Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-14| Geodezja, Ludzie, Instytucje

Co sądzisz o sprawie plagiatu? Wyniki ankiety

Dowody jednoznacznie wskazują na słuszność formułowanych wobec GGK zarzutów o popełnienie plagiatu – tak uważa niemal trzy czwarte uczestników ankiety na Geoforum.pl.


Co sądzisz o sprawie plagiatu? Wyniki ankiety
Co sądzisz o sprawie plagiatu? Wyniki ankiety
Co sądzisz o sprawie plagiatu? Wyniki ankiety

13 lipca dr hab. inż. Waldemar Izdebski wystosował do premiera skargę, w której zarzucił GGK Alicji Kulce dopuszczenie się plagiatu w opracowaniu konkursowym przedłożonym w naborze na stanowisko Głównego Geodety Kraju. Na dowód przedstawił pozycje, z których skopiowane zostały całe akapity.
O tej sytuacji pisaliśmy na Geoforum.pl wielokrotnie. W związku z tym, że sprawa dotyczy całego środowiska geodezyjnego, postanowiliśmy zapytać naszych Czytelników, co o niej sądzą.

Ankietę na Geoforum.pl w dniach 11–13 września wypełniło blisko 400 osób. Wśród nich najwięcej było przedsiębiorców i pracowników firm (48%) oraz pracowników administracji publicznej (32%).

Zasadnicze pytanie ankiety brzmiało: „Czy Twoim zdaniem zarzuty dotyczące plagiatu są zasadne?”. Zdecydowana większość badanych – 72% – wskazała, że przedstawione w sprawie plagiatu dowody jednoznacznie potwierdzają słuszność formułowanych wobec GGK zarzutów. Warto zaznaczyć, że odpowiedź ta była „popularniejsza” wśród pracowników administracji niż wśród przedsiębiorców i pracowników firm.

Jedynie nieliczne odpowiedzi wskazywały, że zarzuty są nieuzasadnione. 14% uczestników badania zaznaczyło, że nie widziało dowodów i nie ma zdania w tej sprawie, a 11% przyznało, że temat plagiatu ich zupełnie nie interesuje.

Znakomita większość uwag do ankiety jest krytyczna wobec wyboru GGK i jej postępowania. Ponadto pojawiły się głosy, że z oceną należy wstrzymać do ostatecznego wyjaśnienia sprawy przez odpowiednie służby. Pojedynczy komentatorzy zwrócili natomiast uwagę, że temat plagiatu zbyt często gości na łamach Geoforum.pl.

Poniżej przedstawiamy wybrane opinie uczestników ankiety.

Sprawa powinna być jak najszybciej rozwiązana.

To, co zrobiła pani Alicja Kulka jest zatrważające i w mojej ocenie naganne. Przede wszystkim takie zachowanie daje pośrednio przyzwolenie na stosowanie plagiatu jako sposobu „na życie” – czy to zdobycie stanowiska, czy np. tytułu inżyniera, magistra itd. A podejście organów bezpośrednio związanych z tą sprawą – komisji konkursowej, ministra – szokuje mnie i zastanawia, czy w Polsce nadejdzie sprawiedliwość? Wydaje mi się, że takie podejście „nie ruszajmy tego, zamiećmy sprawę pod dywan, a ludzie zapomną” jest co najmniej szkodliwe. Kibicuję panu Waldemarowi Izdebskiemu, mam nadzieję, że chociaż w tej sprawie doczekamy się w końcu sprawiedliwego rozstrzygnięcia.

Kiedy doczekamy się nowoczesnej geodezji, stawiającej na technologię, wolnej od przepychanek na szczytach władzy i patologicznej weryfikacji?

Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w żadnym konkursie, a już zdecydowanie powinna omijać tak wysokiej rangi stanowisko. Cóż za hipokryzja – wydawać stanowiska w sprawach, jednocześnie nie przestrzegając przepisów prawa. Brak komentarza świadczy nie tylko o braku racjonalnego wytłumaczenia sprawy, ale i braku taktu, klasy i odwagi cywilnej. Takie zachowanie nie tylko negatywnie rzutuje na samą osobę p. Kulki, ale i urząd GGK oraz całe środowisko geodezyjne.

To wstyd dla branży, jakiego nie pamiętam od 25 lat jak jestem geodetą.

Mam dwie uwagi. 1. Sprawa GGK pachnie bardzo brzydko, dowody są jednoznaczne, kompromitacja pełna. Trudno mieć zaufanie do osoby i instytucji. 2. Przykro mi, że jest to właściwie jedyny temat wałkowany przez Geoforum.pl. Nawet największy hit grany na okrągło może się przejeść :(

Plagiat powinien być karany ,zwłaszcza na tak wysokim stanowisku.

Polowanie na czarownice, nic to nie wniesie do tematu, nikt nigdy nie realizował swojego planu na kierowanie GUGiK-iem.

A może by tak stworzyć petycję o odwołanie obecnej GGK?

To wielki wstyd dla branży geodezyjnej. To wstyd dla administracji państwowej. Dla państwa, bo autorytet urzędu został zrujnowany.

Jest to sytuacja, która w Polsce tak nie szokuje z uwagi na „standardy”, jakie aktualnie panują. Jest to smutne, ale układy i tzw. kolesiostwo są widoczne bardziej niż kiedykolwiek. Kiedyś przynajmniej zachowywano pozory.

Pani A ma w ministerstwie szerokie plecy.

Jeżeli plagiat się potwierdzi, wówczas natychmiastowa dymisja oraz odpowiedzialność karna.

GGK powinna być zawieszona do czasu wyjaśnienia sprawy przez odpowiednie organy. Z drugiej strony zajmowanie tego stanowiska nawet po oddaleniu zarzutów pozostawi niesmak, którego chyba nie da sie usunąć. Taka sytuacja też przyniesie konsekwencje. Brak stanowiska GGK sugeruje jednak słuszności zarzutów.

Zdymisjonować i ukarać.

Sprawą zajmuje się prokuratura, która powinna wyjaśnić sprawę.

Wstyd!

Obawiam się, że sprawa zostanie zamieciona pod dywan ze względu na ministra Budę i wybory.

Sprawa wymaga wyjaśnienia, ale przez właściwe organy, ferowanie wyroków ad hoc jest przedwczesne

Sprawę trzeba sprawdzić. To jest test dla organów ścigania w naszym kraju. Prawdopodobnie podobnych spraw jest więcej. Stanowiska, stołki bez kompetencji, a prokuratura nie wszczyna postępowania ponieważ... Pozostawiam pole do domysłów. W kraju niezbędne są reformy w wielu dziedzinach, a nie rozrzucanie kilku bochenków chleba na igrzyskach...

W Polsce oskarżony to jeszcze nie skazany. Poczekajmy na wyrok sądu.

Jeśli ktoś ma honor, to powinien podać się do dymisji.

To skandal, że minister Buda nie zareagował w sprawie wyników konkursu. Oczekuję skutecznej reakcji prokuratury na dowody w sprawie plagiatu pracy zgłoszonej do konkursu na stanowisko GGK.

Jeżeli źródłowe opracowanie było autorstwa osoby fizycznej to jest to plagiat, natomiast jeżeli było tworem powstałym w ramach stosunku pracy w GUGiK, to zastępca GGK ma prawo się nim posłużyć, bo można przyjąć, że jest jego współautorem.

Poruszanie tego tematu jest niewątpliwie słuszne i potrzebne, ale czuję jego przesyt, zdominował pojawiające się aktualności na portalu.

Moim zdaniem sprawa powinna znaleźć swój finał w sądzie.

Od oceny i do zbadania całej sprawy są odpowiednie służby, a nie geodeci czy urzędnicy. Prywatną wojenkę proponuję prowadzić sobie samemu.

Brak szybkiej interwencji w tej sprawie jest nieśmiesznym żartem :))))

Z doświadczenia zawodowego wiem, że lepiej być ostrożnym w wydawaniu jednoznacznych opinii bez osobistej analizy dowodów. Natomiast jeśli faktycznie to plagiat, to jak najbardziej jestem za pociągnięciem do odpowiedzialności winnego.

Redakcja Geoforum.pl


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS