wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-22| GIS

Bryłowe modele 3D dostępne już dla całego kraju

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował modele budynków 3D w standardzie LoD 1 dla pozostałych 7 województw.


Bryłowe modele 3D dostępne już dla całego kraju

Najnowsze modele pokrywają województwa: mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie. Tym samym opracowanie to dostępne jest już dla całego kraju. Jak podsumowuje GUGiK, baza ta składa się łącznie z 14,5 mln budynków. Dotychczas pobrano już blisko 20 tys. powiatowych paczek budynków 3D, a najczęściej ściągane są dane dla: Warszawy, Lublina i powiatu aleksandrowskiego – odpowiednio 343, 323 i 297 razy.

Przypomnijmy, że pierwotnie cały kraj miał być pokryty modelami o wyższej szczegółowości, tj. LoD 2. Wskutek problemów z rozstrzyganiem przetargów nie udało się ich jednak wykonać dla 6 województw (zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubelskiego i dolnośląskiego). Zamiast tego GUGiK postanowił opracować dla tych regionów własnymi siłami prostsze modele LoD 1, tzw. bryłowe. Do ich wykonania (podobnie jak w przypadku modeli LoD 2) również wykorzystano bazę BDOT10k oraz chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego (ALS). W tym przypadku nie modelowano jednak kształtu dachów, a wysokości każdego budynku wyznaczono jako medianę wysokości punktów z ALS (klasa building) przecinających się z obrysami.

W maju br. główny geodeta kraju Waldemar Izdebski zapowiedział, że modele LoD 1 zostaną przygotowane również dla pozostałych 10 województw, co ma m.in. umożliwić przeprowadzanie jednolitych analiz przestrzennych w skali kraju.

By bezpłatnie pobrać te dane w formacie CityGML, należy w Geoportalu Krajowym otworzyć warstwę Dane do pobrania, a następnie narzędziem identyfikacji wskazać powiat, który nas interesuje. Część z tych modeli można ponadto przeglądać w Geoportalu 3D.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Rozumiem że jak zadam pytanie dlaczego przestrzeń nazw pochodzi z BDOT10k w trybie dostępu do informacji publicznej będziesz bardziej zadowolony ? Będzie milej, niż jak grzecznie proszę o zastanowienie się, prawda ? Przetwarzam min. te dane i zbieżność przestrzeni nazw przeszkadza. Ciężko to zrozumieć ?
odpowiedz zgłoś
no już szybciutko Pan prosi, proszę się nie zastanawiać, tylko zgłaszać, bo na pewno tak jest.
odpowiedz zgłoś
Drogi GUGiKu - CityGML to nie BDOT10k czy zgodnie z ustawą o IIP bylibyście uprzejmi zgłosić zbiór do własnej ewidencji zbiorów i usług i nadać tym danym przestrzeń nazw zgodną z tym zgłoszeniem ?
odpowiedz zgłoś
taki tam - Układ 92 Jak otworzysz plik w notatniku to można to wywnioskować dość prosto. Szkoda, że dane są nieaktualne. Nie ma budynków które inwentaryzowałem 3 lata temu. Ciekawe jak z dokładnością, bo modele z ortofotomapą rozjeżdżają się na kilka metrów.
 3 
odpowiedz zgłoś
Układ A te dane to aby na pewno nie sa w ukladzie 2000 ?
 3 
odpowiedz zgłoś
Pokażcie konfigurację QGISa , to się dowiemy czemu nie działa. Ściągnąłem dane dla M-34-77-D-c-2-3 LoD1 i widzę przy dodawaniu nowej warstwy warstwę budynków, ponad 700 obiektów. Ale nie widać ich po wczytaniu. Przy przybliżaniu obiektu z tabeli atrybutów komunikat "Nie udało się zdefiniować zasięgu geograficznego". QGIS 3.8, świeża instalka, ustawiony EPSG 2180. Może wymagane są jakieś ekstra wtyczki oprócz czystej instalki? Mam inne ustawienia w Widoku 3D, niż na filmie, raczej brakuje jakiejś wtyczki.
 3 
odpowiedz zgłoś
Uśmiałem się z tego tłumaczenia. Naprawdę musisz iść do jakiejś komercyjnej firmy i powiedzieć tak klientowi. On też na pewno się uśmieje.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Dziala Działa tylko trzeba umieć słuchać i obserwować ze zrozumieniem.
 6 
 2 
odpowiedz zgłoś
GUGiKu internauci się żalą pod filmem, że otworzyć się waszą metodą plików nie da.
 3 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS