Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-22| GIS

Bryłowe modele 3D dostępne już dla całego kraju

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował modele budynków 3D w standardzie LoD 1 dla pozostałych 7 województw.


Bryłowe modele 3D dostępne już dla całego kraju

Najnowsze modele pokrywają województwa: mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie. Tym samym opracowanie to dostępne jest już dla całego kraju. Jak podsumowuje GUGiK, baza ta składa się łącznie z 14,5 mln budynków. Dotychczas pobrano już blisko 20 tys. powiatowych paczek budynków 3D, a najczęściej ściągane są dane dla: Warszawy, Lublina i powiatu aleksandrowskiego – odpowiednio 343, 323 i 297 razy.

Przypomnijmy, że pierwotnie cały kraj miał być pokryty modelami o wyższej szczegółowości, tj. LoD 2. Wskutek problemów z rozstrzyganiem przetargów nie udało się ich jednak wykonać dla 6 województw (zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubelskiego i dolnośląskiego). Zamiast tego GUGiK postanowił opracować dla tych regionów własnymi siłami prostsze modele LoD 1, tzw. bryłowe. Do ich wykonania (podobnie jak w przypadku modeli LoD 2) również wykorzystano bazę BDOT10k oraz chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego (ALS). W tym przypadku nie modelowano jednak kształtu dachów, a wysokości każdego budynku wyznaczono jako medianę wysokości punktów z ALS (klasa building) przecinających się z obrysami.

W maju br. główny geodeta kraju Waldemar Izdebski zapowiedział, że modele LoD 1 zostaną przygotowane również dla pozostałych 10 województw, co ma m.in. umożliwić przeprowadzanie jednolitych analiz przestrzennych w skali kraju.

By bezpłatnie pobrać te dane w formacie CityGML, należy w Geoportalu Krajowym otworzyć warstwę Dane do pobrania, a następnie narzędziem identyfikacji wskazać powiat, który nas interesuje. Część z tych modeli można ponadto przeglądać w Geoportalu 3D.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS