Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-03-29| GIS

GUGiK rozpoczyna kolejny cykl aktualizacji budynków 3D

Z Geoportalu można już pobierać modele budynków 3D o szczegółowości LoD 1 wygenerowane w ramach kolejnego cyklu aktualizacji.


GUGiK rozpoczyna kolejny cykl aktualizacji budynków 3D <br />
Model LoD 1 dla centrum Warszawy
Model LoD 1 dla centrum Warszawy

Przypomnijmy, że pierwsza wersja tzw. bryłowych modeli 3D (tj. nieuwzględniających kształtu dachów) była publikowana sukcesywnie dla całego kraju przez GUGiK od kwietnia do lipca 2019 roku. Początkowo miały one powstać jedynie dla 6 województw, dla których nie udało się rozstrzygnąć przetargu na modele 3D w standardzie LoD 2 (a więc uwzględniających kształt dachów). Ostatecznie opracowano je jednak dla całego kraju.

Pierwszy cykl aktualizacji bazy LoD 1 przeprowadzono dla całego kraju w I połowie 2022 roku. Teraz GUGiK ogłosił start II cyklu. Aktualne modele 3D są dostępne w paczkach powiatowych i zostały wygenerowane w sposób automatyczny na podstawie zaktualizowanych w 2022 r. danych PZGiK. W pierwszej kolejności przygotowano je dla obszaru województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz lubuskiego. Jak zapowiada Główny Urząd Geodezji i Kartografii, modele 3D dla pozostałych regionów będą publikowane sukcesywnie.

Zaktualizowane modele 3D generowane są wg następującego schematu:

  • wysokość płaszczyzny przyziemia określono jako wysokość najniżej położonego punktu budynku, wyznaczonego z przecięcia obrysu budynku z bazy danych obiektów topograficznych BDOT10k (klasa BUBD_A) z numerycznym modelem terenu (NMT) w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH,
  • wysokość bryły budynku wyznaczona jest z mediany wysokości wyliczonej z lotniczego skaningu laserowego ALS (klasa Building) znajdującej się w obrysie przyziemia,
  • typ geometrii budynku przyjęto jako Solid, czyli dach płaski,
  • każdy model 3D budynku ma poniższe atrybuty:
    • identyfikator obiektu BDOT10k (buildingId),
    • przestrzeń nazw obiektu BDOT10k (przestNazw),
    • wersja obiektu BDOT10k (wersjaId),
    • źródło danych geometrycznych dachu (zrodloDach):
      • ALS_I – w przypadku wykorzystania danych ALS o nominalnej gęstości 4 pkt/m kw. lub 6 pkt/m kw.,
      • ALS_II – w przypadku wykorzystania danych ALS o nominalnej gęstości 12 pkt/m kw. oraz większej,
  • aktualność danych geometrycznych dachu ALS (aktZrodla),
  • typ dachu 1000 – dach płaski (bldg:roofType).

Jak pobrać i otworzyć modele?

Zaktualizowane modele 3D można pobrać z Geoportalu poprzez warstwę „Modele 3D budynków” dostępną w grupie „Dane do pobrania” > „Topografia”. Po kliknięciu w wybrany obszar wyświetlane są linki do pobrania plików: LoD 1 z 2019, 2021 i 2022 roku lub (dla wybranych woj.) LoD 2. Dane można ściągnąć również za pośrednictwem usługi WMS. Modele te są dostępne bezpłatnie na wolnej licencji Creative Commons 4.0.

Modele 3D udostępniono w formacie CityGML. Można je otworzyć np. w otwartej aplikacji QGIS, co w szczegółach wyjaśnia film poniżej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama