Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-01-24 | Prawo

WSA w Kielcach o podwójnej weryfikacji i nie tylko

W niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach odniósł się do kilku różnych kwestii związanych z poprawną weryfikacją pracy geodezyjnej.


Ilustracja: WSA w Kielcach o podwójnej weryfikacji i nie tylko

Weryfikacja raz czy wiele razy

Sprawa dotyczy pracy geodezyjnej polegającej na wznowieniu znaków granicznych i ustaleniu przebiegu granic. Jej wykonawca otrzymał 15 stycznia 2021 r. negatywny protokół weryfikacji. Po odniesieniu się wykonawcy do uwag weryfikatora 29 stycznia starosta wystawił kolejny negatywny protokół. Dopiero później urząd wydał decyzję administracyjną dotyczącą odmowy przyjęcia materiałów do PZGiK.

W ocenie wykonawcy taka podwójna weryfikacja była bezprawna. Geodeta zauważył ponadto, że w drugim protokole urząd wycofał się z części wcześniejszych uwag.

Gdy sprawa trafiła do WINGiK-a, ten przyznał rację starostwu. Wykonawca odwołał się następnie do WSA w Kielcach, ale ten – wyrokiem z 26 października 2021 r. (sygn. akt II SA/Ke 592/21) – oddalił jego skargę.

W uzasadnieniu sędziowie powołali się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2018 r. (sygn. akt I OSK 425/16). Wynika z niego, że weryfikacja zgłoszonej pracy geodezyjnej może nastąpić więcej niż raz w toku postępowania. „Dostrzeżenie w toku postępowania odwoławczego – już po sporządzeniu protokołu weryfikacyjnego i jego przedstawieniu wykonawcy – dalszych wadliwości zgłoszonej pracy, nakłada na organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej obowiązek ponowienia weryfikacji. To zaś wiąże się z obowiązkiem sporządzenia kolejnego protokołu weryfikacyjnego obejmującego wcześniej niedostrzeżone wadliwości” – podkreśla kielecki WSA. „Kwestia należytej weryfikacji i zapewnienia, by do zasobu trafiły wyłącznie dane i materiały prawidłowe, nie jest bezpośrednio powiązana z ilością sporządzonych protokołów, lecz prawidłowością pracy i wykonawcy pracy geodezyjnej, i organu prowadzącego weryfikację” – czytamy w orzeczeniu.

Stare czy nowe standardy?

Punktem spornym było także to, czy geodeta powinien był przygotować operat wg starych, czy nowych standardów geodezyjnych. Wykonawca twierdził, że skoro weryfikacja nastąpiła już po wejściu w życie nowego rozporządzenia, to właśnie ono powinno mieć w tej pracy zastosowanie. WSA (podobnie jak starosta i WINGiK) był jednak innego zdania. Kluczowa jest tu bowiem data zgłoszenia pracy, a nie jej weryfikacji – podkreślił sąd.

Kolejnym zarzutem do pracy był brak załączenia do protokołu ustalenia przebiegu granic analizy, o której mowa w § 39 ust. 3 starego rozporządzenie ws. EGiB. Wykonawca bronił się jednak, że taki dokument przedstawił. WSA ocenił, że geodeta załączył jedynie informację, iż „szczegółową analizę udostępnionej dokumentacji przedstawiono w sprawozdaniu technicznym…”. Analiza ta nie jest jednak tożsama z analizą wiarygodności materiałów. „Protokół ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych wraz z załącznikami do tego protokołu jest materiałem wynikowym opracowania, przeznaczonym dla zleceniodawcy pracy, jak również dowodem w postępowaniu administracyjnym w sprawie zatwierdzenia ustalonych granic, a w związku z tym treść jego załączników powinna być kompletna” – zwraca uwagę WSA.

Naruszenie licencji czy błąd systemu?

Geodecie zarzucono ponadto naruszenie licencji na dane PZGiK. Dotyczy to wypisów z EGiB, które wydano w 2019 r., a pracę zgłoszono w roku 2020. Przed WSA wykonawca bronił się, że w postępowaniu przed WINGiK-iem pominięto jego wniosek dowodowy „o powołanie biegłego informatyka na okoliczność awarii oprogramowania w czasie przeprowadzania weryfikacji zgłoszenia oraz o wystąpienie o informację w zakresie wystawienia licencji i wniesienia stosownej opłaty…”.

Jednak w ocenie WSA nie budzi wątpliwości, że w tym przypadku doszło do naruszenia licencji, a okoliczności, na które zwraca uwagę geodeta, „nawet gdyby zaistniały, nie miałyby istotnego wpływu na wynik przeprowadzonej weryfikacji dokumentacji”.

Orzeczenie nie jest prawomocne.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

~~ I na koniec, widziałem setki operatów z ustaleń granic egib w kilku powiatach, w żadnym nie widziałem tego załącznika, a analizy w sprawozdaniu polegały wyłącznie na wymienieniu dokumentów zasobu, bez oceny ich przydatności. I co? Operaty bez uwag.
  
 1 
odp: ~~ trudno zobaczyć analizy w protokole, skoro zgodnie z rozporządzeniem w starym brzemieniu zamieszcza się w protokole tylko wyniki ustaleń a nie wszystkie ustalenia pośrednie. Gdyby sądy wiedziały, że to ustalenie robi się gdy tak naprawdę nie ma czego analizować. Bo jakby było, to by się wznowiło. Oceną przydatności materiałów zasobu jest właśnie decyzja wykonawcy o konieczności zrobienia tego ustalenia na nowo. Jakby sądy zrozumiały, że to zastępuje nam rozgraniczenie, że to nie jest żadne błahe przyjęcie granic w wyniku badań dokumentów i analiz (do czego nie potrzebujemy w ogóle spisywać takiego protokołu) to by się dopiero zaczęła ciekawa dyskusja. Może się zresztą zacznie w NSA, ale wielkiej nadziei nie mam. Prędzej okaże się, że nie możemy tego wcale stosować do jednostkowych robót i to będzie dla nas strzał we własne kolano i spowolnienie inwestycji. Bo rozgraniczeń często przeprowadzić się po prostu nie da wg obecnych procedur.
  
do wykonawcy tej sprawy Link do nr sprawy jest w artykule. Ta konkluzja była w ustnym uzasadnieniu wyroku podczas rozprawy w której uczestniczyłem. Nie ma jej w prost w treści wyroku. Jest to zasygnalizowane w cyt."Co prawda w dalszej części uzasadnienia Sąd I instancji wskazał, iż przepis § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011r. w sprawie standardów technicznych, nie może samodzielnie stanowić podstawy prawnej uzasadniającej negatywną weryfikację z uwagi na brak wyników analizy materiałów pozyskanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, to pogląd ten skarżący kasacyjne zwalcza powołując się na regulacje prawne, które nie były wskazane jako naruszone ani w protokole weryfikacyjnym, ani też w takiej konfiguracji w motywach decyzji organów obu instancji." Innymi słowy, organy nie wymagały tego załącznika, jego brak pojawił się dopiero w skardze kasacyjnej wingika.
  
do negatywnie zweryfikowany Możesz podać sygnaturę wyroku. Przyda się do postępowania przed NSA. Niestety WSA kieleckie traktuje PRZYKŁADOWE wpisy w uprzednio obowiązującym wzorze protokołu jako źródło obowiązującego w Polsce prawa, mój przypadek nie jest niestety jedynym w świętokrzyskim
  
 1 
weryfikacja Protokół weryfikacji powinien być tylko raz. Jako biegły robiłem mapę do zasiedzenia. Przyjmowałem ją w PODGiK'u 11 m-cy. PODGiK wymyślał coraz to nowe usterki Np. "błąd ortograficzny w sprawozdaniu". Gdy podałem Starostwo do Sądu, o Sąd orzekł, że "nie ma rażącego naruszenia prawa, a urzędnik może długo myśleć i może się też pomylić". Po 11 m-cach została przyjęta mapa bez żadnych poprawek. To tyle o urzędniczej weryfikacji. U mnie brak przecinka, to olbrzymi bląd, a czekanie na kolejną decyzję 2 m-ce to nie złośliwość tylko "wnikliwe rozpatrywanie sprawy"! Prawo powinno być jednakowe dla urzędnika i wykonawcy!
  
 3 
Kończmy obecnie dyskusję Drodzy forumowicze myślę że nie ma dalej co dyskutować. Złożona jest skarga kasacyjna do NSA, a sprawa z rzekomą awarią systemu w starostwie jest naprawdę wielowątkowa i wierzę że znajdzie swój szczęśliwy finał - prace trwają. Redakcję Geoforum zapraszam do kontaktu w tej sprawie.
  
 7 
~~ A ja odniosłem wrażenie na rozprawie NSA, że konkluzja sądu była odmienna. Otóż sąd zauważył, że przykładowy wpis w kolumnie 11-adnotacje wykonawcy, wzoru załącznika protokołu nie mogą być źródłem prawa. Z tego co zauważyłem żaden z organów nie stwierdził brak kompletności operatu, w tym brak tego załącznika. Analiza była, której nikt nie podważa. Ustalenie granic egib nie jest trybem żadnym administracyjnym więc i tu sąd nadinterpretował prawo.
  
 6 
eevewvewv Drugi RZąąąąąąąąd sie kłania ciekawe kto z młodych na was bedzie pracował
  
a co z miesięcznymi terminami weryfikacji ? stosuje się tylko prawo przeciw geodetom a w drugą stronę już nie działa. Jak urząd łamie prawo zero konsekwencji jak geodeta to wszystkie sądy go gnoją ! KPINA! Zlikwidować w p..du PODGiKi
    6 
 16 
ODWRÓCENIE WSA już dawno zapomniał, że urzędnikowi wolno TYLKO to, na co pozwalają przepisy, a przedsiębiorcy wolno WSZYSTKO to, czego przepisy USTAWY mu nie zabraniają. Niestety, wraca trend regulowania wszystkiego rozporządzeniami i to wieloznacznie sformułowanymi. A weryfikatorzy, WINGIK i WSA wiedzą, kto im zapewnia pracę i płacę.
    10 
 12 
Weryfikacja I to jest chyba bardzo dobry przykład na to, że weryfikacja powinna być, a wielu geodetow domaga się jej likwidacji. Później tylko byście się złościli, że w zasobie jest sam badziewi. Wiadomo jeden weryfikator sprawdzi nasz operat na prawdę dobrze inny będzie się czepiał literówek, ja uważam że weryfikacja powinna byc bez dwóch zdań.
    15 
 19 
odp: Weryfikacja czepiam się literówek Łukasz - NAPRAWDĘ pisze się RAZEM
    5 
 13 
odp: odp: Weryfikacja czepiam się literówek Jeśli już to łącznie a nie razem.
    2 
 5 
odp: odp: Weryfikacja czepiam się literówek Słowo razem jest synonimem słowa łącznie.
    1 
 3 
odp: Weryfikacja A moim zdaniem to jest przykład na to, że procedura weryfikacji, jeśli ma się ostać, powinna zostać znowelizowana po to by była jasna i możliwie proste, bo póki co jest napisana źle i gubią się w tym nawet sądy admin, wydając sprzeczne wyroki, czasem ewidentnie nietrafione. Jak można twierdzić, że wydanie kolejnego protokołu na skutek zastrzeżeń wykonawcy jest prawidłowe skoro art. 12b ust. 8 Pgik mówi wyraźnie, że organ albo uwzględnia stanowisko i przyjmuje operat do zasobu albo nie uwzględnia tego stanowiska i wydaje decyzję odmowną? Decyzję a nie nie kolejny protokół negatywny i dopiero potem decyzję. Życie pokazało, że cały ten pomysł z odrębna fazą protokolarną a potem decyzyjną sieje tylko zamieszanie i de facto zbędnie wydłuża sprawę. Należałoby wprowadzić milczące załatwienie sprawy z k.p.a. Prawidłowy operat - milcząca zgoda, wadliwy operat - sprzeciw w formie decyzji, a od niej odwołanie do wingik. Po co te dziwolągi z negatywnym protokołem, ustosunkowaniem się?
    4 
 7 
odp: Weryfikacja Bzdura. Ja odpowiadam za operat i to moja praca. To Państwo powinno płacić za aktualizacje danych. Moja mapa i jeszcze mi będą wymyślać.
    1 
 3 
odp: odp: Weryfikacja A dane lepsze albo gorsze pozyskane z mojego operatu to w pierwszej kolejności dola dla mnie
  
A niby jak odpowiadasz? Problem w tym, że ta twoja odpowiedzialność za mapę jest czysto iluzoryczna. Jedyne co może zrobić zamawiający jak skopiesz mu pracę geodezyjną to pozwać cię do sądu i latami walczyć o odszkodowanie, czyli stracić kupę czasu i pieniędzy na prawników, biegłych a po wygranej sprawie okaże się, że komornik nie jest w stanie nic z ciebie ściągnąć, bo jedyne co formalnie masz to parę gaci i dziurawe buty.
    1 
odp: odp: Weryfikacja @oset, a jaka jest niemityczna odpowiedzialność weryfikatora, jeśli mimo weryfikacji okaże się, że mapa jest skopana, operat wręcz sfałszowany itd? Możesz podać jakieś konkretne przykłady odszkodowań wypłacanych przez weryfikatorów czy starostów, bo to się co jakiś czas przewija, za każdym razem pytam i nigdy nie dostaję żadnej odpowiedzi? Sam piszesz, że jednak komornik szuka wykonawcy-geodety? Bo co ma weryfikator, chyba nawet tych gumowców nie musi mieć? Własny kubek na kawę?
  
 2 



zobacz też:

WSA o konieczności dołączania szkicu polowego

Czy szkic polowy należy traktować jako obowiązkowy element operatu technicznego ? głos w tej sprawie...

NSA o cofaniu zmian związanych z modernizacją EGiB

W wyniku modernizacji ewidencji gruntów i budynków powierzchnia pewnej działki zmniejszyła się o...

WSA o "pajączkach" w zgłoszeniu pracy geodezyjnej

Czy w ramach jednego zgłoszenia pracy geodezyjnej można wykonać dwie mapy z inwentaryzacji...

WSA o weryfikacji pracy geodezyjnej bez upoważnienia

Czy jeśli protokół weryfikacji pracy geodezyjnej został podpisany przez pracownika ODGiK, który...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
"ojciec" fotogrametrii Aimee Laussedat przeprowadził pierwsze próby z wykorzystaniem rysunków perspektywicznych do rysowania mapy w Pirenejach, kiedy stwierdził, że tradycyjne metody pomiaru są nazbyt męczące?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mieczysław Szumański (1896-1974)

Mieczysław Szumański (1896-1974)
Ppłk. Mieczysław Szumański ps. „Bury”, patron 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, był wybitnym geografem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, szefem Służby Geograficznej Oddziału IV Kwatermistrzowskiego Komendy Głównej AK...
więcej

strzałka w dółGeodaty
500 p.n.e.

500 p.n.e.
Pitagoras z Samos (ok. 569-475 p.n.e.) stawia tezę, że Ziemia ma kształt sferyczny i znajduje się w centrum wszechświata. Jest twórcą wielu matematycznych twierdzeń, przypisuje mu się autorstwo m.in. twierdzenie Pitagorasa.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2