wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-23| GIS, Teledetekcja

Model 3D Poznania światowym liderem

W opublikowanym niedawno artykule w czasopiśmie „International Journal of Geographical Information Science” model 3D Poznania został uznany za jeden z najlepszych na świecie.


Model 3D Poznania światowym liderem

Na początku listopada na stronie tego periodyku ukazała się publikacja pt. „Assessing and benchmarking 3D city models”. Trójka naukowców z Singapuru przeanalizowała w nim 40 trójwymiarowych modeli zabudowy miast z całego świata. Do ich oceny przygotowała specjalny wskaźnik „3D City Index”, na który składa się 47 kryteriów podzielonych na cztery kategorie.

Pierwsza dotyczyła tego, jak dane są prezentowane na portalu – oceniano między innymi, czy model miasta ma osobną stronę internetową, czy jest dostępny w lokalnym języku, a także w języku angielskim. Druga kategoria dotyczyła oceny podstawowych informacji, m.in. to, czy jest aktualizowany, czy przechowuje dane historyczne, czy udostępnia metadane lub czy jest bezpłatny. W trzeciej kategorii oceniano treści tematyczne modelu: czy zawiera tunele, mosty, zbiorniki wodne, roślinność (w tym pojedyncze drzewa). Czwarta kategoria analizowała treści atrybutu, a więc to, czy model zawiera adresy budynków, kod pocztowy, wysokość i kubaturę budynków, liczbę kondygnacji itp.

W wyniku tego typu oceny model 3D Poznania zajął IV miejsce. Wyprzedziły go tylko Helsinki, Amsterdam oraz fińskie Espoo.

O modelu 3D Poznania

Model 3D Poznania powstawał od października 2017 r. do czerwca 2018 r. Wykonano go w szczegółowości LoD 2 (a więc z uwzględnieniem kształtu dachów) na podstawie: obrysów budynków z ewidencji gruntów i budynków, dostępnych numerycznych modeli terenu, ortofotomapy, lotniczych zdjęć ukośnych oraz punktów charakterystycznych połaci dachowych digitalizowanych ze zdjęć lotniczych na stacjach fotogrametrycznych.

Prace wykonała wrocławska firma SHH za blisko milion złotych. Oprócz opracowania samej bazy wdrożyła też system GIS, dzięki któremu poznański magistrat może realizować bieżącą aktualizację modelu, a także zarządzać nim i publikować go w internecie. To ostatnie zadanie realizuje geoportal 3D uruchomiony w 2018 r. Dodajmy, że oprócz samej zabudowy możemy w nim przeglądać wiele innych warstw 3D, w tym: zieleń, modele mesh, mapę solarną, warstwy BIM czy małą architekturę.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS