wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-15| Geodezja, Software

Mapa zasadnicza w C-GEO: szkolenie

W ubiegłym tygodniu (11 maja) w Warszawie firma Softline zorganizowała warsztaty z zakresu aktualizacji mapy zasadniczej w formacie GML z wykorzystaniem aplikacji C-GEO.


Mapa zasadnicza w C-GEO: szkolenie

Szkolenie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia teoretycznego – aspektów prawnych i technicznych aktualizacji mapy zasadniczej oraz podstawowych informacjach o formacie GML. GML (Geography Markup Language) został opracowany w 2001 r. przez międzynarodową organizację Open Geospatial Consortium (OGC) i jest przeznaczony do opisu danych przestrzennych oraz do wymian danych między systemami informacji przestrzennej.
Prezes Softline Jerzy Biegalski przypomniał, że zgodnie z rozporządzeniem ws. standardów z 2020 r. GML z początkiem tego roku stał się jedynym obowiązującym formatem wymiany danych między geodetami a ośrodkami dokumentacji. Następnie pokrótce przedstawił procedurę tej wymiany. Po imporcie danych GML z PODGiK do swojej aplikacji wykonawca tworzy „roboczą bazę danych”, którą aktualizuje w zakresie geometrii i atrybutów obiektów. Po zakończeniu tych prac zapisuje dane z roboczej bazy danych do pliku GML i przeprowadza kontrolę poprawności. Następnie przekazuje plik GML do PODGiK, gdzie, w przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji, dane GML wykonawcy są importowane do PZGiK.

Po części teoretycznej rozpoczęła się zasadnicza część warsztatów. Przed spotkaniem uczestnicy otrzymali komercyjną, bezpłatną, półroczną licencję C-GEO z modułami do obsługi GML i e-operatu (o wartości 3690 zł brutto), dlatego każdy na własnym komputerze mógł wykonywać kolejne zadania. Część osób biorących udział w szkoleniu po raz pierwszy zetknęło się z programem C-GEO, co jednak nie stanowiło problemu. Zarówno zakres poruszanych zagadnień, jak i forma prezentacji zostały dostosowane w taki sposób, że nawet laik radził sobie bez trudu.
W pierwszym kroku uczestnicy wgrali plik GML zawierający obiekty mapy zasadniczej „2015” i „2021”.W C-GEO w takim przypadku należy skorzystać z szablonu 2021, który konwertuje importowane obiekty z przepisów z 2015 r. do wymagań przepisów z roku 2021. Przez kolejne godziny przedstawiciele firmy Softline pokazywali jak dodawać i usuwać obiekty, modyfikować je, zmieniać ich atrybuty, przeprowadzać segmentacje, badać relacje, zapisać wprowadzone zmiany w pliku GML oraz go zwalidować. Jak podkreślał Jerzy Biegalski, zagadnień związanych z aktualizacją mapy zasadniczej jest tak dużo, że podobne szkolenie mogłoby potrwać i dwa dni. Dlatego też, w przypadku pytań, zachęcał do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami firmy.
Z racji ograniczonej ilości czasu nie udało się poruszyć tematów związanych z wykorzystaniem usług sieciowych w dostępie do bezpłatnych danych przestrzennych. Uczestnicy otrzymali jednak dostęp do filmów instruktażowych poświęconych tym zagadnieniom.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS