Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-01-25 | Geodezja, Prawo

Atrybuty pkt granicznych: liczba czy słowo? Autorzy C-Geo wyjaśniają

Weryfikując prace geodezyjne, pojawiają się wątpliwości, czy zgodnie z nowym rozporządzeniem ws. EGiB atrybuty punktów granicznych powinny przyjmować wartości tekstowe, a może liczbowe. Swoje przemyślenia na ten temat opublikowała firma Softline Plus – twórca aplikacji geodezyjnej C-Geo.


Ilustracja: Atrybuty pkt granicznych: liczba czy słowo? Autorzy C-Geo wyjaśniają

Wątpliwości dotyczą nowych atrybutów SPD (Sposób Pozyskania Danych o punkcie granicznym), ISD (Informacja dotycząca Spełnienia standardów Dokładnościowych przez punkt graniczny) oraz STB (rodzaj STaBilizacji punktu granicznego). Czy np. ten pierwszy powinien przyjmować wartość 1 lub 2, a może „ustalony” bądź „nieustalony”?

Jak wyjaśniają na swojej stronie internetowej przedstawiciele firmy Softline, trzymając się jedynie brzmienia tabeli załączonej do rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków obowiązującego od 31 lipca 2021 r., należałoby uznać, że poprawną formą jest zapis tekstowy. Jednak diagram specyfikacji pojęciowego modelu danych EGiB (załącznik nr 6) dla obiektu punkt graniczny (diagram 9) sugeruje, że wartości atrybutów w bazie danych mogą być liczbowe. Do tego samego wniosku prowadzi analiza załącznika nr 8 do rozporządzenia określającego specyfikację usług sieciowych udostępniających dane EGiB. Zgodnie z nim poprawna odpowiedź na zapytanie GetFeatureInfo dla wspomnianych atrybutów powinna być liczbowa.

W ocenie firmy Softline wyjaśnienia tej kwestii można szukać również w schematach aplikacyjnych GML, które opublikowano w rządowym repozytorium interoperacyjności. Wartości słownika SPD są tam podane w postaci cyfr 1 i 2, a słowa „ustalony”/„nieustalony” są określone jako objaśnienie (description). Co jednak ciekawe, w poprzednich wersjach tego schematu, które udostępniane były jedynie na stronie GUGiK, wspomniane atrybuty miały wartości tekstowe – zauważają twórcy C-Geo.

„Do czasu zmiany rozporządzenia i usunięcia niejasnych jego zapisów w tej kwestii, oparcie się na zaktualizowanym schemacie aplikacyjnym powinno wystarczyć do prawidłowego stosowania atrybutów obiektów w raportach, a także w plikach GML” – podsumowuje swoją analizę firma Softline.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Rozbieżność Z zaprezentowanego artykułu wynika, że jest rozbieżność pomiędzy tekstem załącznika do rozporządzenia a diagramem specyfikacji. Dlatego ustawodawca powinien podjąć szybkie działania aby ujednolicić zapisy uchwalonego prawa. W tej sytuacji każdy będzie miał rację i jednocześnie nie będzie miał racji. Zarówno wykonawcy jak i ośrodki proszą o jasność w tym temacie.
  
 6 
Granica działki ewidencyjnej Tak ironicznie zapytam , a jakie są atrybuty "Granicy działki ewidencyjnej" ? Pytanie dotyczy "Protokół ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych"
  
 1 
odp: Granica działki ewidencyjnej Tak, to czyta schizofrenia. Ustalamy niby przebieg granic działek, a w bazie EGiB rejestrujemy tylko punkty, bo "leniwcom" nie chce się dodać do schematu aplikacyjnego odcinka granicy.
  
 1 
odp: odp: Granica działki ewidencyjnej Bo to są granice Schrodingera: i są ustalone i nie są ustalone zarazem, nie dowiemy się tego do czasu jakiegoś cywilnego zdarzenia typu rozpoczęcie inwestycji, podział działki, budowa płotu. Takie to granice prawne, bo rozporządzenie to przepis prawa. A niezdecydowane prawo jest jakby (lubię ostatnio to słowo) spójne z ogólną koncepcją niezdecydowanych granic. Może do odcinków granic działek ewidencyjnych (te działki są podstawa oznaczenia, kształtu i pola powierzchni nieruchomości w KW i wszelkich innych dokumentach własnościowych, które dzielnie badamy przy przyjmowaniu granic), gdzie jeden punkt ma atrybut spełniony-ustalony a drugi punkt jest jeszcze niespełniony, powinien być jakiś atrybut "3-być_może"?
  
 4 
odp: odp: Granica działki ewidencyjnej ...raczej chodzi o to, że w mniej popularnym sytemie do egib, ale za to jakże obecnie zgodnym ze schematami, takiej możliwości nie ma. Stad zniknęły granice sporne, skądinąd bardzo przydatne. Ale to już tylko psi szczek, karawana jedzie dalej.
  
a ja myślałam, że polską geodezję od 1989 r. toczy rak... a to kiła jest.
  
 11 
CHORE MNOŻONE W NIESKOŃCZONOŚĆ BIUROKRATYCZNE RYTUAŁY. Ja pier#$% czy ta dzisiejsza geodezja sie zajmuję. Przecież to są totalne #$%!!
  
 15 
Złoty środek. Dlatego piszemy 1 - ustalony. To zamyka wszelakie wątpliwości.
    5 
 2 
odp: Złoty środek. Dlaczego minusy. Podałem autentyk. W jednym ODGiK chcieli słowem, w innym cyfrą. My podzielaliśmy stanowisko, że słownie, ale żeby się nie sprzeczać przyjeliśmy uniwersalny środek. OBA ODGiK to uznały...
  
 2 
odp: odp: Złoty środek. a mogły oba uznać to za błąd, bo "komputer tak nie przyjmuje" gdy stażysta próbuje wpisać dane z operatu ręcznie. I jest to prawdopodobnie niezgodne z plikiem modyfikującym bazę EGB. No tak, ale w bazie pozyskanej z ODDGiK, prowadzonej w popularnym oprogramowaniu są jeszcze często atrybuty "wg G5". Więc jest szary półśrodek, podajemy w operacie pdf atrybuty stare, nowe, liczbowe i słowne, jednocześnie. A w plikach jak baza pozwala. Podobnie z rzędnymi wysokościowymi przy BDOT/GESUT we wszystkich, modnych ostatnio układach ( bo bywa, że BDOT ma inny układ niz GESUT a BDSOG jeszcze inny) Kto jest za niech podniesie teraz rękę i naciśnie dowolny przycisk (tylko nie POWER/RESET!).
  
odp: odp: Złoty środek. To tak samo jak w niektórych ośrodkach stosowanie najnowszej wersji rozporządzenia egib. Wiedzą, że jest ale atrybuty każą podawać po staremu bo program nie przyjmuje, albo po staremu i nowemu, bo przecież nowego wymaga rozporządzenie.
  
Lepiej pisać 1 niż ustalone Na punkty graniczne "ustalone" przez geodetę w trybie paragrafu 33 ust. 3 Rozp. o EGiB wstyd jest wpisać ustalone, lepiej już zapisać "1", może się nie wyda jaki chłam tworzymy.
    2 
 11 
Tylko patrzeć jak Główny Wyjasniacz Kraju wyśle baaardzo mądre pismo do starostów.
    1 
 16 
odp: Tylko patrzeć ? i kolejną ankietę bo to ulubiona działalność Jego Wysokości.
  
 9 
Jak weryfikator się uprze to i tak żadne wyjaśnienia nie pomogą. Zanim udowodnisz swoją rację to miną miesiące a może i lata.
    3 
 10 
Mam tylko nadzieje, że każdy autor nie będzie 'wyjaśniał' inaczej... Mam tylko nadzieje, że każdy autor nie będzie 'wyjaśniał' inaczej...
  
 7 



zobacz też:

WSA w Kielcach o podwójnej weryfikacji i nie tylko

W niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach odniósł się do kilku różnych kwestii...

Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. ZSIN

Czy Zintegrowany system informacji o nieruchomościach (ZSIN) wreszcie stanie się rozwiązaniem...

GUGiK poszukuje chętnych do opracowania walidatora GML

Główny geodeta kraju ogłosił konkurs na opracowanie internetowego walidatora plików GML z...

Aktualne i planowane modernizacje EGiB w Geoportalu

Geoportal.gov.pl został wzbogacony o warstwę, która prezentuje realizowane w całym kraju...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
"kipregel" to po prostu kierownica z lunetą?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Skąpski (1903-1985)
Urodził się 3 października 1903 roku w Rymanowie. Ukończył Gimnazjum im. J. Sobieskiego w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej (1929). Po studiach został asystentem w II Katedrze Miernictwa (1929-34). W...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2008
KML, jeden z najpopularniejszych standardów zapisu danych przestrzennych, staje się oficjalnym standardem Open Geospatial Consortium (OGC).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama