Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-18| Mapy

Sporo map na maturze z geografii 2022

Dziś (18 maja) abiturienci mierzyli się z maturą z geografii. Jak zwykle na egzaminie nie zabrakło różnorodnych map Polski i świata.


Sporo map na maturze z geografii 2022
Sporo map na maturze z geografii 2022

Stałym elementem każdego egzaminu dojrzałości z geografii są pytania sprawdzające umiejętność korzystania z mapy topograficznej. W tym roku abiturienci musieli zmierzyć się ze szczegółową mapą fragmentu Wyżyny Śląskiej wydawnictwa Compass (fot. obok). Korzystając z niej, mieli np. stwierdzić, w jakim kierunku wykonano zdjęcie lotnicze Kanału Gliwickiego, uzupełnić opis wycieczki, obliczyć długość spaceru czy podać walory przyrodnicze okolicznych kąpielisk.

Na arkuszu pojawiła się także fikcyjna mapa hipsometryczna (fot. obok). Na jej podstawie należało wskazać jedną z czterech działek, która będzie najbardziej odpowiednia do uprawy roślin ciepłolubnych, nietolerujących wiatru i płytkiego występowania wód podziemnych.

Ale map na tegorocznej maturze było znacznie więcej. Prezentowały one takie zagadnienia jak np.: zachmurzenie we Francji, zmiany liczby ludności w Polsce, a także płyty tektoniczne, degradację gleb i regiony rolnicze świata. Bazując na mapie naszego kraju, należało ponadto rozpoznać oznaczone na nich złoża surowców i obiekty hydrograficzne.

Z komentarzy maturzystów w internecie wynika, że sporym problemem dla niektórych okazało się zadanie, w którym na mapie Azji należało rozpoznać Hongkong oraz Tajwan.

Tradycyjnie pojawiło się też pytanie dotyczące astronomii. Należało w nim wskazać punkt na mapie Polski, gdzie 22 czerwca Słońce wschodzi najwcześniej, a także obliczyć czas słoneczny, znając jego wartość dla innego miejsca.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS