wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-14| Mapy

Sporo kartografii na maturze z geografii

Wczoraj (13 maja) abiturienci pisali maturę z geografii. Jak co roku nie brakowało na niej różnorodnych zadań sprawdzających umiejętność czytania mapy.


Sporo kartografii na maturze z geografii
Sporo kartografii na maturze z geografii

Tym razem większość tego typu zadań dotyczyła mapy turystycznej Pienin. Na jej podstawie abiturienci musieli m.in. rozpoznać obiekty na profilu terenu oraz opisany w kilku zdaniach odcinek szlaku, wskazać nazwę szczytu widocznego na fotografii, a także określić, skąd ją wykonano. Uczniowie mieli także obliczyć długość trasy między dwoma zadanymi punktami.

Oczywiście map na maturze było znacznie więcej. Dotyczyły one m.in. budowy geologicznej Pienin, zagrożenia osuwiskowego w Polsce, sytuacji synoptycznej nad Europą, stref roślinnych w Ameryce Południowej, zasięgu lodu morskiego, wskaźnika obciążenia demograficznego świata czy zużycia i produkcji energii w Polsce. Ponadto na podstawie fikcyjnej mapy poziomicowej uczniowie mieli wskazać najtańszą pod względem kosztów budowy lokalizację mostu. Należało także rozpoznać na mapie wybrane jeziora Polski, a także aglomeracje i okręgi przemysłowe świata.

Jak co roku nie zabrakło także zadania sprawdzającego umiejętność wykonywania podstawowych obliczeń astronomicznych. Tym razem dotyczyło ono wyznaczenia współrzędnych geograficznych miejsca na podstawie godziny górowania słońca oraz jego wysokości nad horyzontem w dniu równonocy wiosennej.

Jak jednak wynika z lektury mediów społecznościowych, w tym roku najwięcej trudności przysporzyło pytanie całkowicie niekartograficzne, tj. dotyczące wskazania fazy urbanizacji, jaka jest obecnie obserwowana w Kalkucie.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Matura to bzdura Jak likwidujecie geodezje to maturę z geoderafii też. Niech żyją na płaskiej ziemi, niech granice działek wytyczają sami siekierami i kosami. Matura z religii obowiązkowa! I po sprawie.
 2 
odpowiedz zgłoś
Obecnie w Kalkucie nastepuje depopulacja a więc za chwile deurbanizacja.
 3 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS