Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-14| Mapy

Sporo kartografii na maturze z geografii

Wczoraj (13 maja) abiturienci pisali maturę z geografii. Jak co roku nie brakowało na niej różnorodnych zadań sprawdzających umiejętność czytania mapy.


Sporo kartografii na maturze z geografii
Sporo kartografii na maturze z geografii

Tym razem większość tego typu zadań dotyczyła mapy turystycznej Pienin. Na jej podstawie abiturienci musieli m.in. rozpoznać obiekty na profilu terenu oraz opisany w kilku zdaniach odcinek szlaku, wskazać nazwę szczytu widocznego na fotografii, a także określić, skąd ją wykonano. Uczniowie mieli także obliczyć długość trasy między dwoma zadanymi punktami.

Oczywiście map na maturze było znacznie więcej. Dotyczyły one m.in. budowy geologicznej Pienin, zagrożenia osuwiskowego w Polsce, sytuacji synoptycznej nad Europą, stref roślinnych w Ameryce Południowej, zasięgu lodu morskiego, wskaźnika obciążenia demograficznego świata czy zużycia i produkcji energii w Polsce. Ponadto na podstawie fikcyjnej mapy poziomicowej uczniowie mieli wskazać najtańszą pod względem kosztów budowy lokalizację mostu. Należało także rozpoznać na mapie wybrane jeziora Polski, a także aglomeracje i okręgi przemysłowe świata.

Jak co roku nie zabrakło także zadania sprawdzającego umiejętność wykonywania podstawowych obliczeń astronomicznych. Tym razem dotyczyło ono wyznaczenia współrzędnych geograficznych miejsca na podstawie godziny górowania słońca oraz jego wysokości nad horyzontem w dniu równonocy wiosennej.

Jak jednak wynika z lektury mediów społecznościowych, w tym roku najwięcej trudności przysporzyło pytanie całkowicie niekartograficzne, tj. dotyczące wskazania fazy urbanizacji, jaka jest obecnie obserwowana w Kalkucie.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS