Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-05| GNSS, Geodezja, Software

Wektory GNSS: nowy moduł w C-Geo

Popularne oprogramowanie geodezyjne C-Geo firmy Softline Plus zostało wzbogacone o nowy moduł do obliczania wektorów między odbiornikami GNSS na podstawie fazowych obserwacji statycznych.


Wektory GNSS: nowy moduł w C-Geo

Premierowy moduł „Wektory GNSS” wykorzystuje obserwacje z czterech systemów satelitarnych: GPS, GLONASS, Galileo oraz BeiDou. Jego użytkownik może dodawać nowe obserwacje w formacie RINEX (obecnie najlepiej z sieci ASG-EUPOS pobierać pliki w wersji 2.11, ponieważ dają zauważalnie lepsze wyniki obliczeń niż wersja 3.XX – radzą autorzy programu). Jeśli dane pomiarowe są w innym formacie, należy je najpierw przekonwertować do formatu RINEX z wykorzystaniem narzędzi udostępnionych przez producenta odbiornika. W czasie importu program analizuje zapisane dane takie jak: nazwa punktu, model odbiornika i anteny, wysokość anteny, czasy rozpoczęcia i zakończenia pomiaru oraz współrzędne punktu i wyświetla je w postaci tabeli.

Parametry obliczeń wektorów zawierają wiele składowych, których edycję umożliwia okno „Opcje modułu”. Po wykonaniu obliczeń możliwe jest wygenerowanie raportu, który zawiera podstawowe informacje o danych obserwacyjnych oraz obliczone wektory z charakterystyką dokładnościową. Po obliczeniu składowych wektorów łączących dwa odbiorniki GNSS należy przeprowadzić wyrównanie ścisłe całej sieci geodezyjnej. Wyniki obliczenia wektorów można przenieść do modułu wyrównania sieci 3D na trzy sposoby:

  • zapisać zadanie wyrównania 3D, aby później otworzyć je w module;
  • automatyczne otwarcie modułu wyrównania 3D wraz z wczytanymi danymi z otwartego okna modułu „Wektorów GNSS”;
  • w module wyrównania można dokonać importu zadania modułu „Wektorów GNSS”, dzięki czemu można wyrównać łącznie wyniki obliczeń zapisanych w kilku plikach.

Koszt nowego modułu to 500 zł netto.

Rozwinięcie zarządzania relacjami dla obiektów baz EGiB, BDOT500 i GESUT

To jednak nie koniec nowości w C-Geo. W programie rozbudowano bowiem możliwości tworzenia, usuwania, zmiany i sprawdzania relacji między obiektami EGiB/BDOT500/GESUT a odpowiednimi dla każdej z tych baz punktami wysokościowymi. Dotąd relacje te tworzone były automatycznie przez program w czasie eksportu do GML. W niektórych sytuacjach, ze względu na niedookreślone przepisy lub różne ich interpretacje, wymagane były relacje z innymi obiektami niż wynikające z automatycznego generowania powiązań w programie. W związku z tym C-GEO umożliwia:

  • automatyczne (włączane w opcjach programu) tworzenie relacji bezpośrednio po skartowaniu obiektu opartego na punktach wysokościowych (użytkownik może sprawdzić efekt od razu);
  • nadawanie relacji przez użytkownika samodzielnie dla wybranego obiektu i wyświetlonych przez program punktów wysokościowych lub dla wybranego punktu wysokościowego ze wskazanym obiektem z listy mogących być z nim w relacji;
  • automatyczne przypisanie punktów wysokościowych nieprzypisanych przez użytkownika do żadnego obiektu.

Pozostałe nowości w C-Geo

Nowych funkcji w C-Geo jest jednak znacznie więcej. Producent zwraca uwagę na udoskonalenia interfejsu, obsługę danych z nowych instrumentów pomiarowych, a także na:

  • dodanie funkcji umożliwiającej wyznaczenie środka wybranego na mapie obiektu powierzchniowego/punktowego lub grupy punktów niestanowiących jednego obiektu;
  • nowe narzędzie do uśredniania współrzędnych dla podanych z klawiatury/wskazanych na mapie punktów lub dla wybranego na mapie obiektu;
  • w funkcji usługi sieciowej „Wyszukiwanie adresu” umożliwienie lokalizacji na mapie po podaniu wyłącznie nazwy miejscowości, bez konieczności wprowadzania ulicy i numeru adresowego.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS