Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-07-22 | GIS

Bryłowe modele 3D dostępne już dla całego kraju

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował modele budynków 3D w standardzie LoD 1 dla pozostałych 7 województw.


Ilustracja: Bryłowe modele 3D dostępne już dla całego kraju

Najnowsze modele pokrywają województwa: mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie. Tym samym opracowanie to dostępne jest już dla całego kraju. Jak podsumowuje GUGiK, baza ta składa się łącznie z 14,5 mln budynków. Dotychczas pobrano już blisko 20 tys. powiatowych paczek budynków 3D, a najczęściej ściągane są dane dla: Warszawy, Lublina i powiatu aleksandrowskiego – odpowiednio 343, 323 i 297 razy.

Przypomnijmy, że pierwotnie cały kraj miał być pokryty modelami o wyższej szczegółowości, tj. LoD 2. Wskutek problemów z rozstrzyganiem przetargów nie udało się ich jednak wykonać dla 6 województw (zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubelskiego i dolnośląskiego). Zamiast tego GUGiK postanowił opracować dla tych regionów własnymi siłami prostsze modele LoD 1, tzw. bryłowe. Do ich wykonania (podobnie jak w przypadku modeli LoD 2) również wykorzystano bazę BDOT10k oraz chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego (ALS). W tym przypadku nie modelowano jednak kształtu dachów, a wysokości każdego budynku wyznaczono jako medianę wysokości punktów z ALS (klasa building) przecinających się z obrysami.

W maju br. główny geodeta kraju Waldemar Izdebski zapowiedział, że modele LoD 1 zostaną przygotowane również dla pozostałych 10 województw, co ma m.in. umożliwić przeprowadzanie jednolitych analiz przestrzennych w skali kraju.

By bezpłatnie pobrać te dane w formacie CityGML, należy w Geoportalu Krajowym otworzyć warstwę Dane do pobrania, a następnie narzędziem identyfikacji wskazać powiat, który nas interesuje. Część z tych modeli można ponadto przeglądać w Geoportalu 3D.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Rozumiem że jak zadam pytanie dlaczego przestrzeń nazw pochodzi z BDOT10k w trybie dostępu do informacji publicznej będziesz bardziej zadowolony ? Będzie milej, niż jak grzecznie proszę o zastanowienie się, prawda ? Przetwarzam min. te dane i zbieżność przestrzeni nazw przeszkadza. Ciężko to zrozumieć ?
  
no już szybciutko Pan prosi, proszę się nie zastanawiać, tylko zgłaszać, bo na pewno tak jest.
  
Drogi GUGiKu - CityGML to nie BDOT10k czy zgodnie z ustawą o IIP bylibyście uprzejmi zgłosić zbiór do własnej ewidencji zbiorów i usług i nadać tym danym przestrzeń nazw zgodną z tym zgłoszeniem ?
  
taki tam - Układ 92 Jak otworzysz plik w notatniku to można to wywnioskować dość prosto. Szkoda, że dane są nieaktualne. Nie ma budynków które inwentaryzowałem 3 lata temu. Ciekawe jak z dokładnością, bo modele z ortofotomapą rozjeżdżają się na kilka metrów.
  
 3 
Układ A te dane to aby na pewno nie sa w ukladzie 2000 ?
    3 
Pokażcie konfigurację QGISa , to się dowiemy czemu nie działa. Ściągnąłem dane dla M-34-77-D-c-2-3 LoD1 i widzę przy dodawaniu nowej warstwy warstwę budynków, ponad 700 obiektów. Ale nie widać ich po wczytaniu. Przy przybliżaniu obiektu z tabeli atrybutów komunikat "Nie udało się zdefiniować zasięgu geograficznego". QGIS 3.8, świeża instalka, ustawiony EPSG 2180. Może wymagane są jakieś ekstra wtyczki oprócz czystej instalki? Mam inne ustawienia w Widoku 3D, niż na filmie, raczej brakuje jakiejś wtyczki.
    1 
 4 
Uśmiałem się z tego tłumaczenia. Naprawdę musisz iść do jakiejś komercyjnej firmy i powiedzieć tak klientowi. On też na pewno się uśmieje.
    1 
 7 
Dziala Działa tylko trzeba umieć słuchać i obserwować ze zrozumieniem.
    7 
 2 
GUGiKu internauci się żalą pod filmem, że otworzyć się waszą metodą plików nie da.
  
 3 



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1970 r. Powiatowe Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Mińsku Mazowieckim (istniejące od 1965 r.) miało 20 etatów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Witold Senisson (1919-2002)

Witold  Senisson  (1919-2002)
Urodził się 12 czerwca 1919 roku w Krakowie. Absolwent Gimnazjum Sobieskiego w Krakowie (1938 r.). W 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy; brał udział w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli niemieckiej (z której wkrótce uciekł). W 1941...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1922
Zakład "Heinrich Wild, Werkstätte für Feinmechanik und Optic" w Heerbrugg w Szwajcarii wyprodukował pierwszy fototeodolit.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2