Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-16| Geodezja, GIS

Modele 3D budynków zaktualizowane dla całego kraju

W serwisie Geoportal.gov.pl udostępnione zostały nowe modele budynków w standardzie LoD 1 dla obszaru kolejnych województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego. Tym samym zakończył się drugi cykl aktualizacji tych obiektów.


Modele 3D budynków zaktualizowane dla całego kraju <br />
Model LoD 1 dla centrum Warszawy
Model LoD 1 dla centrum Warszawy

Przypomnijmy, że pierwsza wersja tzw. bryłowych modeli 3D (tj. nieuwzględniających kształtu dachów) była publikowana sukcesywnie dla całego kraju przez GUGiK od kwietnia do lipca 2019 roku. Początkowo miały one powstać jedynie dla 6 województw, dla których nie udało się rozstrzygnąć przetargu na modele 3D w standardzie LoD 2 (a więc uwzględniających kształt dachów). Ostatecznie opracowano je jednak dla całego kraju.
Pierwszy cykl aktualizacji bazy LoD 1 przeprowadzono dla całego kraju w I połowie 2022 roku, drugi – który właśnie się zakończył – wystartował w marcu br.

Aktualne modele 3D budynków w formacie CityGML w standardzie LoD 1 dostępne są w paczkach powiatowych i zostały wygenerowane w sposób automatyczny na podstawie zaktualizowanych w 2022 r. danych BDOT10k oraz chmury punktów ALS i numerycznego modelu terenu dostępnych w PZGiK.

Zaktualizowane modele 3D można pobrać z Geoportalu poprzez warstwę „Modele 3D budynków” dostępną w grupie „Dane do pobrania” > „Topografia”. Po kliknięciu w wybrany obszar wyświetlane są linki do pobrania plików: LoD 1 z 2019, 2021 i 2022 roku lub LoD 2. Dane można ściągnąć również za pośrednictwem usługi WMS.

Źródło: GUGiK, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS