Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-05-15 | Geodezja, Software

Mapa zasadnicza w C-GEO: szkolenie

W ubiegłym tygodniu (11 maja) w Warszawie firma Softline zorganizowała warsztaty z zakresu aktualizacji mapy zasadniczej w formacie GML z wykorzystaniem aplikacji C-GEO.


Ilustracja: Mapa zasadnicza w C-GEO: szkolenie

Szkolenie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia teoretycznego – aspektów prawnych i technicznych aktualizacji mapy zasadniczej oraz podstawowych informacjach o formacie GML. GML (Geography Markup Language) został opracowany w 2001 r. przez międzynarodową organizację Open Geospatial Consortium (OGC) i jest przeznaczony do opisu danych przestrzennych oraz do wymian danych między systemami informacji przestrzennej.
Prezes Softline Jerzy Biegalski przypomniał, że zgodnie z rozporządzeniem ws. standardów z 2020 r. GML z początkiem tego roku stał się jedynym obowiązującym formatem wymiany danych między geodetami a ośrodkami dokumentacji. Następnie pokrótce przedstawił procedurę tej wymiany. Po imporcie danych GML z PODGiK do swojej aplikacji wykonawca tworzy „roboczą bazę danych”, którą aktualizuje w zakresie geometrii i atrybutów obiektów. Po zakończeniu tych prac zapisuje dane z roboczej bazy danych do pliku GML i przeprowadza kontrolę poprawności. Następnie przekazuje plik GML do PODGiK, gdzie, w przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji, dane GML wykonawcy są importowane do PZGiK.

Po części teoretycznej rozpoczęła się zasadnicza część warsztatów. Przed spotkaniem uczestnicy otrzymali komercyjną, bezpłatną, półroczną licencję C-GEO z modułami do obsługi GML i e-operatu (o wartości 3690 zł brutto), dlatego każdy na własnym komputerze mógł wykonywać kolejne zadania. Część osób biorących udział w szkoleniu po raz pierwszy zetknęło się z programem C-GEO, co jednak nie stanowiło problemu. Zarówno zakres poruszanych zagadnień, jak i forma prezentacji zostały dostosowane w taki sposób, że nawet laik radził sobie bez trudu.
W pierwszym kroku uczestnicy wgrali plik GML zawierający obiekty mapy zasadniczej „2015” i „2021”.W C-GEO w takim przypadku należy skorzystać z szablonu 2021, który konwertuje importowane obiekty z przepisów z 2015 r. do wymagań przepisów z roku 2021. Przez kolejne godziny przedstawiciele firmy Softline pokazywali jak dodawać i usuwać obiekty, modyfikować je, zmieniać ich atrybuty, przeprowadzać segmentacje, badać relacje, zapisać wprowadzone zmiany w pliku GML oraz go zwalidować. Jak podkreślał Jerzy Biegalski, zagadnień związanych z aktualizacją mapy zasadniczej jest tak dużo, że podobne szkolenie mogłoby potrwać i dwa dni. Dlatego też, w przypadku pytań, zachęcał do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami firmy.
Z racji ograniczonej ilości czasu nie udało się poruszyć tematów związanych z wykorzystaniem usług sieciowych w dostępie do bezpłatnych danych przestrzennych. Uczestnicy otrzymali jednak dostęp do filmów instruktażowych poświęconych tym zagadnieniom.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

C-GML lepiej obsłuży pliki GML

Najnowsza aktualizacja oprogramowania C-GML przynosi kolejną porcję udoskonaleń w zakresie obsługi plików GML według...

Jeszcze szersza obsługa GML w C-GEO i C-GML

W grudniowych aktualizacjach programów geodezyjnych C-GEO oraz C-GML ich autor, firma Softline Plus...

Wektory GNSS: nowy moduł w C-Geo

Popularne oprogramowanie geodezyjne C-Geo firmy Softline Plus zostało wzbogacone o nowy moduł do obliczania wektorów...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
księżyce Marsa nazywają się Fobos i Deimos?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2009
Pierwszy satelita GPS rozpoczyna nadawanie sygnału L5 przeznaczonego głównie dla lotnictwa oraz służb ratunkowych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama