Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-03| Geodezja, GIS

Cyfryzacja i BIM w Porcie Gdynia

Od kilku lat Zarząd Morskiego Portu Gdynia konsekwentnie kieruje swoje działania ku cyfryzacji procesów i technologii. Jednym z kluczowych osiągnięć jest stworzenie platformy do zarządzania zintegrowaną informacją cyfrową, znanej jako „Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”.


Cyfryzacja i BIM w Porcie Gdynia
Cyfryzacja i BIM w Porcie Gdynia

Ten cyfrowy projekt, który jest fundamentem strategii cyfryzacji Portu, umożliwia pracownikom Działu Budowli Hydrotechnicznych korzystanie z cyfrowego odwzorowania infrastruktury nabrzeży przy wykorzystaniu modeli BIM. Oznacza to, że informacje związane z utrzymaniem i zarządzaniem infrastrukturą portową są dostępne w cyfrowej formie, co znacząco ułatwia procesy planowania i koordynacji działań.

Jednak sukces wdrożenia BIM to nie tylko kwestia narzędzi i technologii, ale również strategicznego podejścia oraz zaangażowania wszystkich stron biorących udział w procesie – podkreśla ZMPG.
Zarząd Portu zdaje też sobie sprawę, że wdrażanie BIM to proces ciągły. Wyznaczone osoby monitorują postępy, uczestniczą w konferencjach i wydarzeniach, by rozwijać swoje kompetencje i podnosić świadomość BIM w organizacji.

– Współczesne porty to skomplikowana infrastruktura, która wymaga efektywnego zarządzania, monitorowania i koordynacji wielu różnorodnych działań. Wykorzystanie technologii cyfrowych pomoże w poprawie efektywności i bezpieczeństwa operacji portowych. Podejmujemy kolejne kroki w działaniach, zgodnie z realizacją koncepcji Smart Port, w którą wpisuje się metodyka BIM niezbędna do zarządzania i utrzymania infrastruktury portowej w środowisku cyfrowym – podkreśla Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Dla Portu Gdynia cyfryzacja to klucz do efektywności i rozwoju. BIM staje się nie tylko narzędziem zarządzania infrastrukturą portową, ale także fundamentem przyszłych inwestycji i modernizacji.

Przypomnijmy, że za wdrożenie platformy do zarządzania informacją cyfrową „Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia” odpowiadało konsorcjum firm HydroBIM, Stowarzyszenie BIM, Skan 3D Szymon Bloch.

Źródło: ZMPG


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS