Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-26| Geodezja, Instytucje

Minister Buda odnosi się do zarzutów dotyczących naboru na GGK

Dr hab. inż. Waldemar Izdebski otrzymał odpowiedź na skargi wystosowane do Szefa Służby Cywilnej, a następnie przekazane do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. „Zasadnicze zarzuty przedstawione w Pana skargach odnośnie sposobu przeprowadzenia naboru na stanowisko GGK nie znajdują potwierdzenia” – napisał minister Waldemar Buda.


Minister Buda odnosi się do zarzutów dotyczących naboru na GGK <br />
Fot. MRiT
Fot. MRiT

Część wyjaśnień, które znalazły się w piśmie podpisanym przez ministra rozwoju i technologii, znamy już z wcześniejszej korespondencji MRiT kierowanej do Waldemara Izdebskiego. Jest też jednak kilka nowych informacji:

1. Dowiadujemy się m.in., że nabór na stanowisko GGK trwał tak długo (został ogłoszony 30 września ub.r., a rozstrzygnięty – 27 czerwca br.) z powodu zmiany siedziby GUGiK. „Zakończenie naboru na stanowisko GGK w trakcie przenoszenia Urzędu do innej lokalizacji było nieracjonalne i mogło negatywnie wpłynąć na prawidłową realizację przez GUGiK zadań” – stwierdził minister.
Warto przypomnieć, że w dwóch wcześniejszych konkursach na stanowisko GGK (w 2016 r. i w 2018 r.) między startem naboru a ogłoszeniem wyników upłynął około miesiąc. To ogromna różnica w porównaniu z ostatnim naborem, w którym procedura wyłonienia kandydatów trwała 9 miesięcy.

2. W innym miejscu minister przyznał wprost, że choć publikacja wyników naboru w tym samym dniu, w którym nastąpiło wręczenie nominacji nowej GGK Alicja Kulce „nie wypełnia prawidłowo dyspozycji art. 6b ust. 11 Pgik”, to „kwestia ta nie miała jakiegokolwiek wpływu na wynik przeprowadzonego naboru”.

3. Odnosząc się do oskarżeń o plagiat, Waldemar Buda zauważył, że „do stwierdzenia, czy dana praca narusza prawa autorskie lub czy ewentualnie doszło do popełnienia przestępstwa przywłaszczenia autorstwa albo wprowadzenia w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu, konieczne jest w tym względzie odpowiednie orzeczenie sądu cywilnego lub karnego”. Dalej podał, że ani minister, ani zespół powołany do przeprowadzenia naboru nie posiadają odpowiedniej wiedzy i narzędzi do stwierdzenia plagiatu. Jednocześnie wielokrotnie wspomniał o powołanych do zbadania plagiatu instytucjach. W jaki sposób te instytucje miałyby wejść w „posiadanie odpowiedniej wiedzy”? Tego nie wiemy. Wiemy jedynie, że sprawa wyszła na jaw dzięki opublikowaniu przez Geoforum.pl opracowań konkursowych oraz po inicjatywie zbadania tekstu przez prywatną osobę.

4. Waldemar Buda przyznał także, że doszło do pomyłki w odpowiedzi na jedną ze wcześniejszych skarg. Doszło do niej „z uwagi na szereg skarg, wniosków o udostępnienie informacji publicznej, zapytań kierowanych przez Pana w sprawie naboru na stanowisko GGK”.

Całą odpowiedź szefa resortu rozwoju na skargi Waldemara Izdebskiego można przeczytać TUTAJ.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS