Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-15| Geodezja, Software

Mapa zasadnicza w C-GEO: szkolenie

W ubiegłym tygodniu (11 maja) w Warszawie firma Softline zorganizowała warsztaty z zakresu aktualizacji mapy zasadniczej w formacie GML z wykorzystaniem aplikacji C-GEO.


Mapa zasadnicza w C-GEO: szkolenie

Szkolenie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia teoretycznego – aspektów prawnych i technicznych aktualizacji mapy zasadniczej oraz podstawowych informacjach o formacie GML. GML (Geography Markup Language) został opracowany w 2001 r. przez międzynarodową organizację Open Geospatial Consortium (OGC) i jest przeznaczony do opisu danych przestrzennych oraz do wymian danych między systemami informacji przestrzennej.
Prezes Softline Jerzy Biegalski przypomniał, że zgodnie z rozporządzeniem ws. standardów z 2020 r. GML z początkiem tego roku stał się jedynym obowiązującym formatem wymiany danych między geodetami a ośrodkami dokumentacji. Następnie pokrótce przedstawił procedurę tej wymiany. Po imporcie danych GML z PODGiK do swojej aplikacji wykonawca tworzy „roboczą bazę danych”, którą aktualizuje w zakresie geometrii i atrybutów obiektów. Po zakończeniu tych prac zapisuje dane z roboczej bazy danych do pliku GML i przeprowadza kontrolę poprawności. Następnie przekazuje plik GML do PODGiK, gdzie, w przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji, dane GML wykonawcy są importowane do PZGiK.

Po części teoretycznej rozpoczęła się zasadnicza część warsztatów. Przed spotkaniem uczestnicy otrzymali komercyjną, bezpłatną, półroczną licencję C-GEO z modułami do obsługi GML i e-operatu (o wartości 3690 zł brutto), dlatego każdy na własnym komputerze mógł wykonywać kolejne zadania. Część osób biorących udział w szkoleniu po raz pierwszy zetknęło się z programem C-GEO, co jednak nie stanowiło problemu. Zarówno zakres poruszanych zagadnień, jak i forma prezentacji zostały dostosowane w taki sposób, że nawet laik radził sobie bez trudu.
W pierwszym kroku uczestnicy wgrali plik GML zawierający obiekty mapy zasadniczej „2015” i „2021”.W C-GEO w takim przypadku należy skorzystać z szablonu 2021, który konwertuje importowane obiekty z przepisów z 2015 r. do wymagań przepisów z roku 2021. Przez kolejne godziny przedstawiciele firmy Softline pokazywali jak dodawać i usuwać obiekty, modyfikować je, zmieniać ich atrybuty, przeprowadzać segmentacje, badać relacje, zapisać wprowadzone zmiany w pliku GML oraz go zwalidować. Jak podkreślał Jerzy Biegalski, zagadnień związanych z aktualizacją mapy zasadniczej jest tak dużo, że podobne szkolenie mogłoby potrwać i dwa dni. Dlatego też, w przypadku pytań, zachęcał do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami firmy.
Z racji ograniczonej ilości czasu nie udało się poruszyć tematów związanych z wykorzystaniem usług sieciowych w dostępie do bezpłatnych danych przestrzennych. Uczestnicy otrzymali jednak dostęp do filmów instruktażowych poświęconych tym zagadnieniom.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS