Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-17| Mapy

Mapy na maturze z geografii 2023

Wczoraj (16 maja) ponad 65 tys. abiturientów pisało maturę z geografii. Znów nie zabrakło na niej zadań sprawdzających umiejętność czytania mapy.


Mapy na maturze z geografii 2023
Mapy na maturze z geografii 2023

Matura w tym roku odbywa się w dwóch formułach – nowej „Formule 2023” oraz starej „Formule 2015”. Nowa – sprzęgnięta z podstawą programową obowiązującą od 2019 r. – przeznaczona jest dla absolwentów 4-letniego liceum. Natomiast absolwentów 4-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, którzy realizowali podstawę programową z 2012 r., obowiązuje „Formuła 2015”.

W obydwu arkuszach do rozwiązania kilku pierwszych zadań maturzyści musieli wykorzystać mapę szczegółową wybrzeża Morza Bałtyckiego w okolicach Łeby (fragment na fot. obok). Na jej podstawie mieli m.in. przedstawić przyrodnicze ograniczenie w zagospodarowaniu wskazanego obszaru, obliczyć długość trasy wycieczki w terenie, a także odczytać dwie cechy przyrodnicze jeziora Sarbsko.

Poza tym na maturze w „Formule 2015” i „Formule 2023” pojawiło się wiele innych map. Przedstawiono na nich m.in. roczną sumę opadów atmosferycznych w Polsce, przedstawiono udział buraków cukrowych w ogólnej powierzchni zasiewów według powiatów, przebieg Wielkiego Zielonego Muru w Afryce czy wybrane łowiska na świecie. Z wykorzystaniem mapy synoptycznej z układami barycznymi, frontami atmosferycznymi i kierunkami wiatru w wybranym dniu należało wytypować obszar o dogodnych warunkach do powstania opadów atmosferycznych. Natomiast na mapie świata – wskazać dwa miejsca wydobycia ropy naftowej.

W arkuszu „Formuła 2023” znalazły się ponadto dwa reliefy (zrzuty z serwisu Geoportal.gov.pl przedstawiające wizualizacje NMT), na których przedstawiono fragment Wyżyny Sandomierskiej (na fot.) oraz fragment południowej części województwa łódzkiego przekształcony na skutek eksploatacji węgla brunatnego. Związane z nimi pytania dotyczyły widocznych form terenu.

W arkuszu „Formuła 2023” nie zabrakło też zadania sprawdzającego umiejętność wykonywania podstawowych obliczeń astronomicznych. Należało obliczyć wysokość słońca w momencie górowania w dniu równonocy w miejscu, w którym wybudowano latarnię morską Stilo.
Natomiast w arkuszu „Formuła 2015” należało przyporządkować do miejsc na mapie świata dzienne łuki wędrówki słońca.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS