. Andrzej Borkowski.

To pierwsza taka próba uporządkowania ewolucji BIM. Naukowiec z WGiK PW zaproponował również autorskie definicje dla standardu modelowania informacji o budynku.

Z treścią artykułu można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: PW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS